چگونه جلوه بوکه زیبایی را در عکس ها ایجاد کنیم

بوکه در عکس
[vc_row][vc_column][vc_column_text]بوکه به یک پس زمینه نرم و خارج از فوکوس اشاره دارد که هنگام عکسبرداری از سوژه به دست می آورید. این از کلمه ژاپنی “boke” آمده است ، که به معنی “تاری” است.

اما چگونه می توانید با کیت خود به آن زمینه خامه ای رنگارنگ دست پیدا کنید؟ اگر شما علاقه مند به ایجاد یک اثر بوکه زیبا در دوربین هستید ، به خواندن ادامه دهید.

مطالب مرتبط : ۱۳ نکته برای بهترین عکاسی از گل

بوکه در عکس
بوکه در عکس

 

 

چرا بوکه را دوست داریم؟

ما بوکه را به دلایل زیادی دوست داریم.

یک ابزار ترکیبی عالی

با دور انداختن پس زمینه خود ، یک تن فضای منفی به دست می آورید. این امر به شما کمک می کند تا چشم بیننده را به نقطه کانونی و سوژه خود هدایت کنید.

به شما کمک می کند با رنگ ها بازی کنید

همچنین می تواند به عنوان انبوهی از رنگها که مکمل یا تقلید از رنگهای سوژه شما هستند استفاده شود. بنابراین ، در مورد پرتره در یک طبیعت غالب، می توانید سوژه خود را در حالت سرخابی رنگ کنید تا پاپ شود.

یا برعکس ، شما ممکن است ترجیح دهید آن را با محیط اطراف خود هماهنگ کرده و در سایه دیگری از رنگ سبز بپوشید.

برای عکس های قاب بندی عالی است

می توانید سوژه خود را با بوکه خوب قاب بندی کنید ، یک تکه بزرگ تاری را در یک یا چند طرف قرار دهید. این می تواند صحنه های کسل کننده و غیر جالب را زنده کند.

می توانید عناصر ناخواسته را با آن پنهان کنید

از بوکه می توان برای پنهان کردن عوامل منحرف کننده استفاده کرد. اگر پس زمینه خود را به فراموشی تبدیل کنید ، جزئیات واضح از آن محو می شوند. این یک عروسک از رنگ و لحن خواهد شد ، و نه چیز دیگری. بنابراین ، بوکه خوب به ظاهری تمیزتر و تصفیه شده کمک می کند.

این می تواند یک جو منحصر به فرد ایجاد کند

با بوکه می توانید در یک تصویر فضایی مه آلود و بد حالت ایجاد کنید. به خصوص در پرتره ها ، اگر نزدیک بودن به سوژه خود را انتخاب کنید و بوکه زیادی وارد کنید ، می تواند طنین انداز بیشتری به عکس بیننده ایجاد کند. البته  این جایگزین یک روایت قوی نیست.

 

توپ های بوکه

در شب یا در یک محیط تاریک ، نقاط برجسته می توانند از پس زمینه بدرخشند و توپ های بوکه را به خوبی مشخص کنند. به خصوص در پرتره ها قوی به نظر می رسند.

نگاه حرفه ای

همچنین به شما کمک می کند تا تصاویر شما به طور کلی یک احساس حرفه ای داشته باشند. اگر از آن به خوبی استفاده کنید ، عکس شما از دور برجسته می شود و هنگام مشاهده از نمای نزدیک جالب خواهد بود.

به طور خلاصه ، بوکه یک عنصر بصری خارق العاده با بسیاری از ویژگی های عالی است. اما شما باید با آن آگاه باشید تا به طور مداوم به نتایج عالی برسید.

 

بوکه در عکس
بوکه در عکس

 

 

چرا بوکه نامیده می شود؟

طبق ویکی پدیا ، “بوکه کیفیت زیبایی تاری موجود در قسمتهای خارج از فوکوس تصویر تولید شده توسط لنز است”. بوکه به عنوان “روشی که لنز از نقاط فوکوس نور نشان می دهد” تعریف شده است.

ولی این دقیقا چه معنایی می دهد؟ برای درک عکاسی بوکه ، باید عمق میدان را درک کنید ، و اینکه چگونه عکاسی فضای سه بعدی را به یک قالب دو بعدی تبدیل می کند.

مطالب مرتبط : چگونه می توان عمق میدان را در عکاسی خود کنترل کرد

برای کنترل و شکل دادن بوکه به نیازهای خود ، ابتدا باید بفهمید که چگونه ساخته شده و چه عواملی روی آن تأثیر می گذارد. موارد زیر کمی فنی خواهد بود ، اما هدف من این است که به راحتی قابل هضم باشد.

 

بوکه در عکس
بوکه در عکس

 

بوکه و فوکوس

شما خوب می دانید که نمی توانید همه چیز را به طور همزمان در کانون توجه قرار دهید – در شرایط عملی لنز شما توانایی چنین کاری را ندارد. شما باید هواپیما را به عنوان منطقه فوکوس خود در اولویت قرار دهید.

بیایید نگاهی به این گرافیک بیندازیم تا ببینیم چگونه کار می کند. در شکل اول ، اشعه هایی که از سوژه می آیند بر روی سنسور جمع می شوند و یک تصویر واضح از صفحه سوژه را نشان می دهند.

روی دو شکل اخیر ، صفحه فوکوس برای سوژه ما قبل یا پشت سنسور است. این بدان معنی است که در صفحه سنسور ، تصویر پیش بینی شده واضح نیست ، بلکه از فوکوس خارج است.

 

 

 

بوکه و عمق میدان

ممکن است به درستی بپرسید: تفاوت بوکه و عمق میدان چیست؟

خوب ، این دو رابطه تنگاتنگی با هم دارند ، اما یکسان نیستند. عمق میدان به محدوده فضا اشاره دارد که در کانون توجه قابل قبولی قرار دارد. این یک عدد ، یک اندازه گیری است.

بوکه ، به نوبه خود ، نتیجه عمق میدان کم است. این یک عنصر بصری و یک عامل زیبایی شناختی است – شما واقعاً نمی توانید کیفیت های آن را اندازه بگیرید یا محاسبه کنید.

اندازه توپ های بوکه در واقع برای محاسبه دقیق امکان پذیر است – اما هیچ کس این کار را نمی کند. بوکه بیش از اینهاست ، بیش از هر چیز در مورد کیفیت بصری است.

چه مقدار بر میزان بوکه تأثیر می گذارد؟

در مورد نواحی خارج از فوکوس ، هر دوربین و لنزی رفتار یکسانی ندارد. کمیت و کیفیت بوکه به چیزهای زیادی بستگی دارد ، از طراحی لنز گرفته تا دید خلاقانه شما. بنابراین ، بیایید کاوش کنیم و یکی یکی آنها را ببینیم.

فاصله سوژه

مهمترین عامل فاصله سوژه و دوربین و همچنین فاصله سوژه و پس زمینه است.

هرچه فوکوس شما به دوربین نزدیکتر باشد ، عمق میدان کمتر و بوکه بیشتری ظاهر می شود. اما اگر سوژه شما خیلی به پس زمینه نزدیک باشد ، جدایی کافی برای ایجاد توپ های بزرگ بوکه وجود نخواهد داشت.

فاصله سوژه بر روی اندازه نسبی و میزان تاری لنز در کادر شما تأثیر می گذارد.

فاصله کانونی

هرچه فاصله کانونی شما بیشتر باشد ، بوکه بیشتری نیز ظاهر می شود. این به این دلیل است که فشرده سازی پرسپکتیو باعث می شود تاری بیشتر گسترش یابد.

بنابراین ، از یک لنز 85 میلی متری f / 2 نسبت به لنز 50 میلی متر f / 2 ، تاری پس زمینه به طور محسوسی مشاهده خواهید شد.

 

دیافراگم

این برای همه افرادی که اصول عکاسی را یاد گرفته اند کاملاً ساده است. هرچه بیشتر دیافراگم خود را باز کنید (f-stop خود را کاهش دهید) ، تاری تاری پس زمینه بیشتر می شود ، بوکه بیشتر ظاهر می شود.

اندازه سنسور

از نظر فیزیکی ، اندازه سنسور هیچ ارتباطی با میزان تاری ندارد. اما ، در عمل ، چنین است.

اگر از لنزهای یکسانی (مثلاً 50 میلی متر f / 2) در یک فریم کامل و یک دوربین 1.5 برابر استفاده کنید ،  cut دوربین شما را مجبور می کند تا از سوژه خود دور شوید تا همان قاب را حفظ کنید.

اکنون ، ما می دانیم که فاصله سوژه در واقع بر بوکه تأثیر می گذارد – هرچه بیشتر بایستید ، بوکه کمتری خواهید داشت. بنابراین ، در این شرایط ، تنظیم سنسور cut ، بوکه کمتری نشان می دهد.

 

 

چه چیزی بر کیفیت بوکه تأثیر می گذارد؟

تا به حال ، من فقط مواردی را ذکر کردم که بر میزان بوکه ما تأثیر می گذارد. اما چیزهای دیگری هم در این مورد وجود دارد: خصوصیات زیبایی شناختی آن به همان اندازه مهم هستند.

تیغه های دیافراگم و شکل

شکل دیافراگم وقتی کاملاً باز است یک دایره کامل است – بنابراین شکل بوکه شما نیز دایره ای خواهد بود. اما همین که کمی شروع به افزایش f-stop خود کنید ، تفاوت در طراحی عنبیه آشکار می شود.

عدسی هایی که دارای تیغه های زیادی هستند باعث می شوند که عنبیه حتی بصورت بسته بسته شود. اگر گرد شوند ، حتی بهتر است. به طور معمول ، لنزهای پیشرفته دارای 7-8 پره هستند ، به خصوص پرتره محور.

در آنجا لنزهایی با پره های دیافراگم بیشتر وجود دارد. Nikon 105mm f / 1.4E ED دارای 9 دستگاه است و Sigma 35mm f / 1.4 نیز دارای همین ویژگی است.

این شکاف دیافراگم تیغه ای در داخل لنز است.

 

 

 

 

طراحی لنز

تفاوت های فاحش را می توان فقط در لنزهای مختلف به دلیل طراحی متفاوت آنها مشاهده کرد. این کاملاً به ساختار نوری بستگی دارد.

در مقادیر دیافراگم وسیع ، بسیاری از لنزها پدیده ای به نام بوکه چشم گربه را به لطف پرزهای نوری ارائه می دهند. به سمت لبه های قاب ، توپ های بوکه از شکل دایره ای اصلی خود به یک شکل مانند چشم ، تحریف می شوند.

پرتوهای نوری در حالت افراطی می تواند باعث شود که قسمتهای خارج از فوکوس تصویر به صورت چرخشی تاب بخورد. این یک نمای امضا برای بسیاری از لنزهای پرتره پرنعمت است ، مانند Helios 44-2 58mm f / 2 یا Helios 40-2 85mm f / 1.5.

Mayer Optik Görlitz 100 mm f / 2.8 برجستگی های خارج از فوکوس را به صورت کاملاً خاص و با لبه های مشخص ارائه می دهد. بسیاری از عکاسان و مردم در اینترنت با آن “بوکه-حباب صابون” تماس می گیرند.

لنزهای تله ای آینه ای ، مانند Samyang 500 mm f / 8 ، یک بوکه متمایز و به شکل دونات را به نمایش می گذارد. این به این دلیل است که وسط آنها تاریک است ، نور نمی تواند از آنجا عبور کند. بنابراین ، بوکه آنها نیز یک قسمت خالی در وسط دارد.

عناصر عدسی در بسیاری از موارد باعث می شود که گلوله های بوکه دارای حلقه های متمرکز سبک و تاریک باشند .

خاک و گرد و غبار در لنز

قطعات گرد و غبار و خاک بیشتر و سایر نقایص موجود در و در لنز شما در بوکه نشان داده می شوند.

به طور معمول ، این مسئله بیشتر در لنزهای قدیمی ، به ویژه لنزهای دستی مصنوعی که چند زمستان دیده اند ، وجود دارد. تصحیح چنین بوکه های لکه دار هنگام ویرایش می تواند بسیار وقت گیر باشد ، بنابراین  به یاد داشته باشید که شیشه لنز خود را تمیز نگه دارید.

همچنین بخوانید : چگونه لنز دوربین را تمیز کنیم؟ (۷ تکنیک برتر!)

چگونه به دلپذیرترین بوکه دست یابیم

واضح است که چیزی به عنوان “دلپذیرترین بوکه” وجود ندارد. همه چیز به سلیقه و دید شما بستگی دارد.

با این حال ، نوع بسیار تحسین شده ای با بوکه زیاد وجود دارد. من در مورد تصاویری مانند این صحبت می کنم:

 

بوکه در عکس
بوکه در عکس

 

بوکه در عکس
بوکه در عکس

 

 

ممکن است بپرسید چگونه می توانید به آن دست پیدا کنید؟ خوب ، با استفاده از آنچه در قسمت اول این مقاله آموخته اید!

لنز

بنابراین ، کدام لنز برای اثر بوکه بهترین است؟ اول و مهمترین ، شما به یک لنز سریع نیاز خواهید داشت. یک گزینه ارزان قیمت مناسب ، لنز 50 میلی متری f / 1.8 برای دوربین های Canon یا Nikon DSLR است ، اما یک گزینه عالی وجود دارد.

باید توجه داشته باشید که هر لنز قادر است پس زمینه را تا حدی تار کند. اگر لنز کیت از نوع 18-55 میلی متر داشته باشید ، به خصوص در باز بودن 55 میلی متر (در حدود f / 5.6) نوعی تاری ایجاد می کند.

اما یک لنز بزرگنمایی استاندارد یا سریع و سریع بالاتر می تواند خیلی بیشتر باشد و به شما امکان کنترل بیشتر پس زمینه را می دهد.

سطح دیگری از بوکه های اضافی ، اعداد اول بسیار سریع و بزرگنمایی تله فوتو 2.8 هستند. لنز 70-200 mm f / 2.8 (با هر مارکی) به دلیل قابلیت انعطاف پذیری منحصر به فرد و تاری که ارائه می دهد ، یک انتخاب بسیار محبوب در بین متخصصان و علاقه مندان جدی است.

پرایم 85 میلی متر f / 1.4 یا 135 میلی متر f / 2 عمق میدان کم و بوکه ای عالی به شما می دهد.

مرحله دیگر (واقعاً گران قیمت) لنزهای 200 میلی متر  f / 1.8 ، لنز 300 میلی متر  f / 2.8 یا 400  میلی متر f / 2.8 است. 200 میلی متر f / 1.8 مخصوص پرتره و بوکه ساخته شده است و عکسبرداری با آن یک لذت کامل است (من از مدل Canon بسیار زیاد استفاده کرده ام). دو تا دیگر انتخاب های عکاسان ورزشی حرفه ای هستند.

در عکاسی ماکرو ، به دلیل فاصله نزدیک سوژه ، بوکه زیادی دریافت خواهید کرد ، حتی با دیافراگم باریک.

 

چرا فاصله برای بوکه مهم است؟

دیافراگم مهمترین قسمت هنگام بوکه است – به دنبال آن عمق میدان و فوکوس وجود دارد. علاوه بر دیافراگم ، فاصله در تیرگی قسمت های عکس شما نیز نقش بسزایی دارد.

فاصله در مقابل سوژه و پس زمینه به دوربین و سوژه مربوط می شود.

با استفاده از f / 2.8 می توانید مقدار زیادی تاری تاریک بوکه را در یک عکس بدست آورید ، حتی اگر با سوژه خود فاصله زیادی داشته باشید. این به این دلیل است که فاصله کانونی بسیار کم است.

در طرف تلنگر ، اگر هنگام استفاده از دیافراگم متوسط مانند f / 8 ، خود را بسیار نزدیک به سوژه قرار دهید ، پس زمینه تاری خواهد شد.

این به دلیل فاصله پس زمینه از موضوع بسیار دورتر از دوربین است.

این یک نکته عالی برای دانستن این است که آیا لنزهای شما فقط به f / 5.6 کاهش می یابد ، همانطور که بسیاری از لنزهای بزرگنمایی انجام می دهند.

 

 

 

 

چرا نورپردازی برای بوکه مهم است؟

البته ، یکی از مهمترین جنبه های تولید بوکه عالی ، نحوه روشن شدن عکس شماست.

اگر در شرایط کنترل شده ای هستید که می توانید نور خود را تنظیم کنید و می خواهید آزمایش کنید ، ممکن است دریابید که باز شدن دیافراگم در بهترین حالت ممکن است.

به یاد داشته باشید ، این نتایج صاف ترین نتیجه را خواهد داشت و بزرگترین بوکه را تولید می کند.

 

 

 

یا شاید نور در حال شکستن از طریق برخی از برگهای درختی در پس زمینه است ، و شما می خواهید این را با یک تاری تاریک بوکه ثبت کنید.

منبع نور لزوماً از پشت سوژه نمی آید ، مانند عکس بالا. این فقط می تواند یک نور اتفاقی باشد که در یک صحنه کاملاً روشن خزیده می شود ، مانند زیر.

شما همیشه باید به محیط موضوع خود توجه کنید. وظیفه شماست که آن را تشخیص دهید و به نفع خود استفاده کنید.

چگونه اثر بوکه را دریافت می کنید؟

1. تصویر خود را پیدا کنید
اول از همه ، شما باید پیدا کنید که کجا می خواهید تصویر را بگیرید. آنچه باید از آن آگاه باشید نور ، اندازه منطقه و شکل ظاهری پس زمینه است.

در اینجا ، ما زمینه ای برای آزمایش بوکه پیدا کردیم.

 

 

 

2. سوژه خود را پیدا کنید

ما می خواستیم سوژه را تا آنجا که ممکن است طبیعی نگه داریم ، بنابراین با یک برگ رفتیم.

با زمینه مخلوط می شود ، از نظر شکل و رنگ های رایگان یک کنتراست خوب ایجاد می کند.

 

 

3. دوربین خود را برای اولویت دیافراگم برای عکسبرداری آسان تنظیم کنید

تنظیم دوربین در اولویت دیافراگم ، تغییر دیافراگم را آسان تر می کند. اگر منطقه به خوبی روشن است ، ISO 100 را انتخاب کنید.

در اوج روز ، f / 2.8 در ISO 100 ، اگر نه بیشتر ، حدود 1/1000 ثانیه را به شما می دهد.

مزیت اولویت دیافراگم این است که اگر احساس می کنید f / 2.8 خیلی کم عمق است و می خواهید از f / 8 استفاده کنید ، دوربین شیفت مربوطه را برای شما ایجاد می کند.

همانطور که دیافراگم را 3 توقف بالا می برید ، سرعت شاتر به همان اندازه کاهش می یابد.

یک لنز را با فاصله کانونی کافی کافی انتخاب کنید تا تاری کافی را نشان دهد.

 

 

4.Capture

عکس را بگیرید همانطور که مشاهده می کنید ، دوربین نزدیک به سوژه است و فاصله از سوژه تا افق بسیار دورتر است. این موضوع باعث ایجاد تیرگی و ایجاد بیشتر اثر بوکه می شود.

تصویر و بوکه توسط شبنم روی تیغه های چمن افزایش می یابد. این اجازه می دهد تا نور برجسته تر شود.

 

 

با استفاده از دیافراگم وسیع می توانید عکس های زیبایی از بوکه را در دوربین بگیرید و به همین سادگی است.

خلاق باش
همچنین می توانید بوکه ای به شکل سفارشی و دلخواه خود بسازید. فقط یک شکل را از یک کاغذ برش دهید و آن را روی لنز خود قرار دهید. سپس ، آن را در یک نقطه برجسته قرار دهید. و آنجا – بوکه شما اکنون تغییر شکل داده است.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *