3 مرحله آسان برای عکاسی از ظروف شیشه ای با حداقل تجهیزات

عکاسی از ظروف شیشه ای

عکاسی از ظروف شیشه ای به دلیل سطح انعکاسی و در عین حال شفاف بودن این ماده، همیشه کار پیچیده ای است. تصاویر کاتالوگ با ظروف شیشه ای عالی و کاملاً روشن است و معمولاً با تنظیمات پیچیده ای  در استودیوهایی که امکان کنترل بازتاب ها را دارند انجام میشود و تجهیزات نورپردازی با لوازمی که برای بیشتر عکاسان قابل دسترس نیست، انجام می شود.

در این مقاله من به شما نشان خواهم داد که چگونه از شیشه در هر دو زمینه سفید و سیاه، با کمترین تجهیزات و تنظیمات روشنایی نسبتاً ساده عکس بگیرید.

 

عکاسی از ظروف شیشه ای
عکاسی از ظروف شیشه ای

 

تکنیک های مورد استفاده در اینجا به عنوان نور خط سیاه و سفید شناخته می شوند و بر خلاف رنگ زمینه، با نحوه نشان دادن نور در لبه های شیشه تعریف می شوند. این کار معمولاً با نوری که در پشت و بالای جسم قرار داده می شود، با سافت باکس یا پانل های انتشار برای ایجاد شفافیت در شیشه، مقواهای سیاه و سفید برای ایجاد لبه ها و صفحات آکریلیک سیاه و سفید برای ایجاد بازتاب پایین انجام می شود.

مطالب مرتبط: رمز و راز‌های عکاسی صنعتی از شیشه و بلور را بیاموزید

 

تجهیزات مورد نیاز

خب، شما ممکن است استودیو و تجهیزات روشنایی با لوازم جانبی در دسترس نداشته باشید، اما به این معنی نیست که نمی توانید این نوع عکاسی را امتحان کنید. در اینجا آنچه شما نیاز دارید:

 

عکاسی از ظروف شیشه ای
عکاسی از ظروف شیشه ای

 

 

علاوه بر دوربین و لنزهای انتخابی شما ، به دو فلاش با دیفیوزر ، یک ماشه برای شلیک آنها ، مقداری مقوای سفید و دو ظرف شیشه ای مشابه احتیاج دارید (بعداً خواهید دید که چرا به دو مورد نیاز دارید).

 

مرحله اول: شیشه ها را تمیز کنید

اولین قدم  و یک اقدام بسیار مهم همین است یعنی تمیز کردن شیشه به خوبی، زیرا هر کثیفی موجود در شیشه در تصویر قابل مشاهده است. دستمال کاغذی و مایع تمیز کننده شیشه گزینه خوبی برای از بین بردن لکه ها است و هوای فشرده می تواند گزینه خوبی برای از بین بردن لکه های گرد و غبار باشد.

 

عکاسی از ظروف شیشه ای
عکاسی از ظروف شیشه ای

 

مرحله دوم: تجهیزات خود را آماده کنید

در این تصاویر، من به جای یک صفحه آکریلیک برای ایجاد یک اثر انعکاس، تصمیم گرفتم از یک روش قدیمی مدرسه برای شبیه سازی همان اثر استفاده کنم. با استفاده از لیوان دیگری که زیر و رو شده، زیر شیشه اصلی عکس. من از این تکنیک زیاد استفاده می کنم، زیرا به من امکان می دهد یک زمینه سفید یا سیاه خالص داشته باشم، بدون اینکه یک خط افق ایجاد شده توسط پایه ای که جسم را نگه می دارد، ایجاد کند، که گاهی اوقات می تواند بازتاب هایی از شبح ایجاد کند و تمیز کردن آن به دلیل الکترواستاتیک دشوار است.

 

برای مشاهده نمونه کارهای ما در عکاسی از ظروف شیشه ای به صفحه عکاسی تبلیغاتی مراجعه کنید.

 

مرحله سوم: فلاش های خود را تنظیم کنید

شما باید از مقوا سفید به عنوان زمینه استفاده کنید، یک فلاش با یک دیفیوزر در هر طرف ظرف، زمینه را به طور مساوی روشن می کند. این استفاده از سافت باکس نور زمینه را به روشی کاملاً ساده شبیه سازی می کند.

 

عکاسی از ظروف شیشه ای
عکاسی از ظروف شیشه ای

 

 

در اینجا یک تصویر کامل از ظروف شیشه ای زمینه سفید است. چیزی که می توانید با یک تنظیم ساده از دوربین خارج کنید شگفت آور است. تنظیمات دوربین مورد استفاده عبارت بودند از: f22 و 1/200th (سرعت همگام سازی فلاش)، ISO 50.

داشتن یک عمق میدان بزرگ برای بدست آوردن لبه های شیشه ای کاملاً مشخص (از جمله قسمت پشتی شیشه) و استفاده از بالاترین سرعت همگام سازی برای ترکیب فلاش / دوربین برای جلوگیری از انعکاس و تغییر دمای رنگ تصویر محیط مهم است.

 

مرحله پاداش: تنظیم زمینه سیاه

تصویر زمینه سیاه ممکن است بسیار پیچیده تر به نظر برسد، اما در واقع به سادگی بریدن یک سوراخ روی مقوا سفید است که به عنوان یک پنجره باز برای زمینه سیاه کار می کند. در اینجا تصویر پشت صحنه آن تنظیم وجود دارد:

 

در اینجا تصویر شیشه ای زمینه سیاه وجود دارد.

 

تنظیمات دوربین و فلاش یکسان است، اما مقوا سفید به عنوان بازتابنده عمل می کند و خط سفید اطراف شیشه را تعریف می کند. فقط مطمئن شوید که پشت مقوا چیزی ندارید یا از مخمل مشکی به عنوان زمینه استفاده نمی کنید، که نور را منعکس نمی کند و یک سیاه خالص را برای شما تضمین می کند.

بنابراین، یک روش ساده و در عین حال بسیار کارآمد برای تولید تصاویر شگفت انگیز ظروف شیشه ای با پس زمینه سفید یا سیاه و جلوه بازتاب پایین بدون استودیو، تجهیزات نورپردازی فانتزی یا تعداد زیادی لوازم جانبی، وجود دارد.

یک بار امتحان کنید، مطمئنم که نتایج خوبی خواهید گرفت! لطفا تصاویر خود را در قسمت نظرات زیر به اشتراک بگذارید، موفق باشید.

همچنین مطالعه کنید: قانون متقابل در عکاسی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *