6 نکته برای استفاده موثر از ISO با دوربین خود

6 نکته برای استفاده موثر از ISO با دوربین خود
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

شش نکته برای استفاده از ISO با دوربین عکاسی

ایزو مدتهاست که گوشه سوم مثلث نوردهی نامیده می شود، اما آیا واقعاً چنین است؟ در روزهای فیلم حتی نمی توانستید ISO خود را تغییر دهید، مگر با تغییر فیلم. در روزهای ابتدایی دیجیتال، می توانستید ISO خود را پس از هر بار شات تغییر دهید، که این یک پیشرفت قطعی است. اما، اگر جرأت داشته باشید ISO را افزایش دهید، احتمالاً تصویر شما با نویز دیجیتالی زیادی همراه خواهد بود. واقعیت این است که اکثر ما هنگام مواجهه در شرایط مختلف، با مقادیر ISO محدود می شدیم.

 

همچنین مطالعه کنید: بالاترین ISO  برای دوربین شما چیست؟چگونه آن را پیدا کنید

 

استفاده از ISO با دوربین عکاسی

هر چند زمان تغییر کرده است. دوربین های جدید در مورد ISO قابلیت انعطاف پذیری بسیار بیشتری دارند. اول از همه، آنها قادر به گرفتن عکس با ISO بالاتر هستند. اکنون دوربین ها به طور عادی با استاندارد ISO 25،600 (و بالاتر) شات می کنند، چیزی که تقریباً 5 یا 6 سال پیش از آن خبری نبود. ثانیا، وقتی دوربین های جدید با ISO های بالاتر عکس می گیرند، نویز دیجیتالی کمتری تولید می کنند. این نمودار را از DxO Mark بررسی کنید که نشان می دهد دوربین قادر به عکسبرداری با ISO بالاتر است بدون اینکه توسط نویز خراب شود:

 

 

این نمودار حداکثر ISO قابل استفاده برای دوربین های معین معرفی شده طی 12 سال گذشته را نشان می دهد. هرچه به سمت راست می روید توجه کنید که چگونه نقاط در نمودار بالاتر هستند. دوربین های جدید در سمت راست نمودار قرار دارند و آزمایشات نشان می دهد که آنها می توانند با مقادیر ISO بالاتر و با نویز دیجیتال کمتر عکس بگیرند.

علاوه بر این ، به نظر می رسد که تولیدکنندگان دوربین با توجه به تمایل عکاسان به تغییر مکرر ISO خود ، تغییر ISO را در هنگام پرواز آسان کرده اند. برخی مانند Fujifilm حتی با دادن شماره گیر مخصوص به خود ISO ، ISO را برابر با سرعت شاتر و دیافراگم قرار داده اند. در نتیجه ، تغییر ISO آسان تر است و واقعاً به عنوان یک شریک برابر در مثلث نوردهی جایگاه دارد.

 

همچنین مطالعه کنید : درک ISO به زبان ساده

 

با این حال، حتی فراتر از دوربین ها، اکنون ما توانایی بسیار بیشتری در حذف نویز دیجیتال از تصاویر داریم. بیشتر این پیشرفت به لطف لایت روم است. با یک تنظیم سریع لغزنده، می توانیم نویز دیجیتال بسیاری از تصاویر خود را از بین ببریم ، بدون اینکه تار شوند. بعلاوه، اگر با مشکل نویز شدید روبرو هستید، افزونه های اختصاصی مانند Noiseware و Photo Ninja وجود دارد که برای کاهش نویز در تصاویر شما طراحی شده اند و همچنان بهبود می یابند.

در نتیجه همه اینها، وقتی صحبت از ISO می شود، انعطاف پذیری شما بسیار بیشتر است. اما این واقعاً چه تاثیری بر عکاسی شما دارد؟ و کجا باید ISO خود را در شرایط مختلف تنظیم کنید؟

 

اگر به تازگی شروع به کار کرده اید ، ممکن است اعداد و ارقام شما را گیج کند و یا حتی ندانید از کجا شروع کنید. اگر مدت طولانی است که عکاسی می کنید ، ممکن است در برخی از عادت هایی که قبل از همه این تغییرات در تکنولوژی ریخته شده اند ، حبس شوید. در هر صورت ، در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای کار کردن ISO ، برای بهبود عکاسی وجود دارد.

 

با ISO 200 شروع کنید.

اگر مدت طولانی است که عکس می گیرید ، ممکن است عادت داشته باشید ISO خود را روی 100 نگه دارید تا نویز از تصاویر گرفته نشود. همانطور که در بالا ذکر شد ، با توجه به وضعیت تکنولوژی دوربین ، این یک عمل محتاطانه بود. با این حال ، تقریباً هیچ تفاوتی قابل تشخیص بین عکاسی که در ISO 200 و ISO 100 در اکثر دوربین ها گرفته شده وجود ندارد. همچنین می توانید از ISO 200 به عنوان پیش فرض استفاده کنید تا نور متوقف شود. در نتیجه تصاویر بهتری حاصل می شود. چطور؟ به یکی از دو روش:

به شما این امکان را می دهد تا از سرعت شاتر سریع تری استفاده کنید، که در صورت گرفتن، عکس های شما را واضح تر می کند.

مطالب مرتبط: نحوه استفاده از سرعت شاتر آهسته تر برای نمایش حرکت در تصاویر خود

به شما امکان می دهد از دیافراگم کوچکتر برای افزایش عمق میدان استفاده کنید.

 

برای ابر یا غروب از ایزو 400 استفاده کنید.

در صورت نیاز، از انتقال ISO تا 400 (یا حتی بالاتر از آن بسته به دوربین خود) دریغ نکنید. اگر بیرون از منزل هستید و ابر وجود دارد، یا اگر خورشید شروع به حرکت به سمت افق می کند، پیش بروید و به سمت ISO 400 بروید. متوجه خواهید شد که در اکثر دوربین ها در این سطح افزایش نویز دیجیتال بسیار کم است.

 

حتی اگر این یک روز آفتابی و روشن بود، اما نیاز به سرعت شاتر بسیار سریع به این معنی بود که برای گرفتن این عکس باید ISO خود را به 400 افزایش دهم. اطلاعات قرار گرفتن در معرض: 1/8000th ،f / 2.8، در ISO 400

 

آن را خم کنید تا عمل متوقف شود.

پیش از این، هنگام تلاش برای جلوگیری از اقدام ، با یک معضل روبرو بودید. آیا شما باید:

ISO را افزایش دهید و خطر خراب شدن تصویر توسط نویز را داشته باشید، یا ایزو را پایین نگه دارید و بخاطر سرعت شاتر کمتری که مجبور به استفاده از آن هستید، باعث از بین رفتن تصویر توسط تاری می شود؟
بدیهی است که هر دو گزینه ایده آل نبود. اما اکنون، با وجود دوربین های بهتر و ابزارهای کاهش نویز ، هیچ دلیلی وجود ندارد که هنگام عکسبرداری اقدام به افزایش ISO خود نکنید (با این فرض که سعی نمی کنید آن را محو کنید). در این صورت ، با انتقال ISO تا 800 شروع کنید.

 

نمونه کارهای عکاسی صنعتی در آژانس تبلیغاتی مدرن طرح

 

با ISO 1600 در محیط داخلی شروع کنید

به محض حرکت به داخل خانه، در صورت وجود نور مناسب، ISO خود را به 1600 افزایش دهید. اگر نور ضعیف است آن را حتی بالاتر ببرید. در محیط داخلی نور کمتری وجود دارد، حتی اگر اغلب به نظر شما نمی رسد (چشم های شما خیلی سریع تنظیم می شوند).

 

امکان استفاده از سه پایه در Opera Garnier در پاریس وجود نداشت. از این رو، ISO 3200 برای این تصویر استفاده شده است (و در واقع تصاویر به هم وصل شده اند)

 

توجه: اگر دارید و می توانید از سه پایه استفاده کنید ، در صورت امکان ISO خود را پایین نگه دارید (سوژه متحرک وجود ندارد).

 

از استفاده از 6400 نترسید

من اخیراً سعی داشتم از یک نمایش دبیرستان، با بازی دخترم، عکس بگیرم. من با ترکیبی از نور بسیار کم و سوژه متحرک روبرو شدم (فلاش در آنجا مجاز نیست). من یک لنز بسیار سریع داشتم و تا f / 2.8 را باز کردم. برای جلوگیری از تار شدن سوژه، باید از سرعت شاتر حداقل 1/400 ثانیه استفاده میکردم. برای داشتن نوردهی مناسب ، به ISO 6400 احتیاج داشتم. از آن استفاده کردم و بعداً یک کم نویز در Lightroom به آن دادم تا تصویر زیر را بدست آورم.

 

اطلاعات قرار گرفتن در معرض: 1/500th ، f / 2.8 ، در ISO 6400

 

کامل است؟ نه. اما اگر من حالت دیگری را انتخاب میکردم ، تصویر تار می شد و کاملاً خراب می شد. نکته این است که ISO 6400 ممکن است شما را به کمال نرساند ، اما بهترین انتخاب برای این حالت است.

 

همین مورد برای ISO های بالاتر نیز صدق می کند

هیچ کس نمی خواهد از مقادیر ISO بسیار بالا استفاده کند. اما وقتی با انتخاب عکس با ISO 6400 یا 12،800 روبرو شدید (که احتمالاً مشکلی برای نویز خواهد داشت) و از طرفی شما با عکس تاری به دلیل استفاده بیش از حد از سرعت شاتر بودید، هر بار عکس پر نویز بگیرید و از حالت تار صرفه نظر کنید. شما برای بهبود یک تصویر پر نویز در لایت روم امیدوار هستید. ولی امیدی به فیکس کردن یک عکس تار وجود ندارد!

 

این مورد از طریق پنجره از داخل لوور شات شد و استفاده از سه پایه امکان پذیر نبود. باید از ISO 3200 استفاده می کردم. من دوست ندارم از ISO بالا استفاده کنم ، اما در اینجا مجبور شدم ، در هر صورت نتیجه بهتر از تغییر سرعت شاتر بود. اطلاعات قرار گرفتن در معرض: 1/8 ، f / 4 ، در ISO 3200

 

نتیجه
من تشخیص می دهم که، در یک پاراگراف، کل این مقاله می تواند به صورت خلاصه به این معنی باشد که: افزایش ISO شما اشکالی ندارد. چیزهای فراتر از این وجود دارد، و این مخصوصاً اگر تازه شروع به کار کرده اید یا به دوربین جدید عادت کرده اید، صادق است. من در این مقاله از مقادیر متفاوت برای ارائه اعداد پیش فرض برای سناریوهای مختلف استفاده کرده ام. البته این را هم بگویم، هر موقعیتی که به عنوان یک عکاس با آن روبرو خواهید شد متفاوت است. فقط از اینها به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و از آنجا تنظیم کنید. با گذشت زمان شما نقاط شروع خود را بدست خواهید آورد.

علاوه بر این، استفاده شما از ISO نیز به دوربین شما بستگی دارد. بدیهی است که دوربین های جدیدتر و گران قیمت عملکرد بهتری در نور کم دارند. بهترین کار این است که دوربین خود را آزمایش کنید، که به راحتی با گرفتن همان تصویر دقیق در مقادیر مختلف ISO (در حالی که سرعت شاتر را تنظیم می کنید تا میزان نوردهی ثابت باقی بماند) و سپس مقایسه آنها بر روی مانیتور (در زوم 100٪) انجام می شود. با انجام این کار، شما آماده استفاده از ISO برای بهبود تصاویر خود هستید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *