نکات مهم iso در عکاسی

نکات مهم iso در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات مهم iso در عکاسی حرفه‌ایی

در ساده ترین توضیح : ISO حساسیت سنسور دوربین شما به نور است. با افزایش ISO، توانایی دوربین در گرفتن نور بیشتر نیز افزایش می یابد.

در شرایط روشن روز ، می توانید از مقدار ISO کم استفاده کنید. برای سناریوهای تاریک، می توانید با افزایش ISO میزان نور ثبت شده در تصویر خود را افزایش دهید. ISO همراه با دیافراگم و سرعت شاتر، مثلث نوردهی را که همه عکاسان باید برای آموختن صحیح تصاویر یاد بگیرند، کامل می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مثلث به صفحه عکاسی صنعتی مراجعه کنید.

اشکال ISO بالا

این روزها ISO را می توان به صورت دستی بر روی هر مارکی از دوربین کنترل کرد. ISO می تواند از ISO 50 تا ISO 12،800 یا بالاتر باشد. گرچه به نظر می رسد یک راه حل ساده برای کاهش میزان ISO در شرایط کم نور است‌، اما خوب است که از نکات منفی انجام این کار آگاه باشید.

هرچه از ISO بالاتر استفاده کنید ، نویز بیشتری را در تصویر خود ضبط خواهید کرد. نویز می تواند جزئیات را پنهان کند، کیفیت رنگ را کاهش دهد و تصاویر را کمتر واضح نشان دهد. برخی از تصاویر نویزدار  تصویر را مانند تصاویر فیلم قدیمی توصیف می کنند. ISO بالا می تواند با کاهش دامنه دینامیکی ثبت شده در عکس ، کیفیت تصویر را کاهش دهد.

به همین دلایل ، اکثر مردم سعی می کنند از ISO  در پایین ترین حد ممکن استفاده کنند.

در این تصویر با ISO 6400 نویز قابل مشاهده است

 

چرا از ایزو خودکار استفاده کنیم؟

در حالی که می توانید مقدار ISO خود را به صورت دستی برای هر عکس بگیرید، می توانید دوربین خود را روی auto ISO تنظیم کنید. اما چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟ هنگامی که در محیط هایی با میزان نور متنوع، متغیر یا کم نور عکس می گیرید، ISO اتوماتیک می تواند مفید باشد. چند نمونه از این شرایط شات ممکن است باشد:

تلاش برای به تصویر کشیدن ورزش های اکشن در سالن ورزشی با نور ضعیف
عکاسی از یک کنسرت با تغییر چراغ روی صحنه و نور کم محیط
عکاسی از کودک یا حیوان خانگی که در بیرون از زمین و در سایه آفتاب بازی می کند.
دوچرخه سواری کوهستان در یک جنگل با نور مخلوط
در شرایطی از این دست، auto ISO به شما امکان می دهد تا در تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم تمرکز کنید در حالی که دوربین شما بهترین ISO را برای تکمیل نوردهی شما تعیین می کند.

 

 

تنظیم ISO خودکار

برای راه اندازی خودکار ISO، باید وارد منوی دوربین خود شوید و تنظیمات مربوطه را پیدا کنید. پس از یافتن گزینه های تنظیم در منو، باید بتوانید موارد زیر را انجام دهید:

 

 

1. ایزو خودکار را فعال کنید.

این کار را اغلب می توان از طریق دکمه ISO در پشت دوربین انجام داد. وقتی Auto ISO را روشن می کنید ، هنگام کنترل دیافراگم و سرعت شاتر به دوربین اجازه می دهید تا مقدار ISO را تعیین کند. از ISO خودکار می توان در اولویت دیافراگم یا حالت اولویت شاتر نیز استفاده کرد.

 

 

2. حداکثر مقدار ISO را انتخاب کنید.

دوربین های مختلف دارای قابلیت های مختلف ISO خواهند بود. من شخصاً می دانم که دوربین من تا ISO 3200 عملکرد بسیار خوبی دارد، بنابراین حداکثر تنظیمات خود را برای بیشتر شرایط در آنجا دارم. تنظیم حداکثر ISO شما یک انتخاب ذهنی است، بنابراین بهتر است با عملکرد دوربین خود در سطوح مختلف ISO آشنا شوید.

فقط بخاطر داشته باشید، هرچه سطح ISO بالاتر باشد، تصویر شما “پرنویزتر” خواهد بود.

 

3. حداقل سرعت شاتر را انتخاب کنید

این باعث می شود دوربین شما قبل از شروع افزایش ISO، سرعت شاتر را کمتر از آنچه می خواهید کاهش دهد. شما باید حداقل سرعت شاتر خود را طوری تنظیم کنید که سوژه شما در تمام نوردهی های شما تند بماند.

قرار گرفتن در معرض خود را تحت نظر داشته باشید.
هنگامی که شروع به استفاده از ISO ISO خود کردید، مراقب تصاویر خود باشید تا از نوردهی مناسب آنها اطمینان حاصل کنید. شما می توانید از جبران نوردهی استفاده کنید تا عمداً تصاویر خود را در دلخواه قرار داده یا بیش از حد در معرض نور قرار دهید. اگر نور زیادی نداشته باشید و بیشترین میزان ISO و حداقل سرعت شاتر را داشته باشید، ممکن است تصاویر شما در معرض کمبود نور قرار بگیرند. اگرچه فناوری Auto ISO کاملاً قابل اعتماد است، اما برای اطمینان از یک تصویر در معرض نمایش مناسب، همیشه بهتر است به هیستوگرام خود توجه داشته باشید.

استفاده از auto ISO در شرایط مناسب با سطح کم یا تغییر نور بسیار مفید خواهد بود. اگرچه ممکن است احساس کنید که کمی کنترل خود را رها کرده اید، در عین حال در تمرکز بر روی سوژه های خود و به دست آوردن ترکیب بندی مناسب در آن شرایط پیچیده عکسبرداری، این آزادی  را به دست می آورد.[/vc_column_text][vc_column_text]در ساده ترین  توضیح : ISO حساسیت سنسور دوربین شما به نور است. با افزایش ISO ، توانایی دوربین در گرفتن نور بیشتر نیز افزایش می یابد.

در شرایط روشن روز ، می توانید از مقدار ISO کم استفاده کنید. برای سناریوهای تاریک ، می توانید با افزایش ISO میزان نور ثبت شده در تصویر خود را افزایش دهید. ISO همراه با دیافراگم و سرعت شاتر ، مثلث نوردهی را که همه عکاسان باید برای آموختن صحیح تصاویر یاد بگیرند ، کامل می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مثلث به صفحه عکاسی صنعتی مراجعه کنید.

اشکال ISO بالا

این روزها ISO را می توان به صورت دستی بر روی هر مارکی از دوربین کنترل کرد. ISO می تواند از ISO 50 تا ISO 12،800 یا بالاتر باشد. گرچه به نظر می رسد یک راه حل ساده برای کاهش میزان ISO در شرایط کم نور است ، اما خوب است که از نکات منفی انجام این کار آگاه باشید.

هرچه از ISO بالاتر استفاده کنید ، نویز بیشتری را در تصویر خود ضبط خواهید کرد. نویز می تواند جزئیات را پنهان کند ، کیفیت رنگ را کاهش دهد و تصاویر را کمتر واضح نشان دهد. برخی از تصاویر نویزدار  تصویر را مانند تصاویر فیلم قدیمی توصیف می کنند. ISO بالا می تواند با کاهش دامنه دینامیکی ثبت شده در عکس ، کیفیت تصویر را کاهش دهد.

به همین دلایل ، اکثر مردم سعی می کنند از ISO  در پایین ترین حد ممکن استفاده کنند.

در این تصویر با ISO 6400 نویز قابل مشاهده است

 

چرا از ایزو خودکار استفاده کنیم ؟

در حالی که می توانید مقدار ISO خود را به صورت دستی برای هر عکس بگیرید ، می توانید دوربین خود را روی auto ISO تنظیم کنید. اما چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟ هنگامی که در محیط هایی با میزان نور متنوع ، متغیر یا کم نور عکس می گیرید ، ISO اتوماتیک می تواند مفید باشد. چند نمونه از این شرایط شات ممکن است باشد:

تلاش برای به تصویر کشیدن ورزش های اکشن در سالن ورزشی با نور ضعیف
عکاسی از یک کنسرت با تغییر چراغ روی صحنه و نور کم محیط
عکاسی از کودک یا حیوان خانگی که در بیرون از زمین و در سایه آفتاب بازی می کند
دوچرخه سواری کوهستان در یک جنگل با نور مخلوط
در شرایطی از این دست ، auto ISO به شما امکان می دهد تا در تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم تمرکز کنید در حالی که دوربین شما بهترین ISO را برای تکمیل نوردهی شما تعیین می کند.

 

 

تنظیم ISO خودکار

برای راه اندازی خودکار ISO ، باید وارد منوی دوربین خود شوید و تنظیمات مربوطه را پیدا کنید. پس از یافتن گزینه های تنظیم در منو ، باید بتوانید موارد زیر را انجام دهید:

 

 

1. ایزو خودکار را فعال کنید

این کار را اغلب می توان از طریق دکمه ISO در پشت دوربین انجام داد. وقتی Auto ISO را روشن می کنید ، هنگام کنترل دیافراگم و سرعت شاتر به دوربین اجازه می دهید تا مقدار ISO را تعیین کند. از ISO خودکار می توان در اولویت دیافراگم یا حالت اولویت شاتر نیز استفاده کرد.

 

 

2. حداکثر مقدار ISO را انتخاب کنید

دوربین های مختلف دارای قابلیت های مختلف ISO خواهند بود. من شخصاً می دانم که دوربین من تا ISO 3200 عملکرد بسیار خوبی دارد ، بنابراین حداکثر تنظیمات خود را برای بیشتر شرایط در آنجا دارم. تنظیم حداکثر ISO شما یک انتخاب ذهنی است ، بنابراین بهتر است با عملکرد دوربین خود در سطوح مختلف ISO آشنا شوید.

فقط بخاطر داشته باشید ، هرچه سطح ISO بالاتر باشد ، تصویر شما “پرنویزتر ” خواهد بود.

 

3. حداقل سرعت شاتر را انتخاب کنید

این باعث می شود دوربین شما قبل از شروع افزایش ISO ، سرعت شاتر را کمتر از آنچه می خواهید کاهش دهد. شما باید حداقل سرعت شاتر خود را طوری تنظیم کنید که سوژه شما در تمام نوردهی های شما تند بماند.

قرار گرفتن در معرض خود را تحت نظر داشته باشید
هنگامی که شروع به استفاده از ISO ISO خود کردید ، مراقب تصاویر خود باشید تا از نوردهی مناسب آنها اطمینان حاصل کنید. شما می توانید از جبران نوردهی استفاده کنید تا عمداً تصاویر خود را در دلخواه قرار داده یا بیش از حد در معرض نور قرار دهید. اگر نور زیادی نداشته باشید و بیشترین میزان ISO و حداقل سرعت شاتر را داشته باشید ، ممکن است تصاویر شما در معرض کمبود نور قرار بگیرند. اگرچه فناوری Auto ISO کاملاً قابل اعتماد است ، اما برای اطمینان از یک تصویر در معرض نمایش مناسب ، همیشه بهتر است به هیستوگرام خود توجه داشته باشید.

استفاده از auto ISO در شرایط مناسب با سطح کم یا تغییر نور بسیار مفید خواهد بود. اگرچه ممکن است احساس کنید که کمی کنترل خود را رها کرده اید ، در عین حال در تمرکز بر روی سوژه های خود و به دست آوردن ترکیب بندی مناسب در آن شرایط پیچیده عکسبرداری ، این آزادی  را به دست می آورد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *