تفاوت بین نور سخت و نور نرم در عکاسی چیست؟ نحوه ایجاد نور سخت و نرم

نور سخت و نور نرم در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]نورپردازی حالت بصری را در عکس ایجاد می کند و در عکاسی ، دو نوع اصلی نورپردازی وجود دارد: نور سخت و نور نرم . یک عکاس ماهر باید تفاوت بین نور سخت و نور نرم ، نحوه ایجاد هریک و اینکه کدام یک برای یک عکس مشخص بهتر کار می کند را بداند.

 

نور سخت چیست؟

نور سخت یک نور متمرکز و اغلب روشن است که سایه های تند ایجاد می کند و توجه را به قسمت خاصی از عکس جلب می کند.

در نور شدید ، انتقال بین نور و سایه ها بسیار سخت و مشخص است. وقتی سوژه شما در نور شدید غوطه ور می شود ، شبح آنها سایه ای متمایز و سخت ایجاد می کند. نور سخت را اینگونه در نظر بگیرید که در یک روز آفتابی و با تابش مستقیم خورشید به یک شیء ، چیزها چگونه به نظر می رسند.

نور سخت
نور سخت

 

چگونه نور سخت ایجاد کنید؟

نور سخت با ایجاد یک نقطه نور واحد ایجاد می شود که سایه های بسیار متمایزی ایجاد می کند و با کنتراست بالا به عکاسی شما ، با درجه بندی واضح بین نور و سایه ، می دهد.

فلاش دوربین نمونه ای از نوری است که نور سخت ایجاد می کند. می توانید از آن برای ایجاد سایه های تند یا خارج از دوربین برای سایه های کمتر شدید استفاده کنید.

 

نور نرم چیست؟

نور نرم نوعی نور با چند سایه سخت است که در عین حال متعادل است. در نور نرم ، انتقال بین نور و سایه ها بیشتر شیب و بسیار نرم تر است. وقتی سوژه شما در نور ملایم غوطه ور می شود ، سایه ای روی صورت آنها وجود نخواهد داشت. و اگر سایه ای وجود دارد ، آنقدر تاریک مثل سایه های نور شدید نیست.

نور نرم را اینگونه در نظر بگیرید که چگونه چیزها در یک روز ابری به نظر می رسند ، با ابرهایی که باعث ایجاد انتشار بین خورشید و یک جسم می شوند. ابر نور را از خورشید پخش می کند ، که شی را از هر جهت روشن می کند و نوری نرم ایجاد می کند.

 

نور نرم
نور نرم

 

چگونه نور نرم ایجاد می کنید؟

برای ایجاد یک نور ملایم ، یک نور تنظیم کرده و آن را از یک بازتابنده خارج کرده یا از طریق یک پانل انتشار شات کنید. اگر تجهیزات نورپردازی ندارید ، نور پنجره و نور طبیعی می توانند به عنوان منابع نوری ملایم عمل کنند ، اگرچه مراقب باشید که خورشید خیلی خشن نباشد و مستقیماً به سوژه شما نتابد.

 

چه زمانی باید از نور سخت در مقابل نور نرم استفاده کرد؟

نور سخت و نور ملایم حالات بصری متفاوتی را ایجاد می کنند. در اینجا زمان استفاده از هر یک است:

نور سخت ،  بعد ، عمق و پیچیدگی را به سوژه های شما می افزاید. طبیعت با کنتراست بالا از نور سخت ، حس قوی درام را ایجاد می کند و به عکس های شما ظاهری تند و تیز می بخشد. عکاسان از منبع نوری سخت استفاده می کنند تا سوژه های خود را قوی و جدی نشان دهند. همچنین برای ایجاد حس خام و سخت در لحظات فیلم های نوآر ، درام و فیلم های اکشن استفاده می شود.
نور نرم بیشتر از نور سخت استفاده میشود ،  ظاهری طبیعی تر دارد و باعث می شود سوژه شما گرم ، دوست داشتنی و دوستانه به نظر برسد. نور نرم بیشتر از نور سخت حس می بخشد و نیاز به روتوش کمتر دارد. این می تواند چین و چروک ها را پنهان کند ، آکنه را پنهان کرده و نور را در چشمان دیگران بیرون بیاورد. نور ملایم معمولاً در عکاسی پرتره ، عکاسی مد ، عکاسی محیطی و عکاسی از غذا استفاده می شود.
این که آیا به تازگی کار خود را شروع کرده اید یا در آرزوی حرفه ای شدن هستید ، عکاسی به تمرین زیاد و صبر کافی نیاز دارد. هیچ کس این را بهتر از عکاس افسانه ای آنی لیبوویتز نمی داند ، که دهه ها به تسلط بر مهارت خود پرداخته است.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *