8 مشخصه مهم طراحی کاتالوگ کدامند؟

مشخصه مهم طراحی کاتالوگ

8 مشخصه مهم طراحی کاتالوگ کدامند؟

مشخصه مهم طراحی کاتالوگ شامل کدام موارد هستند؟

بسیاری از طراحان مبتدی و دیگر افراد نمی دانند که طراحی کاتالوگ را باید از کجا شروع کنند. برای طراحی کاتالوگ نیاز به دانش و تجربه وجود دارد اما با رعایت این نکات مفید می توانید یک طراحی ساده را پیاده سازی کنید.

کاتالوگ ابزار های تبلیغاتی هستند که می تواند داستان محصولات و کسب و کار شما را به شیوه ای قانع کننده بازگو کند و مشتریان را به تعامل با برند شما تشویق کند.

کاتالوگ این قدرت را دارد که تمام محصولات و یا خدمات حال حاضر شما  را ارائه دهد،  با این ابزار و نحوه ی اشتراک گذاری بر صدد نمایش  وجه تمایز برند خود با دیگر رقبا خواهید شد؛ از صفحه جلد گرفته تا طرح کلی، کاتالوگ می تواند به شما کمک کند با کسانی که با نام تجاری شما طنین انداز هستند نیز ارتباط برقرار کنید؛ بنابراین نقش مهمی در استراتژی بازاریابی شما ایفا خواهد کرد.

برای اینکه نکاتی در مورد مشخصه مهم طراحی کاتالوگ بدانید؛ این است که نباید در ابتدا غرق در اطلاعاتی که می خواهید اضافه کنید، بشوید. البته که محتوای متنی بسیار مهم هستند اما برای داشتن یک کاتالوگ تاثیرگذار نیاز دارید مجموعه اطلاعات و تمامی محتویات را طبق یک اصولی انتخاب کنید و به ترتیب پیش بروید.

در این مقاله قصد داریم مشخصه ها و نکات مهمی درباره طراحی کاتالوگ را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

هدف خود را مشخص کنید

 

مشخصه مهم طراحی کاتالوگ

با مشخص کردن هدف از ارائه و طراحی کاتالوگ شروع کنید. یکی از مشخصه مهم طراحی کاتالوگ  که صاحبین کسب و کار باید در ابتدا در نظر داشته باشند تعیین هدف از طراحی این ابزار تبلیغاتی است.

با توجه به هدف و استراتژی طراحی کردن دست شما را در انتخاب انواع محتوا باز می­گذارد. برای مثال اگر بخواهید کاتالوگ را به صورت B2B ارائه کنید، باید محتوای متنی تخصصی تری در نظر بگیرید تصاویر باید گویا و کاملا مطابق نمونه اصلی باشند؛ اما اگر برای ارائه ی B2C کاتالوگ طراحی می کنید باید محتوای تبلیغاتی ساده و روان تری را درج کنید و نیاز به توضیحات بسیار تخصصی نیست و کافی است محتوای قانع کننده ای انتخاب کنید.

مشتریان خود را دوست داشته باشید و بشناسید

شاید این جمله به نظر کلیشه برسد اما اصلا اینطور نیست. تصور کنید مشتریان خود و نیاز های آنها را نشناسید قطعا نمی توانید آنها را برای خرید قانع کنید زیرا این روزها افراد برای خرج کردن پول های خود به دنبال دلیل سودمند هستند در واقع هیچ کس هزینه ی یک محصولی که به آن بی نیاز است را پرداخت نمی­کند.

اگر شما مخاطبان و مشتریان بالقوه ی خود را بشناسید، نیازهای آنها را میدانید و می توانید خدمات یا محصولات مورد نظر آنها را تولید و ارائه کنید؛ و در زمان ارائه میدانید کدام فواید محصول یا خدمات شما برای مخاطبان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

همچنین شناخت مشتریان یکی از مهمترین مشخصه مهم طراحی کاتالوگ است زیرا بسیار تاثیرگذار در طراحی کاتالوگ است برای مثال: اگر محصولات یا خدمات شما مرتبط به خانم ها یا کودکان باشد تقریبا می دانید از کدام طیف رنگ ها باید استفاده کنید، کدام تصاویر تاثیر گذار تر هستند؛ یا اگر یک کاتالوگ صنعتی طراحی کنید و مشتریانتان را بدانید سیر انتخاب هموار تر خواهد شد و محتوای بهتری تولید خواهید کرد.

کپی نکنید

 

استفاده از ایده های دیگر برند ها مانند کپی کردن طرح اولیه آنها کاملا روشی نادرست است؛ مخاطبان این موضوع را کاملا متوجه می­شوند نباید آنها را دست کم بگیرید.

می توانید از کاتالوگ های دیگر ایده بگیرید اما کپی کردن تمام زحمات و استراتژی شما را بی تاثیر می­کند. ایده ای را در نظر بگیرید که  با مشخصه مهم طراحی کاتالوگ همخوانی داشته باشد. برای مثال خوانا و به دور از پیچیدگی باشد، حتی سرگرم کننده بودن کاتالوگ یکی از مزایای مهم و تاثیر گذار این ابزار تبلیغاتی می­باشد.

کاربر کاتالوگ باید بتواند تمام اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری خرید را پیدا کند بدون معطلی پیدا کند، در غیر این صورت خطر از دست دادن فروش را تجربه خواهید کرد. در واقع منظورمان این است که اطلاعات سفارش و یا حتی قیمت باید در بخش صحیح و به صورت خوانا ارائه شود.

هویت برند کاتالوگ

یکی دیگر از مشخصه مهم طراحی کاتالوگ دانستن اصول برندینگ و استفاده آن در ابزار های تبلیغاتی است. اساس موفقیت در بازاریابی کاتالوگ، قدرت برند شما است. برندهای تثبیت شده آگاهی از برند لذت می برند در حالی که برندهای جدید باید بر نام تجاری موثر و هویت گرافیکی قانع کننده تکیه کنند.

برندهای قوی معمولاً از نام های تجاری یا علائم تجاری یا همان لوگو ی خود برای نام کاتالوگ خود استفاده می کنند. برندهای ناشناخته باید از نام کاتالوگ قانع کننده استفاده کنند، اما ممکن است برای جلوگیری از سردرگمی، یک توصیف تحت اللفظی نیز را در نظر بگیرند.

کیفیت کلید اصلی است

فراموش نکنید که طراحی و کیفیت چاپ کاتالوگ شما به اندازه اطلاعات داخل آن مهم است. مهم نیست اطلاعات شما چقدر عالی است، اگر تصاویر ضعیف و کیفیت چاپ ضعیفی داشته باشید، ممکن است مخاطبان شما علاقه ای نداشته باشند و کمتر آن را بخوانند.

بنابراین در انتخاب چاپخانه کاملا دقت کنید و نمونه کارهای آنها را با دقت بررسی کنید. نوع چاپ و دستگاه های چاپخانه در کیفیت کاتالوگ بسیار تاثیر گذار هستند در نهایت چاپخانه است که تمام زحمات طراح را به ثمر می رساند بنابراین نباید فقط پایین بودن تعرفه ها توجه کرد.

این امر نیز از مشخصه مهم طراحی کاتالوگ است و کاملا حائز اهمیت است. تصور کنید تمام ارکان ها و مشخصه مهم طراحی کاتالوگ را رعایت کرده اید اما در نهایت یک کتابچه بی کیفیت در دستان خود داشته باشید.

عکاسی  حرفه ای  برای کاتالوگ

بهترین کاتالوگ ها جذابیت بصری بسیار دارند و یه طراح ماهر کاری می­کند که مشتریان بالقوه نتوانند از آن چشم پوشی کند. عکاسی از تجربه بصری زیبا پشتیبانی می کند. وجود عکس هایی که حتی از محصول شما جلوه ی زیباتری داشته باشند، یک ضرورت است.

تصاویر گویا . با کیفیت که از زاویه درست و مناسب گرفته شده باشد کار آسانی نیست اگر می خواهید تمام مشخصه مهم طراحی کاتالوگ را رعایت کنید بهتر است اگر دانش عکاسی ندارید؛ از یک عکاس با تجربه کمک بگیرد.

اگر کمی واقع بینانه به رفتار ادما های اطراف خود توجه کنید متوجه اهمیت وجود تصاویر با کیفیت خواهید شد، دقت کنید افراد بیشتر زمان خود را در بستر اینترنت به دنبال محتوای تصویری هستند بنابراین طبق این قاعده شما نمی توانید از تصاویر دانلودی یا بی کیفیت استفاده کنید.

نحوه سفارش یا برقراری ارتباط را ساده کنید

 

مشخصه مهم طراحی کاتالوگ

 

چندین گزینه برای سفارش از جمله تلفن رایگان  (در حالت ایده آل با شماره به یاد ماندنی!)، وب سایت، اینستاگرام و دیگر کانال های ارتباطی را در کاتالوگ خود درج کنید تا افراد در نحوه ی برقراری ارتباط نیز قدرت انتخاب داشته باشد.

جای تعجب نیست که استفاده از فرم پستی در حال کاهش است، اما همچنان باید در کاتالوگ شما گنجانده شود. بسیاری از خریداران ترجیح می‌دهند هنگام مشاهده کاتالوگ، آن را پر کنند تا بتوانند موارد را پیگیری کنند.

بنابراین گزینه های سفارش را در هر صفحه یا گسترش فهرست و برجسته کنید زیرا این یکی از مشخصه مهم طراحی کاتالوگ است.

محتوای خود را سازماندهی کنید

مهم است که بفهمید چه چیزی می‌خواهید بگویید، چگونه آن را بگویید و می‌خواهید اطلاعات در کاتالوگ شما به کجا برسد.

  •         دنبال کردن اطلاعات و تصاویر خواننده شما را در صفحات شما راهنمایی می کند البته اگر طرح کاتالوگ شما به دور از پیچیدگی باشد.
  •         اطلاعات متمرکز مهم را به صورت متمرکز درج نکنید.
  •         سرفصل ها، تصاویر و زیرعنوان ها توجه را به اطلاعات مهم جلب می کنند.
  •         خواننده خود را از طریق اطلاعات خود هدایت کنید این امر یکی از مشخصه مهم طراحی کاتالوگ است.
  •         ساده، تمیز و مختصر طراحی کنید. صفحات خود را بیش از حد با محتوا پر نکنید، در عوض صفحات بیشتری اضافه کنید.
  •         جمله بندی مهم است. دقیق باشید و تمام اطلاعات لازم را ارائه دهید، اما زیاد حرف نزنید.
  •         از نوشتار و تصاویر برای بیان هدف و جلب توجه استفاده کنید.

کلام آخر

از قبل فکر کنید، اطلاعاتی در مورد توسعه‌دهندگان محصول، خریداران، بازاریابان، طراحان خلاق، تیم‌های دیجیتال مارکتینگ، بازرگانان و کارشناسان فروشگاه‌ها را جمع‌آوری کنید تا در مورد آنچه که باید در کاتالوگ منتشر شود به یک نتیجه درست برسید.

و در جایی که فاقد تخصص داخلی هستید، شکاف ها را با تحقیقات آنلاین و دانش شخص ثالث پر کنید. تخصیص زمان و تلاش در این مرحله به شما اطلاعاتی را می دهد که برای ثبت تمام محتوای بصری خود به طور موثر و مقرون به صرفه نیاز دارید در مرحله ای که در حالت تولید کامل هستید.

با توجه به توضیحات بالاتر و بعد از به پایان رساندن مقاله، نکات مهم زیادی را میدانید که می تواند در تصمیم گیری به شما و کسب و کارتان کمک کند فقط کافی است به اصول و مشخصه مهم طراحی کاتالوگ توجه کنید تا بتوانید یک ابزار تبلیغاتی تاثیر گذار طراحی کنید.

طراحی کاتالوگ در مدرن طرح !!

شما میتوانید جهت مشاهده نمونه های بیشتر کاتالوگ محصولات و مشتریان مجموعه مدرن طرح بر روی لینک کاتالوگ های صنعتی در مدرن طرح کلیک کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *