نحوه کاهش نویز عکس

نحوه کاهش نویز عکس
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نویز تصویر چیست و از کجا ناشی می شود؟

بگذارید قبل از توضیح نحوه کاهش نویز عکس اول نویز تصویر و اینکه از کجا ناشی میشود را پوشش دهیم. در عکاسی دیجیتال ، نویز / دانه از بسیاری از نقاط کوچک تشکیل شده است که هنگام افزایش ISO در دوربین ایجاد می شود.
ایزوی بالا به شما امکان می دهد در نور کم عکس بهتری بگیرید اما اثر جانبی آن نویز زیاد است. اگرچه این مورد در دوربین های مدرن تر بهبود یافته است ، اما هنوز هم برای اکثر مردم بسیار مشکل ساز است.
من مطمئن هستم که این چیزی است که شما با آن آشنا هستید.
دیدن آن به دلیل اندازه کمی دشوار است (یک تصویر مقایسه بزرگتر در پایین صفحه وجود دارد) ، اما این عکس با استاندارد ISO 3200 گرفته شده است.

همچنین بخوانید : نحوه عکاسی در نور کم : ۹ سوال متداول

اندازه سنسور شما و تعداد مگاپیکسل شما با نویز دوربین شما ارتباط زیادی دارد.

هرچه پیکسل های سنسور شما کوچکتر باشد ، نویز تصویر نیز بالاتر می رود.
این به این دلیل است که در یک سنسور کوچکتر ، پیکسل باید کوچکتر باشد ، بنابراین توانایی انجام کار را نیز دارد. کیفیت تصویر دوربین آیفون را با دوربین DSLR تمام فریم مقایسه کنید و می توانید از آنچه صحبت می کنم ایده بگیرید.
وقتی شما 20 مگاپیکسل را در یک سنسور فول فریم قرار می دهید  و همین تعداد را در یک نقطه عکاسی قرار می دهید ، نویز همیشه در P&S بدتر خواهد شد ، زیرا پیکسل ها بسیار کوچکتر هستند.
این موضوع با انتشار Canon 5D Mk III و Nikon D800 کاملاً مشخص شده است. پیکسل های Nikon بسیار بیشتر است ، اما اندازه سنسور یکسانی دارد و فقط به همین دلیل ، نویز تصویر در Nikon بسیار بدتر است.

کاهش نویز تصویر در دوربین

ایزو
واضح ترین انتخاب استفاده از ISO پایین است زیرا نویز تصویر را بسیار بهتر کنترل می کنند. من در اینجا توضیح نمی دهم که چرا اینطور کار می کند ، اما اگر می خواهید درباره ISO بیشتر بخوانید ، اینجا کلیک کنید.
بنابراین کاهش ISO شما از حوزه های 1600 ، پایین آمدن به 800 و پایین تر ، قطعاً تفاوت زیادی در کیفیت تصویر (IQ) ایجاد می کند. اما معمولاً به همین سادگی نیست.
اگر شما در مورد ISO نمی دانید ، این کمک بزرگی خواهد بود. اما این احتمال وجود دارد که شما از ISO بالاتری استفاده می کنید زیرا در نور کم هستید و لازم است.
در دوربین سنسور برش (که احتمالاً همان چیزی است که شما از آن استفاده می کنید) ، متوجه می شوم که 1600 در واقع حداکثر حداکثر مورد علاقه من است و ترجیحاً با آن بسیار کمتر از آن است.
اگرچه در دوربین های فول فریم ، 3200 هنوز هم قابل قبول است و با توجه به دوربین های جدید کانن و نیکون ، می توانید آن را حتی بیشتر بالاتر ببرید.
اگر می خواهید ISO خود را پایین بیاورید ، می خواهید سرعت شاتر یا دیافراگم خود را متناسب تغییر دهید.

سرعت و دیافراگم شاتر – لنز دیگری را انتخاب کنید

در اینجا یک درس سریع درباره قرار گرفتن در معرض است. دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO همه با هم کار می کنند تا نوردهی ایجاد کنند و اگر یکی از آن ها را کم کنید ، باید یکی دیگر را بالا ببرید.
بگذارید بگوییم شما با کمترین سرعت شاتر عکس می گیرید تا کمترین ISO ممکن را داشته باشید. اما هنوز می خواهید بیشتر نویز تصویر را حذف کنید ، چه کاری انجام می دهید؟
خوب ، شما می توانید دیافراگم خود را بزرگتر کنید و نکته خوب این است که این فقط مخصوص دوربین شما نیست ، بلکه بخشی از لنز شماست.
دیافراگم اکثر لنزهای کیت f / 3.5 – 5.6 است که بسیار ضعیف است ، اما اگر می خواهید روی لنزی مانند 50 میلی متر f / 1.8 سرمایه گذاری کنید ، نور بیشتری به لنز خود وارد خواهید کرد.

پس از تولید

در RAW شات کنید

عکسبرداری با RAW به این معنی است که عکس شما فشرده نشده باقی مانده است. این گزینه های بیشتری را در هنگام رفع مشکل بعداً برای شما ایجاد می کند و یکی از این گزینه ها در کاهش نویز است.
از جمله اینکه ، هرچه عکس کمتری فشرده شود ، انجام تنظیمات راحت تر است. من شخصاً توصیه می کنم همیشه با RAW عکس بگیرید ، حتی اگر  شخصی نیست که عکس ها را ویرایش می کنید.

همچنین بخوانید : فایل raw چیست ؟ نحوه باز کردن و استفاده از آنها

دیافراگم / اتاق روشنایی

خوب ، اگر در RAW عکس می گیرید ، اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که میزان نویز را کاهش دهید. این یک تفاوت کوچک ، اما محسوس ایجاد خواهد کرد.
به منظور این آزمایش ، من از عکس زیر با عکس ISO 3200 استفاده خواهم کرد. بسیار وحشتناک است ، اما به همین دلیل عکس را انتخاب کردم.

من در مقایسه با کاهش نویزها با استفاده از 100٪ محصول مقایسه خواهم کرد. به این ترتیب می توانید درک بهتری از نحوه تأثیر حذف نویز داشته باشید.
در نیمه پایینی عکس نویز RAW وجود دارد که باید کاملاً متوجه آن شده باشید.

نحوه کاهش نویز عکس
نحوه کاهش نویز عکس

مرحله بعدی و واضح ترین مرحله این است که به صفحه تنظیمات بروید و کاهش نویز را اضافه کنید.
با استفاده از دیافراگم ، من دو پارامتر دارم ، radius and edge detail. آنها یکدیگر را خنثی می کنند ، بنابراین اگر من هر دو را بزرگ کنم ، من کاری نکرده ام.
هرچه شعاع شما بزرگتر شود ، تصویر نرمتر می شود. اما همانطور که جزئیات لبه را وارد می کنید ، آن را بیشتر شارپ می کنید و جزئیات نویز را دوباره به مخلوط اضافه می کنید.
در نیمه بالای عکس زیر کاهش نویز به عکس اضافه نشده است.
نیمه پایینی کاهش نویز داشته است. کمی نرم به نظر می رسد. اما باید به یاد داشته باشید که این محصول 100٪ محصول است ، بنابراین جزئیات را بزرگ می کند.

نحوه کاهش نویز عکس
نحوه کاهش نویز عکس

وقتی بزرگنمایی می کنید این کار خوب است اما گزینه های بهتری وجود دارد. من دوست دارم از یک ویرایشگر خارجی (در داخل دیافراگم) به نام Noise Ninja استفاده کنم ، که ویرایشگر مورد علاقه من برای کاهش نویز است.
من اولین بار کاهش نویزی را که قبلاً اضافه کرده بودم حذف کردم ،  در اینجا تنظیماتی است که من استفاده کردم و نتایج را دنبال کنید.

در نیمه پایینی این تصویر پردازش نینجا از نویز وجود دارد و تفاوت آن واضح است.
ممکن است کمی زیاد به نظر برسد اما در تصویر با سایز کامل کار می کند.

نحوه کاهش نویز عکس
نحوه کاهش نویز عکس

برای مقایسه تفاوت بین این دو عکس ، بهتر است آنها را در اندازه کامل مشاهده کنید ، بنابراین در اینجا آنها با هم هستند.
در تصویر در نیمه بالا میزان نویز اعمال شده است.
در اینجا مقایسه دیگری است که هنگام نوشتن آموزش خود در مورد ISO انجام دادم. یک تفاوت بزرگ اما مراقب باشید که در این کار زیاده روی نکنید ، درغیر اینصورت با ظاهری بد با صورت مواجه خواهید شد.

نحوه کاهش نویز عکس
نحوه کاهش نویز عکس

گزینه های زیادی برای Noise Ninja وجود دارد. و ممکن است شما مجبور نباشید هزینه آن را پرداخت کنید ، اما مورد علاقه من است.
گزینه هایی برای انجام کاری مشابه در فتوشاپ وجود دارد و این نیز کارایی دارد. اما همه مراحل تقریباً یکسان هستند ، بنابراین من در این مورد به جزئیات نمی پردازم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *