چگونه از دوربین خود در شرایط مرطوب محافظت کنیم؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

چگونه از دوربین خود در شرایط مرطوب محافظت کنیم

وقتی برای عکاسی به مکان‌های بسیار مرطوب مانند جنگل‌های بارانی و مرداب‌ها می‌روم، محافظت از تجهیزات دوربینم در برابر رطوبت یکی از دغدغه‌های اصلی من است. مه‌گرفتگی لنز، رشد قارچ‌ها و آسیب آب همگی خطراتی برای تجهیزات دوربین شما در مناطق استوایی و محیط‌های مشابه هستند. غیرعادی نیست که دنده پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض رطوبت از کار بیفتد. در این مقاله، من به شما نکاتی را در مورد نحوه مراقبت از تجهیزات دوربین خود در شرایط مرطوب ارائه می دهم.

 

آیا رطوبت به تجهیزات دوربین شما آسیب می رساند؟

رطوبت به خودی خود مستقیماً به تجهیزات عکاسی آسیب نمی رساند، اما همچنان باید با آن مقابله کرد. واضح‌ترین دلیل این است که اگر تجهیزات خود را برای مدت طولانی در شرایط مرطوب نگهداری کنید، کپک/قارچ می‌تواند روی تجهیزات شما، به خصوص در لنز شما رشد کند.

نگرانی دیگر (که در درازمدت مشکلی ندارد) این است که لنز یا منظره یاب شما می تواند در صورت مرطوب بودن بیرون بسیار مه آلود شود و به طور لحظه ای از کار بیفتد.

اگر به مناطق مرطوب مانند مناطق استوایی، به ویژه جنگل های بارانی سفر می کنید، دلیلی دارید که نگران سلامت وسایل خود باشید. خوشبختانه، روش هایی وجود دارد که خطر مسائل مرتبط با رطوبت را کاهش می دهد.

 

مه آلود شدن دوربین و لنز

 

 

دوربین

چگونه از دوربین خود در شرایط مرطوب محافظت کنیم؟

 

تصور کنید که در جنگل بارانی هستید. جگواری را می بینید که به تازگی غذای بعدی خود را ثبت کرده است و دوربین خود را برای ثبت این لحظه باورنکردنی بالا می آورید. اما فوکوس خودکار دوربین جستجو می‌کند و تمام آنچه از منظره یاب خود می‌بینید یک تاری با کنتراست کم است. متوجه می شوید که لنز شما تار شده است. حتی اگر به شدت مه را پاک کنید، در عرض چند ثانیه برمی‌گردد – داخل لنز شما نیز هست. فرصت می گذرد و جگوار با وعده غذایی خود به درختان باز می گردد.

به من اعتماد کنید، شما هرگز نمی خواهید در این موقعیت قرار بگیرید. گاهی اوقات، هوا به قدری مرطوب است که جلوگیری از تراکم آن بسیار دشوار است. بیایید سعی کنیم بفهمیم چرا تراکم روی لنز شما رخ می دهد و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

مطالب مرتبط » 6تکنیک عکاسی از طبیعت

  1. چرا مه در لنزهای دوربین متراکم می شود؟

زمانی که خود لنز در دمایی کمتر از نقطه شبنم آب و هوا قرار دارد، لنز دوربین تار می‌شود. نقطه شبنم دمای اتمسفر است که در آن تراکم در یک سطح اتفاق می افتد. هر چه رطوبت هوا بیشتر باشد، نقطه شبنم بالاتر می رود و خطر مه آلود شدن لنز بیشتر می شود. به همین دلیل است که مه دوربین در مناطق استوایی یا روزهای گرم و مرطوب تابستان شایع است.

 

  1. از تهویه مطبوع خودداری کنید

یکی از رایج ترین روش هایی که عکاسان قربانی مه لنز می شوند، رفتن از یک فضای تهویه مطبوع به یک محیط گرم و مرطوب است. در این شرایط دوربین بسیار خنک‌تر از نقطه شبنم بیرون است، بنابراین تراکم به سرعت روی لنز و دوربین جمع می‌شود. حتی اگر آن را پاک کنید، تا زمانی که دوربین گرم شود و بالاتر از نقطه شبنم قرار گیرد به جمع شدن ادامه می دهد.

برای جلوگیری از مه آلود شدن هنگام خروج از یک فضای تهویه مطبوع، می توانید دوربین خود را در کیسه Ziploc نگه دارید تا زمانی که دوربین به دمای بیرون گرم شود. پس از سازگاری با دمای محیط، می توانید کیسه را باز کنید، زیرا مه گرفتگی مشکلی نخواهد داشت.

 

  1. مه گرفتگی مداوم

مواقعی وجود دارد که هیچ تغییری در دما وجود ندارد، اما ممکن است به نظر برسد که دوربین شما به طور خود به خود مه می‌کند. در تجربه من، این زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی آب در کیف دوربین من یا بدتر از آن در تجهیزات من جمع شده باشد. در این موارد به نظر می رسد که تبخیر رطوبت موجود در تجهیزات شما باعث مه آلود شدن آن می شود.

مانند همه مسائل مه‌پاشی، بهتر است در وهله اول از بروز آنها جلوگیری کنید. این کار را می توان با خشک نگه داشتن وسایل دوربین تا حد امکان انجام داد. اگر دوربین شما خیس شد، به جای گرم کردن، اجازه دهید به آرامی خشک شود. سپس همیشه نوک کلاسیک “آن را در کیسه برنج قرار دهید” (و انواع آن) برای رطوبت گیر وجود دارد – اگر بتوانید کیسه ای برنج را پیدا کنید که به اندازه کافی برای دوربین شما بزرگ باشد.

 

  1. قارچ و کپک لنز

قارچ لنز دوربین

 

به همان اندازه که مه لنز می تواند بد باشد، نگرانی طولانی مدت بزرگتر قارچ و کپک لنز است. هنگامی که قارچ در لنز شما شروع به رشد کرد، هیچ راه خوبی برای رفع آسیب وجود ندارد. معمولا تعمیر آن بسیار سخت و پرهزینه است.

قارچ لنز معمولاً شبیه یک تشک سفید است که روی شیشه پخش می شود:

قارچی که به خصوص بد است می تواند عکس های شما را شسته و نرم کند. همچنین در شرایط نور پس زمینه، مانند زمانی که خورشید در کادر شما قرار دارد، شعله ور شدن شدید لنز را به عکس های شما اضافه می کند.

بهتر است در وهله اول با خشک نگه داشتن ابزار دوربین خود از رشد کپک یا قارچ جلوگیری کنید. این می تواند در محیط های با رطوبت بالا دشوار باشد، اما غیرممکن نیست. در زیر نکاتی در مورد نحوه خشک نگه داشتن دنده آورده شده است.

نکاتی برای خشک نگه داشتن دوربین در وهله اول

  1. از شرایط آگاه باشید

هنگام عکاسی در شرایط مرطوب باید احتیاط بیشتری کرد. ممکن است به نظر عقل سلیم برسد، اما باید بر آن تاکید کنم.

در شرایط خشک، پاشیدن به دوربین شما ممکن است مشکل بزرگی نباشد. آن قطرات آب خود به خود به سرعت تبخیر می شوند. همین امر در مناطق مرطوب صادق نیست، جایی که آب ممکن است در گوشه و کنار تجهیزات شما خانه ای پیدا کند و آنجا بماند. قطرات کوچکی مانند اینها بیشتر خطر کپک را افزایش می دهند.

بنابراین، بیش از حد معمول، مراقب پاشیدن پاشیده شدن، باران و قطرات ریزش درختان باشید. وسایل خود را تا حد امکان داخل کیف دوربین خود قرار دهید و در صورت بارندگی یا حتی در مه شدید از تعویض لنز خودداری کنید. ممکن است بیش از حد مراقب باشید، اما به خاطر داشته باشید که کارهای “معمولی” که در مناطق خشک انجام می دهید می تواند منجر به قارچ یا کپک در مناطق استوایی شود.

  1. از کیسه های Ziploc و بسته های ژل سیلیکا استفاده کنید

 

محافظت از لنز دوربین با زیپکیپ

وقتی در جنگل بارانی عکاسی می‌کنم، دوربین و هر لنز را در کیسه Ziploc خودش با چند بسته خشک‌کننده سیلیکاژل نگه می‌دارم. وقتی از آن استفاده نمی‌کنم این کار باعث می‌شود که وسایل من خشک شوند و بعد از هر بار استفاده مجدداً خشک شوند. ایده این است که وسایل خود را در محیطی با رطوبت کم نگهداری کنید که هر جیب آب را بمکد.

 

خشک کننده های مختلفی در بازار وجود دارد. من بسته های سیلیکاژل را دوست دارم، به خصوص سیلیکاژل نشان دهنده رنگ که با اشباع شدن با رطوبت تغییر رنگ می دهد. هنگامی که یک بسته اشباع شد، دیگر رطوبت هوا را از بین نمی برد و باید جایگزین شود (یا دوباره خشک شود). سیلیکاژل مورد استفاده من در صورت استفاده مجدد در مایکروویو قابل استفاده است. با این وجود، توصیه می‌کنم بسته‌های زیادی را در سفر همراه داشته باشید تا به سرعت از آنها عبور کنید و به مایکروویو دسترسی ندارید.

برخی از خشک‌کننده‌ها هستند که باید حتما از آنها اجتناب کنید، مانند نمک‌های خشک‌کننده، زیرا پس از اشباع شدن شروع به عرق کردن می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها به یک آشفتگی مایع تبدیل می شوند – یک فاجعه در کیف دوربین (من از روی تجربه صحبت می کنم). به بسته های سیلیکاژل بچسبید. آنها مانند یک طلسم کار می کنند.

 

مطالب مرتبط » تکنیک های عکاسی در مه

  1. یک جعبه خشک ایجاد کنید

برای جلوگیری از رشد طولانی مدت کپک بر روی تجهیزات دوربین خود، وسایل خود را در یک جعبه دربسته که حاوی ماده خشک کن است، در صورت عدم استفاده نگهداری کنید. (تهویه مطبوع مانند یک جعبه خشک بسیار بزرگ عمل می کند – بنابراین، اگر در مکانی بدون تهویه مطبوع می مانید، فقط باید چیزی جداگانه همراه داشته باشید).

هر جعبه قابل آب بندی که متناسب با وسایل شما باشد و بتوان آن را در چمدان شما بسته بندی کرد، کار را انجام می دهد. جعبه خشک را با بسته های سیلیکاژل و رطوبت سنج برای اندازه گیری رطوبت پر می کنم. من سعی می کنم رطوبت جعبه را زیر 70% نگه دارم تا از رشد کپک جلوگیری کنم. برای یک سفر کوتاهتر (زیر دو هفته) ممکن است نگرانی زیادی برای کپک وجود نداشته باشد. برای هر چیزی طولانی تر، یا اگر در مناطق استوایی زندگی می کنید، من به شدت توصیه می کنم از جعبه خشک استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای جعبه خشک این است که می تواند مانند یک بیمارستان دوربین کار کند. در حال حاضر دو بار دوربین هایی به من داده شده است که به طور خود به خود در مناطق گرمسیری کار خود را متوقف کرده اند، از افرادی که هیچ یک از اقدامات احتیاطی در این مقاله را رعایت نکرده اند. خارج از گزینه، دوربین را برای چند روز در جعبه خشک خود قرار دادم تا ببینم آیا این کمک می کند یا خیر. اینک آنها پس از آن زنده شدند.

 

  1. همیشه کاور باران و پانچو به همراه داشته باشید

بارش شدید باران در مناطق گرمسیری و سایر مناطق مرطوب ممکن است از هیچ جا سرازیر شود، بنابراین همیشه یک پوشش باران برای کیف دوربین خود داشته باشید. وقتی آن را می‌پوشید، یک پانچوی بزرگ که روی خود و کیفتان قرار می‌گیرد، دو برابر می‌کنم. اگر وسایل شما طبق توصیه‌های بالا در کیسه‌های Ziploc بسته‌بندی شده باشد، و یک کاور بارانی برای کیف دوربین خود به‌علاوه یک پانچو در بالای آن دارید، شما و وسایلتان می‌توانید حتی در شدیدترین بارندگی‌ها هم جان سالم به در ببرید.

پانچوها بهتر از کت های بارانی هستند زیرا می توانند به راحتی از روی کیف دوربین شما عبور کنند و بسیار کوچک بسته بندی شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *