استفاده از نقطه کانونی در عکاسی

نقطه کانونی در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]دفعه بعدی که دوربین دیجیتال خود را بیرون آورده و قبل از فشار دادن دکمه شاتر  از خود پرسیدید نقطه کانونی چیست ، بهتر نیست در مورد آن اطلاعاتی داشته باشید؟ در ادامه خواهید دید که چقدر نقطه کانونی در عکاسی مهم است.

نقطه کانونی در تصویر چیست ؟

برخی از روش های دیگر برای پرسیدن همین سوال ممکن است شامل موارد زیر باشد – نقطه اصلی توجه چیست؟ چه چیزی چشم بینندگان این تصویر را به خود جلب می کند؟ چه چیزی در این تصویر باعث برجسته شدن آن از دیگران می شود؟ سوژه من چیست؟

دلیل مهم بودن یک نقطه کانونی این است که وقتی به تصویری نگاه می کنید چشم شما معمولاً به یک “مکان استراحت” یا مورد علاقه برای واقعاً نگه داشتن آن نیاز دارد. بدون آن ، خواهید دید که افراد به سادگی به عکسهای شما نگاه می کنند و سپس به عکس بعدی می روند.

هنگامی که یک نقطه مورد علاقه یا نقطه کانونی را شناسایی کردید ، باید از خود بپرسید که چگونه می توانید آن را بهتر نشان دهید.

 

6 تکنیک برای افزایش نقطه کانونی در عکاسی

یک نقطه کانونی می تواند تقریباً هر چیزی اعم از یک فرد ، یک ساختمان ، یک کوه ، یک گل و غیره باشد. بدیهی است که هرچه نقطه کانونی جالب تر باشد ، بهتر است – اما کارهای دیگری نیز می توانید برای افزایش قدرت آن انجام دهید از جمله البته محدود نیست به:

موقعیت – آن را در یک موقعیت برجسته قرار دهید – ممکن است بخواهید برای برخی از ایده ها از قانون یک سوم شروع کنید.
فوکوس – یاد بگیرید که از Depth of Field برای محو کردن سایر جنبه های جلو یا پشت نقطه کانونی خود استفاده کنید.
تاری – اگر واقعا می خواهید حیله و تزویر داشته باشید ممکن است بخواهید با سرعت شاتر کمتری بازی کنید اگر سوژه اصلی شما ثابت است و همه چیز در اطراف آن حرکت می کند.
اندازه – بزرگ کردن نقطه کانونی شما تنها راه برجسته کردن آن نیست – اما قطعاً می تواند به شما کمک کند.
رنگ – استفاده از رنگ های متضاد همچنین می تواند راهی برای جدا کردن نقطه مورد علاقه شما از محیط اطراف باشد.
شکل – به طور مشابه اشکال و بافت های متضاد می توانند سوژه را برجسته کنند – به ویژه الگوهایی که در اطراف یک سوژه تکرار می شوند.
به خاطر داشته باشید که ترکیبی از عناصر فوق می تواند به خوبی با هم کار کند.

در آخر – بیننده را با بسیاری از نقاط کانونی قوی گیج نکنید که ممکن است نقطه اصلی را تحت فشار قرار دهید. نقاط مورد علاقه ثانویه می تواند برای هدایت چشم مفید باشد اما موارد بسیار زیاد قوی فقط بهم ریختگی و باعث گیج شدن میشوند.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *