نحوه استفاده از سرعت شاتر آهسته‌تر برای نمایش حرکت در تصاویر خود

سرعت شاتر آهسته
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

استفاده از سرعت شاتر آهسته‌ برای نمایش حرکت در عکس

تغییر سرعت شاتر نه تنها میزان نوری که به دوربین وارد می شود را تغییر می دهد، بلکه باعث می شود تا تصاویر شما نیز تغییر کنند. با تغییر سرعت شاتر، اجازه می دهید فیلم یا حسگر دیجیتال برای مدت زمان طولانی‌تر یا کوتاه تری در معرض دید قرار گیرند. این امر بر نحوه به تصویر کشیدن حرکت در تصویر شما تأثیر می گذارد. سرعت شاتر کوتاه (یا “سریع”) حرکت را مسدود می کند، در حالی که یک سرعت شاتر بلند (یا “آهسته”) به شما امکان می دهد حرکت را نشان دهید.

بیایید نگاهی به چند نمونه بیندازیم که از سرعت شاتر کمتری برای نشان دادن حرکت در تصاویر خود استفاده می کنند.

 

مراحل تنظیم سرعت شاتر آهسته

سرعت شاتر آهسته

 

سرعت کم و دوربین ثابت

تصویر بالا نشان می دهد چه اتفاقی می افتد که در حالی که دوربین را بی حرکت نگه دارید از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. در این حالت سرعت شاتر 1 / 40th ثانیه بود، که به من امکان داد تا در حالی که هنوز حرکتی را روی دوچرخه سوار نشان می دهم، دوربین را نگه دارم. هرچه سرعت شاتر کم باشد، حرکت در سوژه شما بیشتر می شود.

تصویر زیر با سرعت شاتر 1/15 ثانیه ساخته شده است. برای دستیابی سرعت، کمی کند می شود، بنابراین دوربین را در بالای نرده حصاری کنار جاده قرار دادم. این تصویر یک دوچرخه سوار را نشان می دهد که در امتداد جاده است و یک اسکیت بورد از نزدیک او را دنبال می کند. هر دو دوچرخه سوار و اسکیت بورد بسیار تار هستند، اما هنوز قابل شناسایی هستند، در حالی که بقیه تصویر همچنان در فوکوس است. بدون حرکت دوربین، حرکتی ایجاد می کند.

 

سرعت شاتر آهسته

 

حرکت دادن دوربین هنگام نوردهی روش دیگری برای نشان دادن حرکت در تصویر است. به جای اینکه دوربین را ساکن نگه دارید و از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید. همزمان با قرار دادن تصویر، دوربین را با سوژه در حال حرکت خود حرکت می دهید به این ترتیب سوژه شارپ باقی می ماند، در حالی که پس زمینه تار می شود.

این تصویر از دوچرخه سواری دیگر که در امتداد پیاده رو است نیز در 40/1 ثانیه گرفته شده است. در حالی که سوار بر دوچرخه حرکت می کند، سرعت شاتر به اندازه کافی آهسته بود و پس زمینه تار می شود. در حالی که دوچرخه و دوچرخه سوار نسبتاً شارپ هستند.

سرعت شاتر آهسته
سرعت شاتر آهسته

 

به یاد داشته باشید، هنگامی که حرکت را نشان می دهید، لازم نیست سوژه “زیاد شارپ” باشد. گاهی اوقات کمی تاری در سوژه به تقویت احساس حرکت در تصویر کمک می کند، مانند این مورد. توجه داشته باشید که بلندگوهای چرخ های دوچرخه نیز تار هستند و این امر به نشان دادن حرکت نیز کمک می کند. استفاده از سرعت شاتر سریعتر در حالی که صفحه متحرک است باعث می شود پس زمینه آنقدرها از فوکوس خارج شود و چرخ ها به موقع منجمد شوند و بلندگوها کاملاً مشخص باشند. در واقع، دوچرخه سوار به نظر می رسد ثابت است و در پیاده رو تعادل برقرار است، و مانند آنچه در واقع بود حرکت نمی کند.

 

حرکت آب در عکاسی

دوچرخه سواران و سایر اشیا که به سرعت در حال حرکت هستند تنها سوژه های سرعت شاتر پایین نیستند. در مورد عکسهایی از جمله آب در حال حرکت چه می توان گفت. من فکر می کنم این عادلانه است که بگوییم، همه ما تصاویری از دریا یا رودخانه ای با آب دیده ایم که کره ای صاف به نظر می رسد. این صافی با استفاده از سرعت شاتر پایین نیز حاصل می شود.

سه تصویر زیر همه از یک مکان در حاشیه رودخانه یارا در ملبورن، استرالیا گرفته شده است. دوربین برای ثبات روی سه پایه سوار شده و تصاویر در مقادیر مختلف نوردهی ساخته شده اند. اولین تصویر با سرعت شاتر 1/4 ثانیه ساخته شده است که برای این نوع عکس ها نسبتاً سریع است. امواج جداگانه در آب به وضوح قابل مشاهده است. می توانید حرکتی را ببینید اما زیاد نیست.

سرعت شاتر آهسته

 

تصویر دوم با سرعت شاتر 2 ثانیه گرفته شده است. به دلیل طولانی شدن سرعت شاتر ، آب شروع به نرم شدن می کند. امواج جداگانه شروع به ناپدید شدن می کنند.

 

سرعت شاتر آهسته

 

تصویر نهایی این مجموعه به مدت پنج ثانیه در معرض دید قرار گرفت. در حال حاضر در اثر باز بودن شاتر، آب به دلیل حرکت بسیار نرم شده است. عکاسی یک شکل هنری است و هیچ راهی درست یا غلط برای عکاسی از هر سوژه وجود ندارد. اما برای من، تصویر سوم با آب صاف بسیار جذابتر از دو نسخه اول است.

 

چرا دفعه دیگر که برای ساخت عکس بیرون می روید، با سرعتهای مختلف شاتر آزمایش نمی کنید. این یک روش عالی است! کافی است کمی تخیل و حوصله داشته باشید و می توانید با تصاویر واقعا جالب و متفاوتی روبرو شوید. مانند این تخلیه آب به عنوان مثال، که با سرعت شاتر یک ثانیه دستی بود. تصاویر شبح مانند که از روی فاضلاب عبور می کنند، کمی جالبتر از خود تصویر زنده است. مهمترین کار آزمایش است و لذت ببرید!

 

سرعت شاتر آهسته
سرعت شاتر آهسته

 

اگر شما هم مانند من به عکاسی به‌ویژه عکاسی صنعتی علاقه‌مندید، توصیه می‌کنم حتما از صفحه عکاسی صنعتی ما و برخی از نمونه‌ کارها دیدن نمایید. در صورت نیاز به سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر کارشناسان مدرن طرح در خدمت شما عزیزان می‌باشند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *