عکاسی HDR چیست (و چگونه از HDR به درستی استفاده کنیم!)

عکاسی HDR
[vc_row][vc_column][vc_column_text]HDR در عکاسی  ، عمیق ترین سایه ها و روشن ترین هایلایت های یک صحنه را به نمایش می گذارد. این ابزار برای مکانهای خارج از منزل و تصاویر املاک داخلی مفید است. اما ، می تواند یک عنصر فانتزی را به دستکاری خلاقانه عکس اضافه کند. مشکل عکاسی HDR این است که اغلب در استفاده از آن زیاده روی می شود.در این آموزش ، ما نحوه استفاده از HDR برای ایجاد تصاویر با ظاهر طبیعی را به شما نشان می دهیم.

 

عکاسی HDR
عکاسی HDR

 

 

عکاسی HDR چیست؟

عکاسی با محدوده دینامیکی بالا روش ادغام تصاویر برای ایجاد عکس نهایی است. این روش شامل گرفتن بسیاری از تصاویر و سپس چسباندن آنها به یکدیگر است.

هر تصویر صحنه را در نوردهی های مختلف ثبت می کند. هنگامی که ادغام می شود ، تصویر یک نمای کلی صحیح را ارائه می دهد.

در بیشتر موارد ، این فرایند به حداقل سه تصویر نیاز دارد. اولین مورد ، گرفتن یک عکس با نوردهی متوسط است. در همین حال ، متر دوم برای برجسته ها ، و سوم برای سایه ها.

تا زمانی که عدد بر 3 بخش پذیر باشد (بدون در نظر گرفتن نوردهی میان رده) می توانید تصاویر زیادی بگیرید. این تصاویر به عنوان یک امتیاز مثبت یا منفی در اندازه گیری مقدار نوردهی نشان داده می شوند. +3 و -3 یک انتخاب معمولی است.

برای سه تصویر ، مقادیر باید 0 ، +3 و -3 باشند.

برای هفت تصویر ، محدوده شما باید -3 ، -2 ، -1 ، 0 ، +1 ، +2 ، +3 باشد.

دوربین شما به شما این امکان را می دهد که سه تصویر را با این روش ثبت کنید. دوربین های دیگر حتی دارای ویژگی HDR اختصاصی هستند که به شما امکان می دهد تنظیمات را آزادانه تنظیم کنید.

 

عکاسی HDR

 

HDR در مقابل non-HDR

سنسورهای مدرن می توانند با محدوده های پویای 12 توقف یا بیشتر کنار بیایند. شما باید بتوانید کل محدوده دینامیکی 5 EV را ثبت کنید ، درست است؟

متاسفانه خیر. حداقل اگر کیفیت تصویر خوبی می خواهید.

بیایید یک نوردهی واحد را در نظر بگیریم و بگوییم این نوردهی دارای مقدار 0 EV است. بعد ، بیایید یک نسخه HDR با ترکیب سه نوردهی گرفته شده در -2 EV ، 0 EV و +2 EV ایجاد کنیم.

پس از ویرایش آنها با تنظیمات مشابه در Lightroom ، اجازه دهید آنها را در نتایج زیر مقایسه کنیم.

 

عکاسی HDR

 

 

این دو تصویر بسیار شبیه هم هستند. اما تصویر HDR کنتراست کمی کمتر ارائه می دهد. در سایه ها جزئیات بیشتری دارد. ناگفته نماند که رنگها پر جنب و جوش تر و اشباع تر هستند.

می توانید بگویید که در نوردهی مجزا باید سایه ها را روشن کنید. اگر کنتراست را کاهش دهید و میزان اشباع را افزایش دهید چه؟ آیا نتایج مشابهی با عکس ویرایش شده خواهید داشت؟ بیایید یک برش 100 از دو تصویر را مشاهده کنیم:

 

همچنین بخوانید : نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

 

عکاسی HDR

 

 

همانطور که مشاهده می کنید ، عکس HDR (پایین) تمیزتر و با جزئیات بیشتر است. بالا بردن بیشتر سایه ها در نوردهی واحد ، تصویر را بیشتر تضعیف می کند.

حتی با محدوده دینامیکی 5 EV متوسط ، یک نوردهی واحد کیفیت تصویر وحشتناکی خواهد داشت. به خصوص در مقایسه با تصویری که از ترکیب چندین نوردهی به دست می آید.

 

چرا عکاسی HDR شهرت بدی دارد

HDR چند سال پیش در بین عکاسان از محبوبیت خاصی برخوردار بود. متأسفانه ، با استفاده از ابزارهای خودکار ، اینترنت مملو از تصاویر بد شد.

آنها تصاویر HDR سورئال ، جعلی و بیش از حد اشباع را نشان می دهند.

 

عکاسی HDR
منظره HDR کلاسیک

 

 

 

مشکل این است که پردازش بیش از حد عکس های HDR آسان است. پیش تنظیمات زیادی در نرم افزار HDR خودکار موجود است و امروزه فیلترهای HDR نیز وجود دارد. آنها تصاویری ناخوشایند تولید می کنند.

با گذشت زمان ، آن تصاویر مترادف با حالت HDR شدند. اما HDR یک سبک نیست. این یک ابزار فنی است هدف از حالت HDR این است که دامنه دینامیکی تصاویر خود را گسترش دهید.

عکسهای HDR خوب ظریف هستند و ظاهر طبیعی تصاویر شما را حفظ می کنند. علاوه بر این ، نیازی به حذف کنتراست ندارید زیرا این چیزی است که همه چیز را طبیعی نگه می دارد. نحوه دستکاری تصویر ارتباط چندانی با HDR ندارد. می توانید ویرایش واقع بینانه را انتخاب کنید ، یا می توانید جنگلی شوید.

عکاسی HDR
منظره ای متعادل و طبیعی.

 

 

چه زمانی از عکاسی HDR استفاده می کنید؟

شرایط متعددی وجود دارد که عکاسی HDR در صورت استفاده مناسب می تواند مفید واقع شود. برخی از این موارد شامل عکاسی داخلی ، منظره شب و آسمان چشمگیر است.

طلوع و غروب آفتاب باعث ایجاد تصاویر HDR کامل می شود.

اغلب اوقات ، عکس ساعت طلایی شما هیچ شباهتی به آنچه در زندگی واقعی می بینید ، ندارد. بسته به نحوه تنظیم نوردهی (دستی یا خودکار) ، می توانید موارد زیر را پیدا کنید:

آسمان بسیار روشن است و پیش زمینه کاملاً تاریک با جزئیات کوچک است
پیش زمینه شما به خوبی نمایان شده است ، اما به نظر می رسد آسمان شما شسته شده است.
آسمان عالی است ، اما پیش زمینه سیاه و سفید است.
به عنوان یک قاعده کلی ، نور پراکنده در روزهای ابری باعث کاهش کنتراست در صحنه می شود.

آسمان ابری با انتشار نور شدید خورشید به عنوان یک جعبه نرم غول پیکر عمل می کند. در نتیجه ، کنتراست بین سایه ها و برجسته ها کاهش می یابد.

در یک روز آفتابی با آسمان صاف ، نور سخت و مستقیم است. سایه های سیاه عمیقی ایجاد می کند در حالی که اشیاء در نور کامل خورشید بسیار روشن هستند. این صحنه با کنتراست بالا دارای محدوده دینامیکی عالی (DR) است.

هنگام غروب آفتاب ، پیش زمینه بسیار تاریک تر از آسمان است. متأسفانه دستیابی به نوردهی صحیح برای هر دو غیر ممکن است. و اینجاست که HDR می تواند کمک کند.

در تصویر زیر ، واضح است که نمی توانید کل محدوده پویا را در یک عکس واحد ثبت کنید. هشدار برجستگی Lightroom در آسمان خودنمایی می کند. این هشدار مناطقی را نشان می دهد که تقریباً سفید خالص هستند. بنابراین هیچ جزئیاتی برای بازیابی وجود ندارد.

و هیستوگرام نشان می دهد که تقریباً هیچ تن میانی وجود ندارد.

اما محدوده دینامیکی بالا می تواند مشکل را حل کند.

 

 

 

چگونه می توانم عکس HDR بسازم؟

تنظیمات دوربین برای عکاسی HDR
برخی از گوشی ها و دوربین های کامپکت دارای حالت HDR داخلی هستند. اما آنها فقط در صورتی کار می کنند که تصاویر را با فرمت jpeg ذخیره کنید. این بدان معناست که شما کنترل کمی روی هیچ فرایندی ندارید. بنابراین همیشه بهتر است خودتان آن را به صورت دستی انجام دهید.

در اینجا یک چک لیست کوتاه برای تنظیمات دوربین HDR است که باید استفاده کنید:

دوربین خود را طوری تنظیم کنید که عکس را در فرمت RAW و در حالت دستی ذخیره کند.
از کمترین تنظیمات ISO برای کار با شرایط خود استفاده کنید. افزایش ISO باعث کاهش DR می شود که سنسور می تواند ضبط کند.
برای همه عکس ها دیافراگم یکسانی داشته باشید ، زیرا این امر بر عمق میدان شما تأثیر می گذارد.
به سرعت شاتر پیشنهادی برای نوردهی 0EV توجه کنید.

همچنین مطالعه کنید : نمودار سرعت شاتر و نکاتی در مورد چگونگی تسلط بر آن

سرعت شاتر را روی کم نورترین تصویر مورد نیاز خود تنظیم کنید (به عنوان مثال ، 4EV).
بعد از هر عکس سرعت شاتر را در مراحل 1EV (دو برابر سرعت شاتر) تغییر دهید. دنباله را تا رسیدن به درخشان ترین تصویر مورد نیاز خود ادامه دهید.
برخی از دوربین ها دارای عملکرد bracketing خودکار هستند. اگر می خواهید خود را در محدوده +/- 2EV در 3 تا 5 عکس محدود کنید ، اینها عالی هستند. اما همه چیز به تنظیمات و دوربین بستگی دارد.

 

از چندین نوردهی برای ضبط همه جزئیات استفاده کنید

می توانید عکس های با دامنه دینامیکی بالا را در یک فایل واحد ایجاد کنید. اما بهتر است به چندین نوردهی تکیه کنید.

همچنین ، نیازی به جمع آوری تعداد مشابهی از تصاویر کم نوردهی شده و بیش از حد نوردهی نشده نیست. بستگی به صحنه ای دارد که می خواهید عکاسی کنید.

برای غروب آفتاب ، بهتر است از تصاویر کم نورتر استفاده کنید. این به شما امکان می دهد تمام جزئیات را در آسمان روشن ثبت کنید.

 

 

 

برای غروب آفتاب شهری ، باید 4 EV را کم نور دهم تا همه جزئیات را در قسمت برجسته ثبت کنم. من می توانستم در +2 EV برای پیش زمینه توقف کنم. برای بازی ایمن ، به 3 EV فشار آوردم. همه این عکسها را با 1 EV جدا از هم گرفتم.

نکته حرفه ای: قبل از شروع یک سکانس جدید ، با دست خود در قاب عکس بگیرید. انجام این کار به شما کمک می کند تا گروهی از دنباله ها را از گروه های دیگر جدا کنید.

شما تصاویر مختلف را ترکیب خواهید کرد. بنابراین ، شما باید تا حد ممکن بین فریم ها حرکت کنید.

دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید. برای جلوگیری از لرزش دوربین از شاتر از راه دور استفاده کنید.

در اینجا نتیجه نهایی من است ، می بینید که ترکیبی از بهترین جزئیات است:

 

عکاسی HDR
عکاسی HDR

 

 

برای اصلاح حرکت از De-Ghosting استفاده کنید

همچنین بهتر است از صحنه ای بدون ابرهای سریع ، افراد و ترافیک عکس بگیرید. درجه خاصی از حرکت در بین نوردهی های مختلف خوب است. می توانید آن را با یک روش حذف شبح ، که در هر نرم افزار HDR موجود است ، اصلاح کنید.

در تصویر زیر ، ابرها حرکت کردند و تکه هایی در آسمان ایجاد کردند (تصویر بالا). سپس این را با de-ghosting (پایین) حذف کردم.

 

 

 

 

نرم افزار عکاسی HDR

Adobe Lightroom و Photoshop
Lightroom و Photoshop دارای حالت ادغام عکس هستند. انجام این کار به شما امکان می دهد عکس های مختلف را در یک تصویر HDR واحد ترکیب کنید.

شما گزینه های زیادی برای اصلاح HDR نخواهید داشت. اما می توانید تصاویر را به صورت خودکار تراز کنید. این ویژگی برای توالی های دستی مفید است. همچنین می توانید تنظیمات خودکار را در نوردهی نهایی اعمال کنید. علاوه بر این ، می توانید سطح Deghost را تنظیم کنید.

 

 

 

Photomatix/Photomatix Pro

Photomatix مرد بزرگ دنیای HDR است. می توانید تصاویر را به طور خودکار از Lightroom وارد کنید.

گزینه ها و ایستگاه از پیش تنظیم شده زیادی دارد. می توانید روش های مختلفی را برای ایجاد HDR انتخاب کنید. برخی از ابزارهایی که می توانید استفاده کنید شامل تقویت کننده جزئیات ، نقشه برداری تن ، تن و موارد دیگر است.

Photomatix Pro دارای افزونه ای برای Lightroom به نام “Merge 32 bit” است. این ویژگی یک تصویر HDR 32 بیتی اساسی ایجاد می کند که می توانید در Lightroom ویرایش کنید.

 

برنامه های گوشی برای عکاسی HDR

بسیاری از دوربین های گوشی دارای عملکرد حالت HDR در برنامه دوربین پیش فرض خود هستند. اما می توانید برنامه های اختصاصی مانند True HDR و Pro HDR X را نیز امتحان کنید.

مشکلات رایج HDR

تخت کردن تصویر شما
یک تصویر HDR حاوی مقدار زیادی داده است که می توان استخراج کرد و مناطق تاریک را می توان تا حد زیادی روشن کرد تا کوچکترین جزئیات نمایان شود. اما این بدان معنا نیست که شما باید این کار را انجام دهید.
میزان جزئیاتی که در صحنه نشان می دهید تنها یک جنبه از یک عکس خوب است: کنتراست قسمت دیگر است.
مسطح کردن تصویر با کاهش کنتراست بین مناطق روشن و تاریک اصلی اغلب عمل بدی است. این باعث می شود تصویر کمتر طبیعی به نظر برسد ، درک آن دشوار است و واقعاً جذاب نیست.

 

یک HDR تخت ، کنتراست بسیار کمی در سراسر صحنه نشان می دهد و جعلی به نظر می رسد.

 

 

بهتر است کمی کنتراست را حفظ کنید تا عکس جالب باشد.

 

عکاسی HDR
با ویرایش سبک تر و با حفظ کنتراست ، می توانید ظاهر جالب تر و طبیعی تری را حفظ کنید.

 

 

 

ابرهای تیره

یکی دیگر از اشتباهات رایج HDR در عکاسی منظره این است که اجازه می دهید ابرها سیاه شوند.

ابرهای سیاه پف کرده در بعد از ظهر آفتابی. این مثال کاملی از نحوه عدم ویرایش عکس های HDR است.

 

مطمئناً ، ابرهای سیاه در هوای بد واقعی هستند ، اما ابرهای پف کرده ای که در آسمان آبی پراکنده شده اند عمدتا سفید هستند. شما باید آنها را به این صورت در تصویر HDR خود نگه دارید.

 

عکاسی HDR
این ویرایش بسیار بهتر است و ابرها طبیعی به نظر می رسند.

 

 

حاله ها

حاله ها در اطراف لبه های بسیار متضاد اولین شاخصی است که شما با افزایش کنتراست و وضوح بیش از حد تصویر خود آنها را مشاهده میکنید. این هاله ها معمولاً بیش از حد تصاویر HDR هستند که به صورت آنلاین ارسال می شوند و به زبان ساده مناسب نیستند.

 

این عکس مجموع همه اشتباهات ویرایشی است که می توانید با HDR انجام دهید: ابرهای سیاه ، هاله ها و ظاهر بیش از حد پخته.

 

 

یک روش ملایم تر برای ویرایش ، تصویری دلپذیرتر و بدون هاله ایجاد می کند.

در این عکس هاله ای قابل مشاهده نیست.

 

نتیجه
شما باید یاد بگیرید که از محدوده دینامیکی بالا استفاده کنید زیرا در مواردی که فقط به جزئیات بیشتر نیاز دارید ، مفید خواهد بود. فقط به یاد داشته باشید که نیازی به ایجاد تصاویر HDR غیر واقعی ندارید. در عوض ، از نکات ما استفاده کنید تا به شما در ایجاد نتایج طبیعی کمک کند.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *