اشباع رنگ در عکاسی چیست؟

اشباع رنگ در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]اشباع رنگ  یا Saturation چیست و چگونه به تصاویر شما کمک می کند؟ این سوالات تمرکز مقاله امروز است.

این مهم است که بدانید چگونه از اشباع رنگ در تصاویر خود استفاده کنید ، چه در حال ویرایش تصاویر در Lightroom ، Photoshop یا هر نرم افزار ویرایش تصویر دیگر باشید. و اگر مانند بسیاری از عکاسان با RAW عکاسی می کنید ضروری است.

همچنین مطالعه کنید : فایل raw چیست ؟ نحوه باز کردن و استفاده از آنها

اشباع رنگ چیست؟

می توانید اشباع را عمق یا شدت رنگ موجود در تصویر تعریف کنید.

اگر به دنبال رنگ های پر جنب و جوش در تصویر خود هستید ، باید سطح اشباع خود را افزایش دهید. اگر میزان اشباع را کاهش دهید ، رنگها بی صدا و محو می شوند.

این بدان معنا نیست که در ویرایش تصویر به هر طریقی در اشباع بیش از حد زیاده روی کنید. گاهی اوقات ، کمتر بیشتر است.

چگونه می توان میزان اشباع رنگ یا Saturation را تغییر داد؟

1. در تنظیمات دوربین خود
در مورد تنظیمات داخل دوربین ، هر مدل دوربین کمی متفاوت است. می توانید اشباع را در تنظیمات Canon’s Picture Style یا تنظیمات کنترل تصویر Nikon تغییر دهید. در آنجا حالت های مختلف تصویر مانند Auto ، Portrait ، Landscape ، Vivid ، Monochrome و غیره را خواهید یافت.

اگر این حالت ها را وارد کنید ، می توانید تنظیمات پیش فرض آنها را تغییر دهید. شما می توانید sharpness, clarity, contrast, brightness, saturation, hue رنگ و موارد دیگر را کنترل کنید.

 

 

 

2. استفاده از فیلترهای لنز

همچنین می توانید با استفاده از فیلترهای لنز خاص ، مانند فیلترهای قطبی ، Saturation را تغییر دهید. این فیلترهای خاص مه را از روی عکس حذف کرده و تصویر را اشباع تر و زنده تر می کند.

3. در حین ویرایش تصویر

پس از تولید ، لغزنده های اشباع شدت رنگ ها را افزایش یا کاهش می دهند. به این ترتیب ، حتی پس از گرفتن عکس می توانید بر رنگ ها تأکید یا کم رنگ کنید.

در Adobe Lightroom ، این گزینه را در بخش Presence پیدا خواهید کرد.

 

 

همچنین می توانید اشباع هر رنگ را به طور جداگانه زیر پنل HSL تنظیم کنید. در اینجا می توانید رنگهای خاصی را ضعیف تر یا قوی تر کنید.

 

 

چرخ رنگ و اشباع رنگ

وقتی در مورد Saturation در عکاسی صحبت می کنیم ، باید کمی در مورد نظریه رنگ یاد بگیریم. نظریه رنگ از دستورالعمل هایی تشکیل شده است که جلوه های بصری رنگ را توضیح می دهد. این به ما کمک می کند تا رنگ ها را در ساختارهای منطقی سازماندهی کنیم.

یکی از مهمترین جنبه های نظریه رنگ ، چرخه رنگ است. این یک نمودار دایره ای است که روابط جذاب بین آنها را نشان می دهد.

ما می توانیم در مورد ترکیب رنگهای مختلف از چرخه رنگ ، مانند رنگهای مکمل ، رنگهای تک رنگ ، رنگهای مشابه و غیره بیاموزیم.

رنگهای مکمل قوی ترین تضادها را دارند که منجر به ترکیبات پرانرژی می شود. بنابراین ، این جفت سازی ها در حداکثر اشباع قابل توجه هستند. اما اگر می خواهید اثر کنتراست آنها را در تصویر خود کاهش دهید ، باید اشباع این رنگ ها را کاهش دهید.

 

 

 

 

فضای رنگ و اشباع رنگ

فضای رنگ واژه دیگری است که هنگام یادگیری اشباع در عکاسی باید بدانیم. فضای رنگ به محدوده رنگی اشاره دارد که یک عکس می تواند نشان دهد. مانند یک پالت رنگ دیجیتال است.

رایج ترین انتخاب فضای رنگ sRGB و Adobe RGB هستند.

RGB به قرمز-سبز-آبی اشاره دارد ، رنگهای اصلی که همه رنگ ها از آن ایجاد شده اند. توصیه می شود از فضای رنگی RGB در عکاسی دیجیتال استفاده کنید. طیف وسیع تری از Saturation را تولید می کند.

مدل استاندارد رنگی که در صفحه کامپیوتر و سایر دستگاه های دیجیتالی (تبلت و تلفن های هوشمند) استفاده می شود sRGB است. این تنها 75 از رنگ Adobe RGB را تولید می کند.

RGB رنگ را به چیزی که چشم انسان می تواند دریافت کند نشان می دهد. به همین دلیل است که هنگام ویرایش یک عکس دیجیتال باید  رنگها را در این حالت رنگی تغییر دهید. اگر چاپ را انتخاب کنید ، رنگهای دقیق تری خواهید داشت.

 

 

چگونه اشباع رنگ می تواند عکس های شما را بهبود بخشد؟

تغییر اشباع رنگ می تواند حالت خاصی را در یک تصویر ایجاد کند یا احساسات خاصی از بیننده شما را تقویت کند.

برای افزایش شدت کلی تصویر می توانید اشباع رنگ را افزایش دهید. تصاویر اشباع شده بیشتر می توانند روحیه شادتری را به تصویر بکشند و احساسات پرشور را نشان دهند.

با این حال ، اگر تصویر را بیش از حد اشباع کنید ، بینندگان شما ممکن است از آن خسته شوند. رنگهای بسیار شدید گاهی اوقات غیرواقعی یا مبهم به نظر می رسند. باید بدانید چه زمانی به اندازه کافی است.

از طرف دیگر ، اگر به نظر می رسد تصاویر شما کمی بیش از حد شدید هستند ، می توانید اشباع را کاهش دهید. برای ایجاد جلوه مینیمالیستی و خلق و خوی مات و مبهم می توانید یک تصویر را غیر اشباع کنید.

بسیاری از عکاسان همچنین بهتر می دانند که اشباع رنگ را فقط در مناطق انتخاب شده از طریق ماسک تغییر دهید. به این ترتیب ، آنها کنترل خلاقانه تری بر روی مناطقی که می خواهند تحت تأثیر قرار گیرند ، دارند.

 

 

 

نتیجه
اشباع رنگ می تواند عکس های شما را بهتر کند تا در صورت استفاده مناسب از تصاویر ، کم و بیش اشباع به نظر برسند. می توانید اشباع رنگ را از طریق تنظیمات داخل دوربین ، با فیلترها یا در نرم افزار ویرایش تصویر تغییر دهید.

با یادگیری بیشتر در مورد نظریه رنگ و فضای رنگ ، می توانید چشمان خود را تربیت کنید تا از اشباع رنگ بهتر استفاده کنند. شما می توانید از آن برای افزایش روحیه و کیفیت تصویر خود استفاده کنید.

آیا می خواهید مهارت های ویرایش عکس خود را ارتقا دهید؟ مقالات عکاسی ما   ما را از دست ندید!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *