توضیح تراز سفیدی در عکاسی

تراز سفیدی در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]سفید سفید است – مگر در مواردی که اینگونه نباشد ، مانند زیر چراغ های فلورسنت ، لامپ های رشته ای و در سایه. در برخی شرایط نوری ، رنگ سفید و سایر رنگها ممکن است اشتباه به نظر برسند. این مشکل معمول مربوط به تنظیم تراز رنگ سفیدی دوربین شما است. در این مقاله ، هر بار با نحوه رفع آن آشنا خواهید شد.

تراز سفیدی
مقایسه تراز سفیدی

 

تراز سفیدی چیست؟

در اصطلاحات غیر فنی ، تراز رنگ سفید به این معنی است که رنگهای کلی عکس شما گرم یا سرد است.

دوربین شما در بازتولید رنگ بسیار خوب است زیرا توانایی تجزیه و تحلیل صحنه و جبران رنگ های بیش از حد گرم یا سرد را دارد.

معمولاً رنگ های عکس های شما تقریباً شبیه به آنچه در زندگی واقعی نشان داده می شوند ، خواهند بود. با این حال ، دوربین شما بعضی اوقات به راحتی گیج می شود و می تواند رنگ ها را بیش از حد گرم یا خیلی سرد کند.

بارزترین مکان برای تشخیص این مشکل قسمت هایی از صحنه شماست که سفید است یا باید باشد. وقتی با نور شمع عکس می گیرید ، گاهی سفیدپوستان به نوعی زرد یا نارنجی به نظر می رسند.

 

 

در یک روز ابری یا وقتی  در سایه سنگین هستید ، سفید پوستان ممکن است کمی آبی به نظر برسند.

 

این “قالب رنگ” نامیده می شود ، و این اتفاق می افتد زیرا رنگ منبع نور متفاوت است.

نور خورشید در صبح و عصر می تواند رنگ ها را کمی قرمز یا “گرم” کند.

 

 

نور محیط در یک روز ابری می تواند کمی آبی یا “خنک تر” باشد.

از این گرما یا خنک بودن رنگ ها به عنوان “دمای رنگ” یاد می شود.

دمای رنگ را درک کنید
دمای رنگ بر حسب درجه کلوین اندازه گیری می شود. منابع مختلف نور دمای رنگی متفاوتی دارند. چراغ های رشته ای یا تنگستن گرم هستند. نور شمع حتی گرمتر است. نور طبیعی در یک روز ابری سردتر است ، در حالی که نور فلورسنت می تواند به عکس شما یک رنگ سبز بدهد.

تراز سفیدی در عکاسی
تراز سفیدی در عکاسی

 

در اینجا خلاصه ای از رایج ترین شرایط نوری که ممکن است روبرو شوید و تعداد کلوین مربوطه چیست:

نور شمع: 1900
نور رشته ای: 2700
طلوع آفتاب / ساعت طلایی: 2800 تا 3000
لامپ های هالوژن: 3000
مهتاب: 4100
LED های سفید: 4500
اواسط روز: 5000 تا 5500
فلش: 5500
پوشیده از ابر / ابری: 6500 تا 7500
سایه: 8000
پوشش ابر سنگین: 9000 تا 10000
آسمان آبی: 10000
توجه داشته باشید که هرچه نور خنک شود ، عدد بالاتر خواهد بود. هرچه نور گرمتر باشد ، عدد کمتر می شود.

 

تراز سفیدی در عکاسی

 

مغز شما به طور خودکار با قالب های رنگ کار می کند ، بنابراین چیزی نیست که شما متوجه آن شوید مگر اینکه بدنبال آن باشید. با این حال ، دوربین شما به اندازه شما هوشمند نیست و اغلب به کمک شما نیاز دارد.

در مرحله بعدی ، ما گزینه های موجود برای شما را برای رفع رنگ های ناخواسته بررسی خواهیم کرد تا رنگها به طور دقیق ارائه شوند.

 

همچنین بخوانید :نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا

از تراز خودکار سفید استفاده کنید

اکثر دوربین ها به طور خودکار به تنظیم تراز رنگ سفیدی “خودکار” می پردازند که در بیشتر مواقع عملکرد بسیار خوبی دارد.

در حالت تعادل خودکار سفید ، دوربین شما صحنه ای را که می خواهید عکاسی کنید بررسی می کند و دمای رنگ (در کلوین) را که فکر می کند بهترین عملکرد را دارد انتخاب می کند.

 

هیچ رنگی سفید یا نزدیک به سفید ندارد.
حاوی بیشتر از یک رنگ است (به عنوان مثال بسیاری از چمن های سبز ، برف سفید ، دریای آبی یا آسمان.)
توسط چندین منبع نور با دمای رنگ متفاوت روشن می شود.
همه این سناریوها می توانند باعث ایجاد رنگ در عکس شما شوند و شما می توانید تراز سفیدی را به عهده بگیرید.

 

تراز سفیدی از پیش تعیین شده را انتخاب کنید

از آنجا که تراز سفیدی مناسب نیست ، دوربین ها از پیش تعیین شده تراز رنگ سفید دارند که به شما تعادل تقریبی سفیدی را برای تنظیمات معمولی نور می دهد.

به عنوان مثال اگر در وضعیت روشنایی رشته ای هستید ، نماد لامپ را از لیست از پیش تنظیم شده خود انتخاب می کنید و دوربین شما برای جبران آنچه که می داند درجه حرارت گرم تر است تنظیماتی انجام می دهد.

این کار را با استفاده از دمای رنگ سردتر برای تنظیمات نور گرم و دمای رنگ گرمتر یا تنظیمات نور سردتر انجام می دهید.

به تنظیم تراز رنگ سفیدی میتوان در سیستم منوی دوربین یا با استفاده از یک دکمه اختصاصی با عنوان “WB” در بدنه دوربین  دسترسی داشت. آن را پایین نگه دارید / فشار دهید تا بتوانید از طریق نمادهای مختلفی که نشان دهنده موقعیت های مختلف نور هستند ، پیمایش کنید.

تراز سفیدی در عکاسی
تراز سفیدی در عکاسی

 

گزینه های معمول عبارتند از: رشته ای (معمولاً یک نماد لامپ) ، فلورسنت (یک لوله فلورسنت) ، نور روز (خورشید) ، فلش (یک پیکان دندانه دار) ، ابری (ابر) و سایه (خانه ای با یک طرف سایه) .

همچنین مطالعه  کنید : انتخاب سرعت شاتر برای عکاسی از آبشار

از پیش تنظیم شده واقعا خوب کار می کند به شرطی که نور اتاق از یک منبع تامین شود. به عنوان مثال اتاقی که در شب با نور رشته ای روشن می شود ، تصحیح دوربین شما در آن بسیار آسان خواهد بود.

 

تراز سفیدی در عکاسی
تراز سفیدی در عکاسی

 

 

از طرف دیگر ، سناریوهای پیچیده تر نورپردازی که شامل چندین منبع نور با دمای مختلف رنگ هستند ، برای دوربین شما واقعا چالش برانگیز است. نمونه ای از این “نور مخلوط” ، جایی است که شما چراغ های رشته ای همراه با مقداری نور طبیعی که از پنجره ها بیرون می آید ، دارید.

متأسفانه ، از پیش تنظیم شده تعادل رنگ سفید دوربین شما فقط می تواند یک نوع نور را در هر بار جبران کند.

تراز سفیدی خود را به صورت دستی تنظیم کنید

اگر شرایط پیش فرض نوردهی را کاملاً نادیده بگیرید و تعادل رنگ سفید خود را به صورت دستی تنظیم کنید ، برای شرایط روشن  ، از جمله “نورپردازی مختلط” ، بهترین رنگ ها را خواهید گرفت. در انتها با یک درجه حرارت واحد رنگ در کل صحنه روبرو خواهید شد ، اما نتایج بهتری نسبت به آنچه در ایستگاه از پیش تنظیم شده به دست می آید ، خواهید دشت.

به طور کلی ، تنظیم تراز رنگ سفید به صورت دستی شامل گرفتن عکس از چیزی سفید یا میانه خاکستری در همان نوری است که سوژه مورد نظر شما را روشن می کند. در مرحله بعدی ، حالت سفارشی تراز سفیدی دوربین خود را انتخاب می کنید و به دوربین می گویید از عکسی که از محتوای سفید یا خاکستری میانه گرفته اید به عنوان مرجع استفاده کند.

اکنون ، بیایید مراحل دقیق Canon DSLR را دنبال کنیم. این برای اکثر دوربین های Canon مشابه است و برای مارک های دیگر خیلی متفاوت نیست ، اما برای مراحل دقیق دوربین خود ، کتابچه راهنمای کاربر دوربین خود را مطالعه کنید.

1. از چیزی سفید یا نیمه خاکستری عکس بگیرید

ابتدا ، شما باید از چیزی سفید یا خاکستری میانه عکس بگیرید که توسط همان منبع نوری تأثیر می گذارد و روی سوژه مورد نظر شما تأثیر می گذارد. این می تواند یک دیوار ، سقف ، یک لباس یا یک ورق کاغذ یا کارت باشد. از هرچه استفاده می کنید ، باید قاب را پر یا بیشتر پر کند. دوربین شما از این عکس مرجع برای تنظیم صحیح تراز سفیدی استفاده خواهد کرد.

 

 

2. حالت سفارشی تراز سفیدی دوربین خود را انتخاب کنید

در مرحله بعد ، حالت  سفارشی دوربین خود را انتخاب کنید: دکمه WB را در بدنه دوربین فشار دهید ، سپس شماره گیری را بچرخانید تا نماد تراز سفیدی سفارشی نشان داده شود.

متناوباً ، می توانید تنظیم سفارشی سفیدی را در منوی دوربین خود پیدا کنید. به سادگی منوی دوربین خود را طی کنید تا تنظیمات “White Balance” را مشاهده کنید ، سپس دکمه “SET” را در وسط چرخ انگشت عقب فشار دهید. سپس چرخ انگشت شست را بچرخانید تا نماد Custom White Balance نشان داده شود.

 

3. به دوربین خود بگویید تا از عکس مرجعی که به تازگی گرفته اید استفاده کند

در آخر ، باید به دوربین خود بگویید که کدام عکس را به عنوان مرجع خود استفاده کند. منوی دوربین خود را طی کنید تا تنظیم “WB سفارشی” را ببینید ، سپس دکمه “SET” را در وسط چرخ عقب فشار دهید.

سپس دوربین آخرین عکسی که گرفته اید را به شما نشان می دهد. این باید عکس مرجعی باشد که در مرحله شماره 1 گرفته اید. در غیر این صورت ، چرخش انگشت شست را ادامه دهید تا عکس مرجع نمایش داده شود.

پس از نمایش عکس مرجع ، دوباره دکمه “SET” را در وسط چرخ عقب فشار دهید.

 

تراز سفیدی در عکاسی دوربین کانن
تراز سفیدی در عکاسی دوربین کانن

 

تا زمانی که حالت های تراز رنگ سفید را تغییر ندهید یا عکس مرجع دیگری انتخاب نکنید ، دوربین شما اکنون از تراز رنگ سفید حاصل از این عکس مرجع برای همه عکس های آینده استفاده خواهد کرد.

برای کنترل دقیق تراز سفیدی دوربین ، برخی از دوربین ها به شما امکان می دهند دمای رنگ خاصی را از مقیاس کلوین انتخاب کنید. برای راهنمایی در مورد چگونگی انجام این کار با مدل دوربین خاص خود ، به لیست مقادیر معمول کلوین در بالا و به کتابچه راهنمای کاربر دوربین خود مراجعه کنید.

نتیجه
در این مقاله ، شما کشف کرده اید که چگونه تراز رنگ سفید نادرست می تواند باعث ایجاد مشکلات ناخواسته در رنگ آمیزی شود. شما یاد گرفته اید که به همان اندازه که تراز سفیدی خودکار دوربینتان خوب است ، اما عالی نیست.

 

تراز سفیدی در عکاسی

 

شما با مقیاس کلوین آشنا شدید که به این ترتیب دمای رنگ اندازه گیری می شود. شما از پیش تنظیمات تراز رنگ سفیدی دوربین و نحوه اعمال آنها در انواع خاصی از تنظیمات نور را کشف کرده اید.

برای حداکثر کنترل ، شما یاد گرفتید که چگونه به دوربین خود بگویید تا از عکس مرجع استفاده کند تا تنظیمات تراز سفیدی دقیق تری را برای صحنه ای که می خواهید از آن عکس بگیرید انتخاب کنید.

امیدوارم که این مقاله شما را به دانش لازم برای مقابله با اعتماد به نفس در زمینه مشکلات رنگی مجهز کند. با استفاده از ویژگی تراز سفید داخلی دوربین ، اکنون می توانید با رنگ های بسیار دقیق تر عکس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *