چگونه می توان عمق میدان را در عکاسی خود کنترل کرد

عمق میدان در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

چگونگی کنترل عمق میدان در عکاسی

این یک تصور رایج غلط است که اگر f-stop را شما استفاده کنید عمق میدان (DOF) را کنترل می‌کند. تنظیم دیافراگم قطعاً تأثیرگذار است، اما عوامل دیگری نیز باید در نظر گرفته شود. DOF منطقه ای در عکس است که به وضوح شارپ تر است. لنزها فقط می توانند در یک نقطه واحد فوکوس کنند. همیشه در جلو و پشت نقطه فوکوس مقدار مشخصی وجود دارد که قابل قبول است.

کنترل عمق میدان در عکاسی

 

دوربین: Nikon D800، لنز: 85 میلی متر، تنظیمات: f2, 1/250 , ISO 200

 

 

این بستگی به موارد زیر دارد:

تنظیم دیافراگم
فاصله کانونی لنز
فاصله دوربین تا سوژه
اندازه سنسور
تغییر بین آنچه شارپ است و آنچه نیست تدریجی است. مهم است که یاد بگیرید چگونه متغیرها را مدیریت کنید تا ظاهری را که می خواهید در عکسهایتان ایجاد کنید.

 

 

اندازه سنسور چگونه بر DOF تأثیر می گذارد؟

بعد فیزیکی سنسور در دوربین شما بر روی DOF تأثیر می گذارد. برخلاف سایر متغیرها، تغییر در شما امکان پذیر نیست، مگر اینکه از دوربین دیگری استفاده کنید.

سنسورهای کوچک ، مانند گوشی ها و دوربین های جمع و جور، بیشترین DOF را به شما می دهند. این یکی از دلایل اصلی است که مردم از گوشی به دوربین ارتقا پیدا می‌کنند. زیرا آنها با تلفن خود قادر به دستیابی به عمق میدان کم نیستند.

تولید کنندگان تلفن سعی می‌کنند از روش های مختلف DOF کم عمق را تقلید کنند. اما هنوز به نظر می رسد که چیزی بیش از یک حیله نیست. هیچ جایگزینی برای اندازه وجود ندارد.

 

 

اصولاً دوربین هایی با سنسورهای کوچکتر عکس هایی با DOF بیشتر در همان دیافراگم و تنظیمات فاصله ایجاد می‌کنند. برای مقایسه DOF از سنسورهای اندازه های مختلف، باید همان فاصله کانونی و دیافراگم موثر را محاسبه کنید.

سنسورهای بزرگتر در DSLR و دوربین های بدون آینه باعث محبوبیت آنها در بین تولیدکنندگان ویدئو شده است. این به دلیل ظرفیت آنها برای DOF کم عمق است. دوربین های فیلمبرداری سنتی حاوی سنسورهای کوچکی هستند ، بنابراین عموماً DOF عمیق تری دارند.

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در مدرن طرح

همچنین بخوانید : نحوه استفاده از دیافراگم دوربین برای حداکثر تاثیر

 

دوربین: Nikon D800، لنز: 105 میلی متر، تنظیمات: f3.2, 1/400 sec, ISO 500

 

 

فاصله دوربین تا سوژه چگونه بر عمق میدان (DOF) تأثیر می گذارد؟

هرچه به سوژه نزدیکتر باشید، در هر دیافراگم مشخص و با هر لنز در هر دوربین، عمق میدان (DOF)کمتری خواهید داشت. بیشتر به عقب بروید، و DOF شما افزایش می یابد.

به همین دلیل است که هنگام گرفتن عکس از نمای نزدیک برای داشتن عمق میدان DOF کافی می تواند چالش بر انگیز باشد. نزدیک بودن به سوژه خود ممکن است به این معنی باشد که همه آن را در کانون توجه قرار نمی دهید. استفاده از لنزهای ماکرو و پیوست های نزدیک این مشکل را بیشتر می کند.

بنابراین اگر هنوز فقط از لنزهای کیت خود استفاده می کنید، برای دستیابی به DOF کم عمق باید نزدیک حرکت کنید. این بدان دلیل است که این لنزها حداکثر دیافراگم بسیار گسترده یا فاصله کانونی طولانی ندارند.

به یاد داشته باشید که از نقطه ای که شما بر 1/3 DOF فوکوس کرده اید ، به شما نزدیکتر خواهد بود و 2/3 سوم آن بیشتر فاصله خواهد داشت. دانستن این مسئله می تواند به شما کمک کند تا کانون توجه خود را برای کنترل دقیقتر DOF خود انتخاب کنید.

 

عمق میدان در عکاسی
دوربین: Nikon D800 ، لنز: 105 میلی متر ، تنظیمات: f3, 1/100 sec, ISO 400

 

 

 

فاصله کانونی لنز چگونه بر عمق میدان DOF (آشکار) تأثیر می گذارد؟

از لنزهای فاصله کانونی طولانی تری که استفاده می کنید DOF کمتری به نظر می رسد. اما در واقع تغییر نمی کند.

اگر از همان سوژه با دو لنز فاصله کانونی متفاوت عکس بگیرید، به نظر می رسد تصاویر ساخته شده با لنزهای وسیع تر دارای  DOF عمیق تری هستند. دیافراگم باید ثابت بماند. وقتی تصویر ساخته شده با میدان دید وسیع را برش می دهید، بنابراین عناصر موجود در تصاویر یک اندازه هستند، هیچ تفاوتی واقعی نخواهید دید.

این ایده که فاصله کانونی طولانی تر ، یک DOF کم عمق تر تولید می کند، افسانه ای است. پیتر وست کری پیش از این مقاله ای را براساس آزمایش مت براندون برای DPS در این باره نوشته است. تصاویر مت به وضوح سوژه را اثبات می کنند. درک آن می تواند یک مفهوم دشوار باشد. به خصوص اگر شما تمایل به این ایده محبوب دارید که فاصله کانونی بر عمق میدان DOF تأثیر می گذارد.

 

عمق میدان در عکاسی
دوربین: Nikon D800 ، لنز: 85 میلی متر ، تنظیمات: f2, 1/1000 sec, ISO 400

 

 

 

دیافراگم چگونه بر عمق میدان ( DOF) تأثیر می گذارد

دیافراگم یک شکاف قابل تنظیم در داخل لنز است. عملکرد اصلی یکی از کنترل هایی است که برای کنترل میزان نور ورودی به دوربین استفاده می شود. با تنظیم دیافراگم باریک ، نور کمتری نسبت به تنظیمات گسترده تر امکان پذیر می شود. تنظیمات با f-stop اندازه گیری می شوند.

تنظیم میزان دیافراگم ، (تغییر مقدار f-stop) ، نه تنها میزان نور ورودی را کنترل می کند، بلکه DOF را نیز کنترل می کند. تغییر دیافراگم متداول ترین روشی است که عکاسان برای کنترل DOF انتخاب می کنند. دیافراگم بازتر DOF کم عمق تر است. بنابراین هرچه تعداد f-stop پایینی را انتخاب کنید (به عنوان مثال f / 1.4) ، تصویر شما با وضوح قابل قبولی کاهش می یابد. با انتخاب دیافراگم باریک تر، یک عدد f-stop بالاتر (مثلا f / 22)، باعث می شود عکس بیشتری از عکس شما در فوکوس باشد.

لنزها با حداکثر دیافراگم متفاوت ساخته می شوند. به طور معمول یک لنز کیت با بزرگنمایی بیشترین فاصله کانونی از دیافراگم f / 3.5 برخوردار خواهد بود. این مقدار با بزرگنمایی بیشتر تغییر می کند. بنابراین گسترده ترین f-stop در طولانی ترین فاصله کانونی ممکن است فقط f / 6.3 باشد. برای اطلاعات ، لطفاً مقاله “معنی اعداد روی لنز دیافراگم ” را بخوانید.

لنزهای پرایم معمولاً حداکثر دیافراگم وسیع تری دارند. به همین دلیل است که آنها اغلب مورد علاقه عکاسانی هستند که دوست دارند عکس هایی با DOF کم عمق ایجاد کنند. لنزهای محبوب 50 میلی متری دارای تنظیمات f-stop f / 1.8 ، f / 1.4 یا حتی گسترده تر هستند.

 

 

دوربین: Nikon D800، لنز: 85 میلی متر، تنظیمات: f2.8, 1/1000 sec, ISO 400

 

 

 

چگونه می توانید DOF را هنگام ساختن عکس مشاهده کنید؟

دوربین های دارای منظره یاب دیجیتال یا مانیتور ، DOF را همانطور که در عکس نشان داده می شود ، نمایش می دهند. به دلیل کوچک بودن ، تا زمانی که بزرگنمایی نکنید ، دیدن آن دشوار است.

دوربین هایی مانند DSLR با منظره یاب نوری به شما امکان دیدن اثر DOF را نمی دهد مگر اینکه از دکمه پیش نمایش DOF استفاده کنید. دلیل این امر این است که دیافراگم به طور خودکار بر روی وسیع ترین حالت ممکن تنظیم می شود. با فشار دادن دکمه انتشار شاتر ، به f-stop که انتخاب کرده اید تنظیم می شود. اگر هنگام توقف ، f-stop بتواند در دیافراگم های باریک تغییر کند ، تصویر در منظره یاب شما تاریک به نظر می رسد. این مورد را می توانید هنگام استفاده از پیش نمایش عمق میدان ( DOF ) مشاهده کنید.

 

دوربین: Nikon D800 ، لنز: 85 میلی متر ، تنظیمات: f4, 1/640 sec, ISO 400

 

 

 

DOF خود را به خوبی مدیریت کنید.

متعادل نگه داشتن همه این متغیرها ممکن است پیچیده به نظر برسد. اما مهم است که بدانید هر یک از آنها چگونه بر عمق میدان (DOF) تأثیر می گذارد تا بتوانید آن را به خوبی در عکس های خود مدیریت کنید.

برای کمک به شما در یادگیری نحوه عملکرد هر جنبه از DOF سعی کنید چند عکس تنظیم کنید و با آنها آزمایش کنید. نه بخاطر ساختن تصاویر عالی ، بلکه برای درک اینکه تغییر هر یک از آنها چگونه بر تصاویر شما تأثیر می گذارد. خوب است که برای این تمرین دوربین خود را روی سه پایه یا سطح پایدار قرار دهید.

چند شی را در کادر خود قرار دهید که در فواصل مختلف از دوربین قرار دارند. دیافراگم خود را روی وسیع ترین حالت – کمترین عدد f-stop (مثلا f / 1.4) تنظیم کنید. تا جایی که می توانید به اولین جسم نزدیک شوید تا لنز شما روی آن فوکوس شود.

 

 

دوربین: Nikon D800، لنز: 55 میلی متر، تنظیمات: f4, 1/30 sec, ISO 400

 

 

از آن عکس بگیرید، سپس روی شی دیگری که از شما دورتر است فوکوس کنید و عکس دیگری بگیرید. همانطور که در قاب خود دارید این کار را با هر شیئی که از شما دورتر است تکرار کنید.

اکنون این فرایند را با تنظیم دیافراگم برد متوسط و سپس باریک ترین لنز خود تکرار کنید. این را با فاصله کانونی مختلف نیز امتحان کنید.

سپس به عقب برگردید و یک سری دیگر از عکس ها را به همین ترتیب بگیرید. وقتی از سوژه خود عقب می روید، این روند را تکرار کنید.

عکس ها را در کنار هم در رایانه خود مقایسه کنید و تفاوت عمق میدان (DOF) بین آنها را یادداشت کنید. به داده های EXIF نگاه کنید تا ببینید تنظیمات دیافراگم و بزرگنمایی شما چگونه بوده است.

انجام یک تمرین مانند این به شما کمک می کند تا کنترل عمق میدان را یاد بگیرید. همانطور که می توانید جلوه های عکس های خود را ببینید ، از پیچیدگی کمتری برخوردار خواهد شد.

در مورد نظرات خود در مورد وضعیت خود به من اطلاع دهید.

اگر علاقه مند به مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی مدرن طرح دارید لطفا از صفحه عکاسی صنعتی مدرن طرح بازدید نمایید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *