راهنمای درک نور در عکاسی ویژه مبتدیان

نور در عکاسی

درک نور در عکاسی

نور در عکاسی :نورپردازی یکی از حیاتی ترین و پیچیده ترین جنبه های عکاسی است. علاوه بر این، این موضوع یکی از کم ارزش ترین مباحثی است که برای عکاسان حرفه ای و یا مبتدی به آن توجه میشود، در صورتی که این موضوع تفاوت یک عکس حرفه ای با مبتدی را نشان می دهد.کلمه “عکاسی” ریشه در یونان دارد و در لغت به معنای “طراحی با نور” است. با این حال افراد مبتدی اغلب دوربینی برمی دارند و بدون اینکه نور زیادی را تولید کنند ، شروع به عکاسی می کنند. وقتی هوا تاریک می شود، ممکن است استروب اضافه کنند. اما دقیقاً مانند حالت دستی در DSLR شما، تسلط بر اصول اساسی نور می تواند شما را از بسیاری دیگر از عکاسان جدا کند و تصاویر شما را به سطح بالاتری برساند.

 

همانطور که تصور می کنید عکاسی با نور لازم نیست پیچیده باشد. اگر با تنظیمات پیچیده روشنایی که در برخی استودیوها مشاهده می کنید آشنا باشید، یادگیری مهارت های عکاسی با نکات مربوط به نورپردازی آسان و سرگرم کننده خواهد بود.

برخی از نکات و اصول نورپردازی عکاسی

در صورتی که علاقه‌مندید مدلهای عکاسی صنعتی مدرن طرح را مشاهده نمایید کلیک نمایید.

تنظیم روشنایی: اهمیت موقعیت

درک نور در عکاسی به محلی که عکاس منبع نور را در آن قرار می دهد بستگی دارد ، چه طبیعی باشد چه مصنوعی.  انجام این کار بیش از هر چیزی روی تصویر نهایی تأثیر می گذارد. قرار دادن نور در مقابل سوژه معمولاً یک تصویر مسطح ،  عمق یا کانتور کم یا بدون آن تولید می کند. با حرکت دادن نور به کنار ، سایه ها و بافت ظاهر می شوند. به خاطر داشته باشید که هنگام کار با نور طبیعی ، ممکن است سوژه را به جای نور حرکت دهید. نتیجه یکسان است و عامل اساسی همیشه موقعیت نور ها نسبت به سوژه شماست.

نورپردازی سوژه از کنار، دراماتیک ترین تصاویر را با سایه های عمیق و عمق زیاد تولید می کند.

وقتی نور پشت سوژه شما باشد، سوژه معمولاً سایه یا سایه دار به نظر می رسد. اگر تنظیمات دوربین خود را با دقت انجام دهید ، می توانید این تصاویر را به درستی در معرض دید قرار دهید و از نورهای پشت سوژه خود به عنوان نور لبه ای استفاده کنید. اینها نورهای برجسته ای هستند که عنصر مورد علاقه و عمق بیشتری را برای بیرون کشیدن سوژه شما از قاب اضافه می کنند. آنها به ویژه در پرتره و برخی از عکاسی های حرفه ای از محصولات جذاب هستند.

انواع نورپردازی در عکاسی

نور نرم در مقابل نور سخت

منابع مختلف نور از کیفیت های مختلفی برخوردارند. این خصوصیات بیشتر در سایه های ایجاد شده روی عکس ها مشهود است. اگر نور پخش شود، سایه های کمتری ایجاد می کند با تمایز نرم تر بین نور و سایه. این نور نرم است. در حالی که از یک منبع می آید ، نور از جهات مختلف از آن منبع پخش می شود. این روش دیگری برای گفتن این است که جهت دار نیست. یک روز ابری یک نمونه عالی از نور نرم است. این می تواند برای بسیاری از تصاویر بسیار مطلوب باشد و معمولاً به نور سخت ترجیح داده می شود.

نور در عکاسی | نور نرم و نور سخت

 

اگر می خواهید نور را روی موضوع خود نرمتر کنید ، می توانید از پخش کننده استفاده کنید. اگر در حال عکسبرداری با فلش هستید ، بسیاری از آنها جعبه پخش کننده دارند که می توانید آنها را وصل کنید. این تکه های پلاستیک سفید نور را گسترش می دهند و سایه ها را نرم می کنند. استفاده از فلش یکی از تکنیک های مهم  نورپردازی با نور ملایم در عکاسی است ،  با هدایت فلش به یک شی بزرگتر ، به طور موثری از آن جسم یک نور ایجاد  کنید. می توانید از یک دیوار یا سقف در مقابل سوژه خود استفاده کنید  که در واقع نوری که به سوژه شما برخورد می کند را پخش می کند. عکاسان حرفه ای که با مدل ها کار می کنند اغلب از مواردی که به عنوان beauty box معروف است استفاده می کنند. این تنظیمات بزرگ نور است که نور زیادی را بر روی سوژه پراکنده می کند اما هنوز هم یک نور نرم ایجاد می کند.

همچنین بخوانید : نورپردازی در عکاسی صنعتی

نور سخت از یک نور جهت دار ناشی می شود ، مانند یک نورافکن ، یک فلاش یا خورشید. سایه ها بسیار خشن هستند و تفاوت زیادی بین مناطق روشن و تاریکی وجود دارد. در پرتره ها نتیجه یک نگاه تیز است که معمولاً آن چیزی نیست که مشتری شما به دنبال آن هستند. نور سخت در عکاسی جای خود را دارد ، اما غالباً احساس کدر یا تاریکی را در تصاویر شما القا می کند.

طبیعی و فلش

به این نتیجه نرسید که نورپردازی عکاسی فقط مربوط به فلاش و استروب است. مطمئناً ، speedlights ها در بسیاری از تنظیمات نور عکس نقش حیاتی دارند ، اما خورشید و ماه قسمت بسیار مهم تری در عکاسی از نور طبیعی هستند. نور طبیعی یکی از انواع نورپردازی در عکاسی است که در آن استفاده از نور از قبل در محیط طبیعی وجود دارد. اگر در فضای باز هستید ، این نور از خورشید و هر آنچه خورشید از آن بیرون می زند ، نور است. در داخل خانه ، ممکن است نوری باشد که از پنجره ها و دیگر منابع نوری که قبلاً وجود داشته اند ، مانند لامپ ها ، شمع ها یا لامپ های فلورسنت است. شما می توانید یک تخصصص کامل در نور عکاسی داشته باشید و هرگز از strobe light استفاده نکنید.

نور در عکاسی و آموزش نورپردازی در عکاسی

 

با این حال بیشتر عکاسان خواهان کنترل کمی بیشتر بر عکس های خود هستند. Speedlight ها فلاش هایی هستند که به دوربین شما متصل می شوند و از سیستم اندازه گیری دوربین شما استفاده می کنند. آنها معمولاً می توانند با سایر واحدهای اطراف صحنه جفت شوند تا چندین منبع نور تولید کنند. انعطاف پذیر از این نظر هستند که می توانند از هر زاویه ، هر جهت و تقریباً از هر فاصله ای از سوژه شما قرار بگیرند.

همچنین نور استودیوی پیشرفته تری نیز وجود دارد که مناطق خاصی از قاب مانند پس زمینه را روشن می کند. چراغ های مخصوص می توانند هدف خاصی داشته باشند ، مانند نرم کردن سایه ها ، ایجاد نور گیر یا تولید رنگ. اگر در حال انجام یک جلسه پرتره از خود هستید ، می توانید نورپردازی را تجربه کرده و ترکیب را به هر جهتی که می خواهید ببرید.

دمای رنگ

تمام منابع نور دارای دمای رنگی مرتبط با درجه کلوین هستند. رنگ های گرمتر دمای کمتری نسبت به رنگ های سردتر دارند. آنها از شمع و چراغ های رشته ای می آیند. دمای رنگ نور طبیعی خورشید جایی در وسط قرار می گیرد. وقتی نور خورشید در روزهای ابری پخش می شود ، معمولاً سردتر می شود. چراغ های فلورسنت بسیار معمولا خنک هستند.

تراز سفیدی دوربین شما نحوه گرفتن دمای نور را کنترل می کند. شما معمولاً می توانید تعادل رنگ سفید را از چند طریق تنظیم کنید و تقریباً همیشه تنظیم خودکار وجود دارد. به محض شروع کار با چندین منبع نور مختلف ، انتخاب دوربین مورد نظر برای دوربین سخت می شود.

در اینجا نحوه تنظیم دستی تراز سفید وجود دارد. اکثر دوربین ها همچنین حالت تنظیم دستی دارند. می توانید از یک متر سنج برای بررسی دمای نور سوژه خود در کلوین استفاده کرده و سپس آن را وارد کنید. همچنین می توانید از یک شی سفید ، مانند یک مربع پارچه ، یک تصویر نمونه بگیرید و از آن برای تنظیم دوربین استفاده کنید.

نکته جالب دیگر برای مقابله با دمای رنگ ، عکسبرداری در حالت RAW است. پرونده هایی که به عنوان JPEG ذخیره شده اند ، داده های کافی برای تغییر دمای رنگ پس از واقعیت را ندارند. می توانید رنگ تصویر را تنظیم کنید ، اما نتایج همیشه کمتر  رضایت بخش خواهد بود. از طرف دیگر ، یک فایل RAW حاوی داده های کافی است تا بتواند دمای رنگ را به راحتی تنظیم کند ، انگار هنوز در آنجا هستید و عکس را می گیرید. Lightroom و دیگر ویرایشگران RAW دارای یک نوار لغزنده برای آزمایش دمای رنگ و تنظیم دقیق آن در صورت لزوم هستند.

اصول نورپردازی عکاسی: با عکسبرداری در نور طبیعی شروع کنید

تاکنون ، بهترین مکان برای شروع در نورپردازی ،استفاده از نور طبیعی برای یادگیری و انجام حرفه ای نورپردازی در عکاسی است. این روش یک متغیر را برای عکاس حذف می کند: شما نمی توانید منبع نور  خود را حرکت یا کنترل کنید. اما کاری که می توانید انجام دهید حرکت در اطراف است ، تغییر زمان روز ، فیلتر کردن نور از پنجره ای با سایه ها و حرکت دادن نور پشت سوژه یا روبروی آن.

با رعایت اصول اولیه ، اصول نور را فرا خواهید گرفت. در فضای باز عکس بگیرید و با تنظیمات مختلف نور مانند نور مستقیم خورشید ، روزهای ابری ، نور فیلتر شده در زیر درختان و عکسبرداری در سایه های تاریک بازی کنید.

سوال می کنید که چه اتفاقی برای این نظریه می افتد که نور کافی نباشد؟ به عنوان مثال ، وقتی می خواهید در یک اتاق کوچک در داخل خانه شات بگیرید؟ خب  عکاس می تواند با استفاده خلاقانه از منابع نور موجود در آنجا ، نور بیشتری اضافه کند. لامپ ها و شمع ها می توانند به شما در تولید پرتره های صمیمی و آرام کمک کنند. در نظر بگیرید که چه منبع نوری از قبل در اتاق وجود دارد و شات خود را نسبت به اطراف ترتیب دهید. نوری که از پنجره ها می آید را فیلتر کنید. شما می توانید با پرده جلوه های جالبی ایجاد کنید و همزمان نوری را که به سوژه شما برخورد می کند کنترل کنید.

چند ابزار در مجموعه ابزارهای عکاس وجود دارد که می تواند به شما در اصلاح و کنترل نور طبیعی کمک کند. دیفیوزرها، که بین سوژه و نور نگه داشته می شوند ، با جلوگیری از سایه های عمیق، نور را نرمتر می کنند. بازتابنده ها می توانند به شما کمک کنند نور خاصی را به مناطق خاص عکس اضافه کنید. آنها به عنوان یک آینه عمل می کنند و می توانند نور بیشتری را به صورت سوژه بتابانند. خبر عالی در مورد عکسبرداری با نور طبیعی و استفاده از این ابزارهای ساده این است که تقریباً رایگان است!

 

در صورت شرایط مناسب از Strobes ها استفاده کنید

حتی اگر یک عکاس نور طبیعی هستید، تجهیزات نورپردازی عکاسی مانند فلاش یا Speedlight در کیف دوربین شما و تجهیزات اصلی شما جایی دارند. همچنین می‌توانید برای عکاسی با نور مداوم در جایی که از چراغ های پیوسته استفاده می شود، انجام دهید. این موارد زمانی سودمند هستند که یک عکاس باید ببیند که هنگام عکسبرداری، عکس چگونه به نظر می رسد. در حالی که عکسبرداری با منابع نور طبیعی عکس های زیبایی ایجاد می کند، اما گاهی اوقات ظاهری که شما می خواهید نیست. بیشتر کارهای پرتره و مد اکنون با نور مصنوعی انجام می شود تا عکاس بتواند همه جنبه های نور را به سوژه کنترل کند. در نتیجه، پرتره هایی که به طور طبیعی روشن می شوند ، هر روز بیشتر به قلمرو عکاسان هنرهای زیبا تبدیل می شوند.

اموزش نورپردازی با استروب ها

بیش از یک نور

هرچه بیشتر با اصول نورپردازی عکاسی بازی کنید ، شروع به استفاده و تفکر در مورد چندین منبع نور می کنید. strob های متعدد به شما این امکان را می دهد تا از جنبه های برجسته تا سایه ها ، تمام جنبه های نور عکس را که بر روی مدل شما می بارد را کنترل کنید.

در عکاسی از نور strobes، بهترین نور برای عکاسی وجود دو منبع نور در هر طرف دوربین است، 45 درجه بین منبع نور مستقیم و نور strobes کنار دوربین. این حالت قرار دادن سایه و عمق نرم ایجاد می کند در حالی که سایه های تیره را از بین می برد. این دو نور یکدیگر را متعادل می کنند، بنابراین منبع نور در حالت ایده آل پخش و نرم در چهره سوژه ظاهر می شود.

با تنظیم نور در جلوی مدل ، ممکن است در هنگام تنظیم نور پردازی در فضای داخلی، سایه های تیره در پس زمینه ظاهر شود. از منبع نور سوم اغلب برای روشن کردن پس زمینه استفاده می شود. دقیقاً مانند مدل ، این نور می تواند در پس زمینه یا پشت آن باشد. اگر به فکر نورپردازی عکاسی در فضای باز هستید، منبع نور پس زمینه (سوم) ممکن است خورشید باشد. تمرین چنین تنظیماتی به شما کمک می کند تا به سمت نورپردازی حرفه ای عکاسی حرکت کنید.

در این رابطه بخوانید: طراحی کاتالوگ چیست؟

روشنایی با کلیدهای بالا در مقابل کلیدهای پایین

اگر صفحات مجله عکاسی یا مد مورد علاقه خود را ورق بزنید، متوجه می شوید که بیشتر عکس ها روشن و به خوبی روشن هستند. به ویژه در عکاسی مد، گرایش به سمت نور بیشتر و سایه های کمتر است. این تصاویر به ندرت عمق زیادی برای آنها دارند، اما آنها فقط سایه کافی برای واقعی نگه داشتن چیزها را دارند. این در صنعت به عنوان روشنایی با کلید بالا شناخته می شود.

نور در عکاسی و نورپردازی در عکاسی صنعتی

 

نقطه مقابل کلید زیاد، کلیدکم است. در عکسهای کلید کم، تنظیم روشنایی عکاسی طبیعی تر و شاید حتی تاریک تر باشد. تصاویر این سبک صمیمی تر هستند و معمولاً برای ایجاد احساس، حالت خام تری به تصویر می دهند.

برای مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی مدرن طرح کلیک کنید.

عکاسی در نور کم

با تغییر میزان نور ورودی به دوربین ، تنظیمات دوربین باید تغییر کند تا تصویر به درستی ثبت شود. آنچه لزوماً شارژ نمی شود ، اصول نورپردازی عکاسی است که در بالا بحث شد. قرارگیری نور ، جهت ، سختی و دما هنوز هم اعمال می شوند. اما دوربین شما ممکن است آن را بهتر از آنچه که می بینید ثبت کند.

نورپردازی در عکاسی با نور کم

عکاسی در نور کم به  سه پایه احتیاج دارد ، این موضوع تقریبا در تمام اوقات عمل خوبی است. سرعت شاتر طولانی تر برای ضبط تصاویر با نور کم ، تاری و لرزش دوربین را در پی خواهد داشت ، بنابراین لازم است که دوربین به طور ایمن سوار شده و حرکات سوژه شما به دقت کنترل شود.

وقتی نوردهی شما بیش از چند ثانیه طول بکشد ، strobes ها دیگر به طور چشمگیری به تصویر کمک نمی کنند. با این وجود می توان از آنها برای روشن کردن قسمت جلویی یا عقب قرار گرفتن در معرض نور طولانی با تنظیمات ویژه استفاده کرد. مفید تر مفهوم نقاشی نور است. با استفاده از یک نورعکس قدرتمند ، می توانید یک سوژه یا یک قسمت پیش زمینه را برای مدت طولانی روشن کنید. اگر در حال عکاسی نجومی هستید ، اغلب متوجه می شوید که چشم انداز پیش زمینه خیلی تاریک است. در صورت باز بودن شاتر ، می توانید با رنگ آمیزی قسمتهای تاریک تصویر ، این مشکل را برطرف کنید. شما باید میزان نور و مدت زمان آن را تجربه کنید تا نوردهی مناسب داشته باشیدبرای اطلاعات بیشتر میتوانید آموزش سرعت شاتر در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی  را مطالعه نمایید.

نتیجه گیری

نورپردازی عکاسی آنقدر که به نظر می رسد مرموز نیست. با شروع با اصول تکنیک های نورپردازی عکاسی و بازی با یک یا دو نور عکس ، در کمترین زمان به نوردهی کامل می رسید. یادگیری از این نکات مربوط به نورپردازی عکاسی برای کنترل عکاسی با نور یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای ارتقا مهارت های عکاسی انجام دهید، موفق باشید…

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *