انحراف لنز چیست؟ (و این چگونه بر عکس های شما تأثیر می گذارد)

انحراف لنز

اگر به دنبال خرید یک لنز دوربین جدید هستید ، ممکن است مطالب زیادی در مورد انحرافات بخوانید. حذف انحراف لنز برای طراحان لنز یک مشکل بزرگ است.

انحراف لنز در دوربین ها طبیعی است و در بسیاری از موارد مشاهده می شود. این مشکل معمولاً به دلیل وجود اشکال در ساختار داخلی لنز و یا ناهمواری های سطح لنز ایجاد می شود.

یکی از علل انحراف لنز، انحراف کروی است که به دلیل عدم تقارن در ساختار لنز ایجاد می شود. این مشکل باعث می شود که نور در نقطه فوکوس به صورت منحرف و نامنظمی وارد شود و در نتیجه، تصویر نهایی نامطلوب خواهد بود.

یکی دیگر از علل انحراف لنز، انحراف مخروطی است. این مشکل زمانی ایجاد می شود که لنز به صورت مخروطی شکل است و نور به صورت نامنظمی وارد می شود. این مشکل منجر می‌گردد که تصویر نهایی از وضوح کمتری برخوردار باشد.

همچنین، انحراف لنز می تواند به دلیل وجود خطا در فوکوس ایجاد شود. این خطا ممکن است به دلیل ناهماهنگی بین فاصله لنز و سنسور دوربین یا عدم تطابق بین فاصله لنز و فاصله فوکوس باشد.

در این مقاله ، انواع مختلف انحرافات لنز و نحوه اصلاح سازندگان لنز را بررسی می کنیم.

انحراف لنز چیست؟

انحراف لنز دوربین در نحوه فوکوس لنز بر روی نور یک نقص است. نور از طریق عدسی به صورت امواج وارد می شود. در حالت ایده آل ، همه امواج در یک نقطه همگرا می شوند. ناهنجاری ها زمانی اتفاق می افتند که امواج نوری در نقاط مختلف به هم نزدیک می شوند. این بر وضوح و رنگ تأثیر می گذارد و حتی ممکن است شکل نور را در تصویر شما تغییر دهد.

ممکن است تحریفات بصری بسیار واضح وجود داشته باشد. یا ممکن است چشم شما خود را با این نواقص وفق دهد. ممکن است شما در عکس های خود مشکلاتی را دیده باشید و به این فکر کرده باشید که چه اشتباهی کرده اید. ممکن است یک هاله رنگی را ببینید که وقتی عکس را گرفته اید به یاد ندارید. یا ممکن است یک شیء کشیده به نظر برسد. می توانید از اعوجاج لنز به صورت هنرمندانه استفاده کنید. اما اگر سعی می کنید صحنه ای را صادقانه نشان دهید ، تحریف ها می تواند حواس شما را پرت کند.

این نواقص ناشی از فیزیک نور و نحوه تعامل نور با عدسی است. طراحان لنز از زمان اختراع عکاسی برای ساختن لنزهایی که انحرافات را کنترل می کنند ، کار کرده اند. به همین دلیل است که تصحیح اعوجاج بخش مهمی از اطلاعات بازاریابی است. این برای آنها یک معامله بزرگ است!

👈 در این رابطه بخوانید: عکاسی صنعتی چیست؟

 

انحراف لنز
نگاه به عنصر جلویی لنز.

 

بسیاری از عناصر داخل لنز برای تصحیح اعوجاج لنز طراحی شده اند. این قطعات اضافی و نحوه ساخت لنز نحوه هدایت نور را در مسیر خود به سمت حسگر تغییر می دهد.

شاید تعجب کنید که چرا تولید کنندگان لنز فقط یکبار برای همیشه نواقص را اصلاح نمی کنند و با آن کار می کنند. آنقدر ها هم ساده نیست. تصحیح یک اعوجاج ممکن است به مشکل دیگری منجر شود. حتی اگر بتوانند لنزی بسازند که نور را کاملاً کنترل کند ، ممکن است عدسی را بزرگ ، سنگین و کند  ، کند. سازندگان لنز سعی می کنند وضوح نوری را با ملاحظات عملی متعادل کنند.

شرکت های تولید کننده لنز ممکن است لنزهای مشابهی را طراحی کنند که دارای سطوح مختلف تصحیح هستند. لنزهایی که اصلاحات بیشتری دارند گران تر می شوند – شاید بسیار گران تر. بیایید به انواع انحرافات لنز که ممکن است در عکاسی شما رخ دهد نگاهی بیندازیم. اما ابتدا به اطلاعات کمی در مورد نحوه عبور نور از لنز خود نیاز دارید.

تأثیر انحراف لنز بر عکاسی

انحراف لنز می‌تواند بر کیفیت تصویر تأثیر بسیاری بگذارد. هنگامی که لنز دوربین انحراف دارد، ممکن است تصویر ناواضح و کم کیفیت شود. این مشکل معمولاً در لبه‌های تصویر بیشتر دیده می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید از لنز‌های با کیفیت استفاده کرد.

انحراف لنز می‌تواند بر کنتراست تصویر نیز تأثیر بگذارد. این مشکل معمولاً در لبه‌های تصویر بیشتر دیده می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید از لنز‌های با کیفیت استفاده کرد.

انحراف لنز می‌تواند بر رنگ تصویر نیز تأثیر بگذارد. ممکن است رنگ‌های تصویر از هم جدا شده و ناهماهنگ به نظر برسند. برای جلوگیری از این مشکل، باید از لنز‌های با کیفیت استفاده کرد.

نور و محور نوری

عناصر شیشه ای در لنزهای شما محدب یا منحنی مانند قسمت بیرونی یک توپ یا کره هستند. نور وارد لنز شما می شود ، برعکس می شود و روی یک سنسور مسطح نمایش داده می شود. همه دوربین ها عکس را وارونه می کنند. اما ممکن است متوجه نشوید دوربین های امروزی از نرم افزاری برای بازگرداندن تصویر استفاده می کنند تا بتوانید آن را به صورت مستقیم ببینید. عکاسان  در گذشته تصاویر خود را وارونه می ساختند.

محور نوری خط مستقیم خیالی است که از مرکز لنز به سنسور شما می گذرد. نور وارد عدسی منحنی شده و در یک نقطه کانونی در امتداد محور نوری همگرا می شود. حداقل این چیزی است که ما می خواهیم در سیستم نوری اتفاق بیفتد. هنگامی که نور در یک نقطه بر محور نوری متمرکز نمی شود ، اعوجاج رخ می دهد.

 

انحراف لنز
هدف این است که نور ورودی به لنز را در یک نقطه فوکوس (بالا) تراز کنید. انحرافات تک رنگ زمانی اتفاق می افتد که نور قسمت های مختلف لنز در یک راستا نباشد (پایین).

 

انواع اختلال لنز

دو نوع عادی انحراف عدسی رنگی و تک رنگ هستند. انحرافات رنگی به نحوه تمرکز یک لنز بر امواج نور با رنگهای مختلف مربوط می شود. انحرافات تک رنگ اعوجاج نوری است. آنها شامل کروی ، کماتیک (کما) ، خمیدگی ، انحنای میدان و شعله ور شدن لنز هستند.

اختلال رنگی

سونی در مورد لنز 12-24 میلی متری f/4 می گوید:

“یک عنصر شیشه ای Super ED (پراکندگی فوق العاده کم) و سه عنصر شیشه ای ED به طور استراتژیکی برای به حداقل رساندن انحراف رنگی استفاده شده است. کاهش موثر انحراف رنگی به بهبود وضوح و وضوح در سراسر ناحیه تصویر کمک می کند. ”

انحراف رنگی نحوه جمع آوری امواج نور با رنگ های مختلف است. نور سفید از رنگهای رنگین کمان تشکیل شده است. یک منشور رنگها را از هم جدا می کند تا بتوانید آنها را ببینید. امواج نور با سرعت های مختلف از طریق شیشه عدسی حرکت می کنند. اگر تنها بماند ، امواج نور در نقاط مختلف به محور نوری برخورد می کنند. این باعث پخش شدن نور و ایجاد حاشیه رنگ می شود.

 

انحراف لنز
با حرکت نور در محیطی مانند شیشه یا آب ، امواج رنگی می توانند تقسیم شوند زیرا با سرعت های مختلف حرکت می کنند.

 

انحرافات رنگی اغلب به عنوان حاشیه رنگ نامیده می شود ، زیرا در لبه ها مهی رنگ بنفش یا سبز ظاهر می شود. این امر به ویژه در امتداد لبه های اشیاء تیره در پس زمینه روشن تر دیده می شود.

با تغییر شیشه در عدسی ، امواج رنگی در یک نقطه به هم نزدیک می شوند. این نور را متمرکز می کند ، وضوح  را بهبود می بخشد.

اغلب می توانید انحرافات رنگی را در لبه های عکس های آسمان شب مشاهده کنید. لنزهای سریع و زاویه ای مورد علاقه عکاسان نجومی می توانند بیشترین تأثیر را در این مورد داشته باشند. اما ممکن است هنگام عکاسی در پس زمینه روشن حاشیه های رنگی را در امتداد لبه ساختمانها یا حتی چهره ها مشاهده کنید.

👈 بیشتر بخوانید: راهنمای کامل دیافراگم در عکاسی‌

انحراف لنز
رنگ بنفش یا سبز در امتداد لبه های تیره در پس زمینه روشن دیده می شود.

 

دو نوع انحراف رنگی وجود دارد ، طولی و جانبی. طولی در کل تصویر رخ می دهد. جانبی در لبه های قاب اتفاق می افتد.

اختلالات تک رنگ

انحرافات تک رنگ اعوجاج نوری است. اینها با عبور نور سفید از لنز با سرعت و زوایای مختلف ایجاد می شوند. انواع مختلف انحرافات تک رنگ وجود دارد. اینها اغلب با شکل اعوجاج ایجاد شده نشان داده می شوند.

ناهنجاری کروی

سونی در مورد لنز 12-24 میلی متری f/2.8 خود می گوید:

“سه عنصر XA (کروی شدید) و یک عنصر کروی استاندارد ، در طراحی نوری گنجانده شده است ، که دارای دقت سطح برتر برای کنترل موثر بر آستیگماتیسم ، انحنای میدان ، کما ، اعوجاج و سایر انحرافات کروی برای درجه بالایی از وضوح و ارائه دقیق ”

عناصر شیشه ای یک عدسی مسطح نیستند اما خمیده هستند. نور ورودی به لبه های لنز بیشتر از نوری که به وسط وارد می شود ، شکست می خورد. نوری که از لبه ها وارد می شود در نقطه ای متفاوت از نوری که در مرکز وارد می شود به محور نوری برخورد می کند. این یک ظاهر با فوکوس نرم ایجاد می کند که انحراف کروی نامیده می شود.

سونی برای کاهش انحراف کروی ، عناصر شکل خاصی به لنز خود اضافه کرده است. این عناصر کروی به تمرکز نور ورودی از لبه ها در یک نقطه واحد کمک می کند. این باعث می شود تصویر واضح تر شود. عناصر کروی می توانند تعداد کل قطعات داخلی مورد نیاز برای اصلاح یک انحراف را کاهش دهند. این باعث می شود لنز سبک تر شود. اما از آنجا که ساخت عناصر کروی سخت تر است ، قیمت لنز بیشتر است.

نقش فناوری در بهبود انحراف لنز

فناوری های جدیدی در دوربین ها و لنز ها به کاهش انحراف لنز کمک می کنند. یکی از این فناوری ها، عدسی های آسفریک هستند. این عدسی ها به جای آنکه به صورت کروی باشند، به صورت غیر کروی هستند. این باعث می شود که تمرکز نور در نقطه همگرایی بهتر صورت بگیرد و انحراف لنز کاهش یابد.

همچنین، فناوری هایی مانند تصحیح دیجیتالی نیز انحراف لنز را کاهش می‌دهند. با استفاده از این فناوری، تصویری که به وسیله دوربین گرفته شده، به صورت دیجیتالی تصحیح می شود و انحراف لنز کاهش می یابد.

به علاوه، برخی دوربین ها سیستم های خودکار فوکوس دارند که باعث کاهش انحراف لنز می شوند. این سیستم ها با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، تصویر را به صورت خودکار فوکوس کرده و از انحراف لنز جلوگیری می کنند.

در نهایت، استفاده از لنز های با کیفیت بالا نیز می تواند انحراف لنز را کمتر کند. لنز های با کیفیت بالا، تصویری با جزئیات بیشتر و کیفیت بهتر را ارائه می دهند و مانع انحراف لنز می‌شوند.

انحرافات کماتیک

کما یا انحرافات کماتیک مانند انحرافات کروی هستند. تفاوت در شکل اعوجاج نهفته است. به جای گرد ، اعوجاج مانند شکل دنباله دار طولانی است. این اتفاق زمانی می افتد که نوری که به لبه عدسی وارد می شود با زاویه وارد می شود. کما در لبه های قاب آشکارتر است. کما خارجی زمانی رخ می دهد که دم های شکل دنباله دار از مرکز تصویر دور می شوند. هنگامی که دم ها به سمت داخل اشاره می کنند ، این کما داخلی است.

👈 همچنین مطالعه کنید : چگونه لنز دوربین را تمیز کنیم؟ (۷ تکنیک برتر!)

 

انحراف لنز
شکل انحراف بسته به جایی که نور در رابطه با نقطه فوکوس برخورد می کند ، تغییر می کند.

 

اعوجاج خمیدگی

وقتی نور از طریق یک لنز خمیده بر روی یک سنسور مسطح وارد می شود ، اعوجاج انحنا رخ می دهد. دو نوع اصلی اعوجاج خمیدگی وجود دارد: بشکه و گیره. نامگذاری  آنها به دلیل شکل اعوجاج است. با اعوجاج بشکه ، مرکز تصویر در مرکز برجسته می شود و در لبه ها کوچکتر به نظر می رسد. گویی تصویر دور یک بشکه پیچیده شده است.

لنز چشم ماهی جهت جلوه هنری ، اعوجاج لوله را بزرگنمایی می کند. با اعوجاج گیره ، مرکز به سمت داخل جمع می شود. تصویر در لبه ها بزرگتر به نظر می رسد. لنزها می توانند هر دو نوع اصلی اعوجاج خمیدگی را داشته باشند. این منجر به یک اعوجاج پیچیده به شکل موجی می شود که اعوجاج سبیل نامیده می شود.

 

انحراف لنز
لنز چشم ماهی باعث ایجاد اعوجاج در بشکه برای اثر هنری می شود. تصویر از Pixabay

انحنای میدان

اعوجاج خمیدگی خطوطی را خم می کند که باید مستقیم باشند اما بر وضوح یا تمرکز تأثیر نمی گذارند. انحنای میدان به کیفیت فوکوس در سراسر قاب مربوط می شود. ممکن است تصویر در وسط شارپ باشد و فوکوس خود را به سمت لبه ها از دست بدهد. برخی از طراحان لنز ، انحنای میدان را برای جلوه ای هنری بوکه می افزایند.

انحراف لنز
اعوجاج انحنای میدان می تواند بوکه هنری را در لبه های قاب ایجاد کند.

شعله ور شدن لنز

سونی در مورد لنز 12-24 میلی متری f/4 می گوید:

“پوشش نانو AR اصلی سونی بازتاب های دروغینی را که می توانند باعث ایجاد شعله ور و شبح در نور پس زمینه و دیگر شرایط نورپردازی چالش برانگیز شوند ، برای کنتراست بالا و وضوح بالا ، سرکوب می کند. رهایی از شعله ور شدن در طیف گسترده ای از زوایای نوری حادثه ای قاب و انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کند. ”

شعله ور شدن لنز در اثر بازتاب نور از عناصر شیشه ای داخل لنز ایجاد می شود. تولید کنندگان لنز با پوشش های نازک روی سطوح بازتابنده بازتاب را کاهش می دهند. معمولاً کاهش شعله ور شدن لنز و سایر جلوه های نورپردازی مطلوب است. اما برخی از عکاسان به طور هنرمندانه نورهای لنز را در تصاویر خود قرار می دهند.

 

انحراف لنز
هنگامی که نور عناصر لنز را منعکس می کند ، جرقه های لنز ایجاد می شود. تصویر از Pixabay

Vignetting در لبه های قاب

با رنگ آمیزی ، لبه های قاب تیره تر از مرکز است. Vignetting ناشی از خود بشکه لنز و عناصر داخل لنز است که مانع از نوری که از لبه ها می آید می شود.

بسیاری از عکاسان برای جلوه هنری ، تصویرسازی را اضافه می کنند. اما بهترین کار این است که شما شکل Vignetting و میزان تاریکی لبه ها را کنترل کنید ، نه لنز.

 

انحراف لنز
vignetting لنز تیره شدن لبه های قاب است که توسط عناصر لنز مقداری از نور را مسدود می کند.

 

کاهش انحراف لنز

انحرافات زیادی در لنزهای سریع در بزرگترین دیافراگم آنها مشاهده می شود. در برخی موارد ، تنگ شدن دیافراگم باعث کاهش انحراف می شود.

اگر از لنز زوم استفاده می کنید ، فاصله کانونی متفاوتی را امتحان کنید. هنگام بزرگنمایی ، عناصر لنز حرکت می کنند و روابط خود را تغییر می دهند. ممکن است در یک فاصله کانونی اعوجاج را مشاهده کنید نه موارد دیگر. به عنوان مثال ، ممکن است اعوجاج بشکه را در بیشترین فاصله کانونی مشاهده کنید. یا ممکن است هنگامی که لنز در بزرگترین فاصله کانونی قرار دارد ، اعوجاج حلقه را مشاهده کنید.

برنامه های ویرایش پیشرفته عکس همچنین بسیاری از اعوجاج ها را تصحیح می کند. Adobe Lightroom شامل یک پنل اصلاح لنز در ماژول Develop می باشد. Adobe مشخصات منحصر به فرد هر لنز را در Lightroom برنامه ریزی می کند. در صورت امکان اعوجاج شناخته شده در نرم افزار تنظیم می شود.

انحراف لنز
تصاویری از Lightroom که نشان می دهد لنز صحیح در پنل اصلاح لنز اعمال شده است. Lightroom به طور خودکار لنز شما را تشخیص داده و نمایه (سمت چپ) را اعمال می کند یا می توانید تصویر را به صورت دستی (راست) تنظیم کنید.

 

👈 همچنین بخوانید : نکات عکاسی تبلیغاتی از محصول: دیافراگم ، ISO و سرعت شاتر

یک تنظیم از پیش تعیین شده برای ایمپورت در Lightroom تنظیم کنید تا به طور خودکار اعوجاج لنز را اصلاح کنید. وقتی به تصاویر نگاه می کنید ، اصلاحات قبلاً انجام شده است. بهترین راه برای کاهش اعوجاج ، خرید یک لنز با کیفیت است که اکثر انحرافات را از بین برده است.

نتیجه:

طراحی لنز و فناوری نرم افزاری برای کاهش یا حذف بسیاری از اعوجاج نوری لنز بهبود یافته است. مگر اینکه در حال عکاسی از خطوط یا نقاط نورانی باشید ، ممکن است متوجه اعوجاج نشوید. لنزهای سریع و زاویه باز به ویژه مستعد انحراف هستند. متوقف کردن لنز ، استفاده از f-stop باریک تر ، می تواند بسیاری از اعوجاج ها را کاهش دهد.

طراحان لنز کیفیت لنزهای خود را ارتقا می دهند. اما بازبینی کنندگان لنز آزمایش هایی را برای بررسی تبلیغات بازاریابی انجام می دهند. اگر به دنبال خرید لنز هستید ، یک بررسی عمیق را ببینید تا نحوه عملکرد لنز را ببینید.

شما می توانید نحوه برخورد با اعوجاج لنز را انتخاب کنید. لنزهای گران قیمت بخرید که تا حد امکان اعوجاج نوری را برطرف می کند. از نرم افزار ویرایش عکس استفاده کنید که بسیاری از اعوجاج های نوری را برطرف می کند. یا می توانید نواقص لنز خود را نادیده بگیرید یا بپذیرید. از اعوجاج برای ایجاد تصاویر هنری که دارای نقص هستند استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *