مهم ترین نکات عکاسی تبلیغاتی

نمونه 1 عکاسی تبلیغاتی

7 نکته و ترفند عکاسی تبلیغاتی

دنیای عکاسی دنیایی هیجان‌انگیز است و با پیشرفت تکنولوژی بیشتر و بیشتر در دسترس عموم قرار می‌گیرد. از نظر فنی، هر کسی که گوشی هوشمند دارد می‌تواند یک عکاس باشد. اینکه یک عکاس «خوب» باشید یا بد به خودتان بستگی دارد.

عکاسان تبلیغاتی یکی از پرطرفدارترین عکاسان در جهان هستند، زیرا کار آنها باید کاملاً جامع، خلاق و از نظر فنی کامل باشند. به عبارت دیگر، آنها می دانند که چه کار می کنند.

برای آنهایی از شما که به تازگی عکاسی را آغاز کرده‌اید، یا می‌خواهید مهارت‌های عکاسی خود را به سطح بالاتری ببرید، در اینجا هفت نکته و ترفند برای عکاسی تبلیغاتی وجود دارد.

1- تصویرسازی عمدی ایجاد کنید

قبل از گرفتن اولین عکس، یکی از موارد مهمی که عکاسان تبلیغاتی در نظر می گیرند این است که انتظار آنها  از عکس ها چیست. بهترین عکاسان تبلیغاتی تصاویری را برای طیف وسیعی از مشتریان در صنایع مختلف گرفته اند، بنابراین آنها می‌دانند که شفاف بودن در مورد نتایج مورد نظر کلید ایجاد عکس‌های مؤثر است.

برای مثال، پروژه‌ای برای یک هتل زنجیره‌ای به عکس‌هایی نیاز دارد که اتاق‌ها و امکانات آن‌ها را به‌طور فریبنده‌ای نشان دهد. از سوی دیگر، عکس های محصول باید کیفیت و ویژگی های کالا را نشان دهند. از همان ابتدا، درک نتایج مورد نظر از عکس ها تضمین می کند که شما در حال ایجاد چشم اندازی هستید که هدف را با خلاقیت ترکیب می کند.

تصویرسازی عمدی ایجاد کنید
تصویرسازی عمدی ایجاد کنید

حتی اگر برای کسب‌وکارهای معتبر عکس‌های تبلیغاتی نمی‌گیرید، باز هم فکر کردن به آنچه می‌خواهید از طریق تصاویرتان نشان دهید ایده خوبی است. برای عکاسی پرتره، در نظر بگیرید که چه داستانی می خواهید در مورد سوژه خود بگویید. برای عکاسی منظره، ممکن است حضور خاصی از طبیعت را به بیننده نشان دهد. هر عکس قصد متفاوتی خواهد داشت. شما باید آن قصد را ایجاد کنید. با درک این عنصر، احتمال اینکه متوجه شوید که به خاطر آن هزاران عکس گرفته اید را کاهش می دهید.

مقاله مرتبط:

نکات عکاسی تبلیغاتی از محصول: دیافراگم ، ISO و سرعت شاتر

2- از زاویه ها نهراسید

جهان عکاسی روزانه با هزاران تصویر بمباران می شود، بنابراین عکاسی مبتکر برای گرفتن عکسی که باعث توقف، نگاه و حس مثبت مخاطب شود، ضروری است.

از آنجایی که اکثر مردم فقط به یک عکس از جلو و مرکزتصویر اشاره می‌کنند، عکس می‌گیرند و می‌روند. یکی از راه‌هایی که عکاسان تبلیغاتی که آنها را برجسته می‌کنند، در عکس گرفتن از زوایای غیرمعمول است. به ندرت عکس‌های تجاری به‌صورت رودررو گرفته می‌شوند، زیرا زاویه‌ها درام بیشتری دارند و جذابیت بیشتری را به هر عکسی می‌افزایند، صرف نظر از اینکه در فوکوس تصویر چه چیزی باشد.

برای برخی از عکس‌ها، ممکن است نیاز باشد که به پشت دراز بکشید تا چشم‌اندازی از پایین یا بالا پیدا کنید. یک عکس از دید پرنده متفاوت است زیرا بیننده شما به ندرت چیزی را از این نقطه نظر مشاهده می کند. به طور مشابه، یک نمای حشره باعث می‌شود از پایین عکس بگیرید و به یک سوژه نگاه کنید تا منظره جالبی خلق کنید.

در حالی که نمای با زاویه بالا به شما امکان می دهد عناصر پس زمینه قابل توجهی را بگنجانید، زوایای پایین برای بزرگتر نشان دادن یک محصول یا شخص و برای تأیید قدرت آنها عالی است.

علاوه بر این، کج کردن دوربین کمک می کند تا زوایای نامتداول و غیر عادی را پیدا کنید و در نتیجه نقش قابل توجهی در تولید ترکیب خاص ایفا می کند.

بهترین انتخاب شما این است که مدتی را صرف امتحان این زوایای مختلف کنید و ببینید کدام یک برای سبک عکاسی شما مناسب است و کدام یک را می توانید پشت سر بگذارید. هرچه عکاسی از زوایای غیرمعمول راحت‌تر باشد، در عکس‌های بعدی بهتر خواهید بود. آزمون و خطا باعث کسب تجربه می شود.

3- به خودتان زمان بدهید

دلیلی وجود دارد که زمان و منابع زیادی برای ایجاد و اجرای کمپین های عکاسی صرف می شود.

از هر عکاس تبلیغاتی بپرسید که از گرفتن اولین عکس خلاقانه تا محصول نهایی چقدر زمان اختصاص داده است و ممکن است از شنیدن زمانی که می شنوید شوکه شوید. هنگام عکسبرداری از محصولات برای مشتریان، عکاسان فقط بدون تحقیق، درک یا تجربه قبلی وارد عکسبرداری نمی شوند. در واقع، کاملا برعکس است (قبل از اولین کلیک دوربین، آماده سازی زیادی انجام شده است.)

بهترین کار این است که زمانی برای تقویت مهارت های خود و یادگیری این حرفه داشته باشید. مطمئناً به زمان نیاز دارید تا دوربین و سایر تجهیزات خود را بشناسید. به‌علاوه، ساعت‌ها لازم است تا هدف عکاسی خود را طوفان فکری کنید، برنامه‌ای برای عمل داشته باشید و بدانید که در محل عکاسی خود چه انتظاری دارید. همه اینها قبل از “روز عکس برداری” است.

حتی با کامل ترین آماده سازی ممکن، در طول فیلمبرداری، نمی توانید انتظار داشته باشید که بلافاصله عکس عالی بگیرید. تنظیم و آماده شدن، آزمایش زوایای غیر معمول و یافتن ترکیب مناسب همیشه زمان می برد. در فرآیند عکاسی عجله نکنید؛ در غیر این صورت، تقریباً تضمین می شود که با کوله باری از عکس ها تنها بمانید.

4- ابزار عکاسی مهم است

هنگام شروع عکاسی، ممکن است به طور معمول بشنوید که وسیله ای که استفاده می کنید اهمیتی ندارد، و از برخی جهات، این درست است. اگر عشق نوپا نسبت به عکاسی دارید و می خواهید وارد آن شوید، باید با ابزارهایی که از قبل در اختیار دارید شروع کنید.

دوربینی که برای استفاده انتخاب می‌کنید قرار نیست عکس‌های شما را فوراً به یک هنر بی بدیل تبدیل کند، اما بدون شک هنوز هم خیلی مهم است. این بدان معنا نیست که باید بیرون بروید و تمام پس انداز خود را صرف خرید شیک‌ترین دوربین موجود در بازار کنید، اما باید دوربینی داشته باشید که برای نوع عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید و شما را هیجان زده می‌کند، مناسب باشد.

هر عکاسی سلیقه متفاوتی دارد و بنابراین دوربین ها، لنزها و لوازم جانبی متفاوتی را توصیه می کند. در حالی که دانستن اینکه واقعاً از چه چیزی استفاده خواهید کرد و عکس‌هایتان به چه چیزی نیاز دارند، می‌تواند بسیار دشوار به نظر برسد، مهمترین چیزی که باید روی آن تمرکز کنید این است که ابزار عکاسی شما برای شما کار می‌کند. فقط شما می‌دانید که چقدر وزن را می‌خواهید حمل کنید، تنظیمات دوربین شما چقدر راحت می‌تواند مزاحم باشد و چقدر زمان برای راه‌اندازی آن نیاز دارید.

اگر به دنبال عکس گرفتن از محصول هستید، پس یک سه پایه عکاسی محکم می خواهید که پایداری لازم را برای جلوگیری از ایجاد تاری به شما بدهد. علاوه بر این، برای عکاسان تبلیغاتی، یک لنز ماکرو ضروری است تا بتوانند نزدیک‌تر به یک محصول نزدیک شوند.

ابزار عکاسی مهم است
ابزار عکاسی مهم است

مهم نیست که کیف دوربین خود را با چه چیزی پر کنید، هیجان زده بودن در مورد تجهیزات عکاسی شما ضروری است، زیرا این اشتیاق باعث می شود که شما به طور مداوم از آن برای عکاسی استفاده کنید. این به نوبه خود این فرصت را برای شما فراهم می کند که قطعات دوربین را از نزدیک بشناسید و شما را قادر می سازد بدون نیاز به دانش فنی، عکاسی کنید.

مطالعه بیشتر:

 9 تا از بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی تبلیغاتی از محصول

5- ترکیب، کلید جلب رضایت مخاطب است!

مهم ترین جنبه ترکیب (چیدمان)، “قانون یک سوم” است که مستلزم آن است که عکس خود را با دو خط افقی و دو خط عمودی تقسیم کنید و سپس اجزای اصلی تصویر را روی آن خطوط یا در نقاطی که آنها از هم عبور می کنند قرار دهید. این تکنیک ضروری عکاسی انرژی و کنجکاوی بیشتری را به مخاطب تزریق می کند و در کنار آن، مخاطب می توانند بدون هیچ مانعی در عکس فرو برود.

اگر تابحال به این فکر کرده باشید که که چرا بعضی از عکس ها تاثیر گذاری بیشتری به نسبت سایر عکس ها دارند، پاسخ آن استفاده از قانون یک سوم است. در مورد عکاسی صنعتی، بهترین عکاس ها می دانند که عکس آنها می بایست نظر بیننده را به خود جلب کند، صرف نظر از اینکه چه زمانی که آنها مجله ای را ورق می زنند یا در حال رانندگی در یک بیلبورد بزرگ را می بینند.

ترکیب، کلید جلب رضایت مخاطب است!
ترکیب، کلید جلب رضایت مخاطب است!

ترکیب بندی عکس همان چیزی است که تفاوت را ایجاد می کند و به همین دلیل است که اکثراً از روش سنتی قانون یک سوم استفاده می کنند. با نشان دادن تصویری به این سبک به افراد، به آنها کمک می‌کنید تا به طور مستقیم و معمول قاب را ببینند. علاوه بر این، قانون یک سوم به ایجاد یک ضربه متعادل کمک می کند و جذابیت عکس را بیشتر می کند. حتی اگر یک محصول را جلو و مرکز در عکس قرار دهید، باز هم می‌توانید با قرار دادن اشیاء در تقاطع ستون‌ها و ردیف‌ها از این قانون استفاده کنید. با این کار فضای خالی لازم برای تعادل برای شما باقی می ماند و از شلوغ نشان دادن عکس جلوگیری می کند.

به طور کلی، دوربین‌های مدرن تنظیماتی دارند که به شما امکان می‌دهد صفحه LCD خود را به قاب لازم برای قانون یک سوم تقسیم کنید و اضافه کردن این قانون طلایی به تمام عکس‌هایتان را از همیشه آسان‌تر می کند.

6- نورپردازی به شما کمک می کند که حال و هوای عکس را تنظیم کنید

یکی از چیزهایی که حرفه ای ها را از آماتورها سوا می کند، توانایی مدیریت نور و استفاده از آن برای ایجاد روحیه مناسب است. با توجه به اینکه عکس‌ها رندرهایی از نور هستند، تنها با تسلط بر نور است که می‌توانید عکس های برجسته‌ای را تولید کنید. برخی از حرفه‌ای‌ها به دلیل توانایی‌شان افزودن حس یک صنعتگر به کارشان از طریق نورپردازی معروف می‌شوند، در حالی که برخی دیگر به دلیل توانایی‌شان در بیان یک داستان با انتخاب نور مورد تحسین قرار می‌گیرند.

نورپردازی به شما کمک می کند که حال و هوای عکس را تنظیم کنید
نورپردازی به شما کمک می کند که حال و هوای عکس را تنظیم کنید

اولین قدم شما باید یادگیری اصول نوردهی باشد که ترکیبی از سه متغیر اصلی (سرعت شاتر، دیافراگم، ISO) است که میزان نور مجاز برای رسیدن به سنسور دوربین شما را تنظیم می کند.

به طور کلی توصیه می شود تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید. با این حال، اگر متوجه شدید که نیاز به فلاش دارید، هرگز آن را مستقیماً به سمت سوژه خود نگیرید زیرا احساس صاف بودن ایجاد می کند و باعث می شود یک تصویر بی حرکت را ویرایش کنید. درعوض، با استفاده از یک فلاش خارجی، می‌توانید نور را از یک سطح (مانند دیوار یا سقف) منعکس کنید که یک کره بزرگ‌تر را روشن‌تر می‌کند، در حالی که مجموعه‌ای از صداهای جذاب‌تر را تولید می‌کند.

علاوه بر این، یک پخش کننده نور را از تند شدن و تکان دادن بیش از حد جلوگیری می کند. عکاسان حرفه ای از چترها و سافت باکس ها به عنوان پخش کننده استفاده می کنند، اما شما می توانید با کاغذ ردیابی و یک جعبه مقوایی یکی برای خودتان بسازید. علاوه بر این، نور پس زمینه اغلب به عنوان راهی برای ایجاد جلوه های منحصر به فرد و هیجان انگیز استفاده می شود.

تا زمانی که می‌دانید چه کار می‌کنید، راه‌های زیادی برای دستکاری نور در تلاش برای متمایز کردن عکس‌هایتان و نشان دادن شیوه منحصربه‌فردی برای دیدن عکس ها وجود دارد.

7- سبک منحصر به خودتان را خلق کنید

همانطور که گفته شد، با وجود این همه قوانین و پیشنهادات در عکاسی، لازم نیست همه آنها در هر عکسی اعمال شوند. با این حال، قبل از اینکه همه آنها را اعمال کنید، یاد بگیرید که چگونه از آنها به طور مؤثر استفاده کنید تا سناریوهای درستی را بدانید که باعنایت به آنها تمرین کنید و بدانید چه زمانی برای کنار گذاشتن آنها سودمندتر است.

درست مانند بسیاری از چیزهای زندگی، بهترین استراتژی این است که ابتدا از حرفه ای ها کپی برداری کنید و بر اصول اولیه تسلط داشته باشید تا بتوانید راه های آنها را به اندازه کافی برای انجام آن درک کنید. تنبلی در یادگیری و عکس برداری در همین حالت و سپس نام گذاری تصاویر به دست آمده به عنوان «سبک شما» راهی برای ارتقاء دانش عکاسی شما نیست.

الگو برداری از عکاسان حرفه‌ای کلیدی است که با کمک آن می‌توانید با روش‌های مختلف استفاده از دوربین آشنا شوید. با این حال، سعی کنید تا زمانی که به خوبی عکاسی را یاد نگرفته اید، کار خود را با آنها مقایسه نکنید.

از عکاسی آزمایشی نترسید، زیرا آزمون و خطا کلید کشف سبک خود و بهبود عکس هایتان است.

مطالب مقاله مهم ترین نکات عکاسی صنعتی از این لینک خارجی بر گرفته شده است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *