قانون متقابل در عکاسی چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

قانون متقابل در عکاسی

در قانون عکاسی “قوانین” بسیار کمی وجود دارد. همیشه ما  قانون متقابل در عکاسی را به عنوان یک قانون “خوب” می‌شناسیم، در ادامه فقط بدانید که این قانون بیشتر یک راهنمای مفید است تا یک قانون الزامی.

در عکاسی، حرکت هم دوست و هم دشمن ماست. حرکت عمدی یا پیش بینی شده از سوژه یا دوربین ما می‌تواند منجر به ایجاد عکس های فوق العاده جادویی شود. در همان زمان، حرکت غیر عمدی، به ویژه لرزش ناخواسته دوربین، می‌تواند وضوح و عمق تصاویر ما را از بین ببرد.

کوتاه بودن از الزامات قانون متقابل. 1/200 ثانیه در F / 5.6 با لنز 300 میلی متر.

 

ما در مقالات دیگر چندین بار به قانون متقابل اشاره کرده ایم، اما امروز قصد داریم کمی عمیق تر شویم و درباره نحوه استفاده از این روش بسیار ساده بیشتر بدانیم. این به خوبی می تواند یکی از مفیدترین دانش هایی باشد که می توانید در هنگام کمک به جلوگیری از لرزش ناخواسته دوربین داشته باشید.

همچنین مطالعه کنید: قانون اعداد فرد در عکاسی

عکاسی صنعتی در مدرن طرح

 

قانون متقابل چیست؟

هنگام خواندن کلمه “متقابل” ، تمام افکار کلاس ریاضی و جبر را از ذهن خود کنار بگذارید. درست است ، قانون متقابل به ریاضیات اشاره دارد اما این تکنیک بسیار ساده است.

به بیان ساده ، برای سنسورهای تصویر با فریم کامل (در این مورد کمی بیشتر)، قانون متقابل بیان می کند که کمترین سرعت شاتر هنگام عکسبرداری دستی نباید بیش از “1” بیش از فاصله کانونی انتخاب شده شما در میلی متر باشد.

 

خیلی بد نیست، درسته؟

برای اینکه از لرزش ذاتی دوربین هنگام نگه داشتن دوربین عکاسی در دوربین خود بکاهید، فقط اجازه ندهید که سرعت شاتر زیر متقابل فاصله کانونی شما فرو رود.

یادداشت نویسنده: در ریاضیات، کلمه “متقابل” به طور کلی با “معکوس ضرب” قابل تعویض در نظر گرفته می شود… که بسیار سردتر به نظر می رسد.

اینجا جایی است که بحث های قبلی ما درباره قانون متقابل در عکاسی به پایان رسیده است اما امروز چنین نیست! بیایید کمی بیشتر بررسی کنیم و نحوه عملکرد متقابل را بررسی کنیم.

هشدار در مورد متقابل و عمل متقابل صحبت در مورد قانون متقابل در عکاسی ممکن است گاهی اوقات روی حیله و تزویر باشد زیرا گاهی اوقات با یک اصل عکاسی دیگر به نام “عمل متقابل ” اشتباه گرفته می شود.

عمل متقابل یا به طور خاص شکست متقابل، پدیده ای است که عکاسان گاهی اوقات مجبور بودند آن را در روزهای عکاسی قبل از دیجیتال فیلم مدیریت کنند. به زبان ساده، امولسیون های فیلم به دلیل قرار گرفتن در معرض حساسیت کمتری به نور دارند که این امر به زمان تنظیم نوردهی بر اساس نوع فیلم و مدت زمان نوردهی اندازه گیری شده نیاز دارد.

 

مطالب مرتبط : آموزش عکاسی Water Splash

 

 

 

چرا قانون متقابل کار می کند؟

در حالی که قانون متقابل در اطراف تخمین نوردهی بر اساس فاصله کانونی شما متمرکز است ، اما در واقع به آن متغیر وابسته نیست. در حقیقت ، دلیل مهم بودن فاصله کانونی لنز شما این است که فاصله کانونی بیشتر منجر به محدودیت زاویه دید (میدان دید) می شود. هرچه زاویه دید شما تنگتر باشد ، لرزش دوربین بیشتر قابل توجه می شود.

 

 

بنابراین، لنزهای فاصله کانونی کوتاه تر می توانند به دلیل زاویه دید گسترده تر – نه فاصله کانونی نوری – نسبت به لنزهای کانونی طولانی تر، در معرض نوردهی دستی نسبتاً طولانی قرار گیرند. قانون متقابل مفید است زیرا زاویه دید تدریجی با افزایش فاصله کانونی را در نظر می گیرد.

 

اندازه سنسور و قانون متقابل

اول، کمی اندازه سنسورها را توضیح بدیم ، اما قول می دهم که به قانون متقابل بازگردد.

اگر مدت زمان طولانی درگیر ساخت عکس با دوربین دیجیتال بوده اید، احتمالاً هنگام صحبت در مورد سنسورهای دوربین دیجیتال با عبارت “crop factor” روبرو شده اید. البته استثناهایی نیز وجود دارد، امروزه تقریباً همه لنزهای عکاسی از مصرف کنندگان در اطراف قالب استاندارد فیلم 135 قرار دارند که معمولاً با نام 35 میلی متر شناخته می شوند.

 

اینجاست که مفهوم سنسورهای دیجیتال “فول فریم” شکل گرفت زیرا تقریباً همان ابعادی هستند که یک قاب فیلم 35 میلی متری دارند ، می گیرند. بنابراین ، با نصب یک لنز با فاصله کانونی بر اساس استاندارد فیلم 35 فریم کامل فیلم بر روی یک دوربین سنسور برش خورده ، به دلیل کوچکتر بودن اندازه سنسور ، میدان دید ذاتاً باریک تر (بریده می شود).

اساساً ، یک سنسور برش خورده لنز تمام فریم را “بزرگنمایی” می کند و باعث می شود فاصله کانونی آن طولانی تر باشد.

 

 

سنسور برش داده شده هر تولید کننده دوربین دارای یک عامل برش است که می توانید برای استفاده از فاصله کانونی لنزهای فول فریم در هنگام استفاده در دوربین های سنسور برش داده شده ، تقریبی بگیرید. به عنوان مثال ، سنسور برش خورده Canon (APS-C) دارای ضریب برش 1.6 برابر است زیرا یک سنسور فول فریم کانن تقریبا 1.6 برابر بزرگتر از سنسور برش خورده است.

 

 

بنابراین ، لنز 50 میلی متری من وقتی روی سنسور تمام فریم 5D MKIII من نصب می شود ، یک لنز 50 میلی متری واقعی محسوب می شود. با این حال ، اگر بخواهم همان 50 میلی متر را به سنسور برش داده شده 7D خود نصب کنم ، بلافاصله به جای 50 میلی متر ، تقریباً به لنز 80 میلی متری (1.6 50 50 میلی متر) تبدیل می شود.

دلیل اهمیت اندازه گیری سنسور و فاکتورهای برش هنگام استفاده از قانون متقابل در عکاسی به دلیل تأثیر آنها بر زاویه دید موثر است.

قانون متقابل بیان می کند که من باید از سرعت شاتر کمتر از 1/50 ثانیه با لنز 50 میلی متر و دوربین تمام فریم استفاده کنم.

یک دوربین سنسور برش خورده با همان لنز 50 میلی متری می تواند سرعت شاتر بیشتری را القا کند زیرا فاکتور برش فاصله کانونی موثر لنز ما را به 80 میلی متر تغییر داده است.

این نتیجه متقابل 1 / 80th از حداقل سرعت شاتر دوم است.

فقط باید بدانید که هنگام استفاده از اندازه سنسورهای بزرگتر از استاندارد فول فریم استفاده کنید، عکس این مسئله نیز صادق است. “فاکتور محصول معکوس” حاصل کمتر از 1 برابر خواهد بود. این بدان معنی است که یک لنز دوربین سنسور فول فریم اکنون زاویه دید گسترده تری ایجاد می کند، بنابراین مدت زمان مجاز شاتر دستی شما را افزایش می دهد.

 

اثرات تثبیت کننده تصویر

جنبه دیگری که باید هنگام صحبت در مورد قانون متقابل مورد توجه قرار گیرد ، تثبیت کننده تصویر است. امروزه بیشتر و بیشتر ، تولید کنندگان در حال ایجاد لرزشگیر تصویر بهتر و کارآمدتری در دوربین ها و لنزهای خود هستند. بسیاری از این سیستم های تثبیت کننده تصویر دو ثانیه از تثبیت گزارش شده ارائه می دهند (به این معنی که می توانید از سرعت شاتر 2 توقف یا کندتر عکس بگیرید).

 

 

این بدان معناست که ما می توانیم هنگام استفاده از قانون متقابل ، توقف تقریبی لرزش گیر را نیز در نظر بگیریم (در صورت داشتن آن)

در واقع کاملاً ساده است.

همچنین بخوانید : چگونه از سرعت شاتر خلاقانه در عکاسی نهایت استفاده را ببریم

اگر لنز یا لرزشگیر دوربین خود را درگیر کنید، به طور موثر سرعت شاتر دستی را تا چند توقف حالت تثبیت کننده جبران می کنید. با خیال راحت سرعت شاتر Reciprocal Rule را تنظیم کنید و ببینید آیا به دلیل تثبیت کننده، حتی می توانید کرکره های طولانی تر را نیز مدیریت کنید.

در امر تهیه عکس، کار درست مطلق بسیار کمی وجود دارد. هر عکاس متفاوت است و ممکن است آنچه برای یک شخص مفید است برای دیگری کارساز نباشد.

مسلماً، بعضی از ما در ثابت نگه داشتن دوربین های خود بهتر از دیگران هستیم ، اما وقتی صحبت از تولید عکس های کم لرزش است، هیچ جایگزینی برای تمرین و مکانیک بهینه بدن وجود ندارد.

دفعه بعدی که یک سه پایه مفید و کاربردی نبود، از قانون متقابل برای کمک به عکس های واضح تر استفاده کنید.

ما در مدرن طرح با خدمات چاپ و طراحی تبلیغاتی در کنار شما هستیم. یکی از این خدمات عکاسی صنعتی است. در صورت نیاز به مشاوره حتما با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *