راهنمای طراحی کاتالوگ

راهنمای طراحی کاتالوگ
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

راهنمای طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

راهنمای طراحی کاتالوگ: هدف كاتالوگ این است كه طیف وسیعی از کالاهای موجود در کمترین زمان قابل فهم باشد و از آن بخاطر طراحی قدردانی شود. به لطف این خصوصیات ذاتی، کاتالوگ ها یکی از موثرترین ابزارهای فروش در بازار هستند.

بیایید در هنگام طراحی کاتالوگ به برخی از مسائل فکر کنیم.

 

چرا طراحی کاتالوگ مهم است؟

کاتالوگ، مانند لوگو یا کارت ویزیت، ابزاری است که برای شناسایی و تقویت آگاهی از برند استفاده می شود. متخصصان بازاریابی می دانند چه میزان دقت در طراحی یک کاتالوگ دخیل است و یک کاتالوگ خوب تا چه اندازه می تواند از لحاظ فروش تفاوت ایجاد کند.

ایجاد سندی که در حد ممکن است ضروری است:

کاربردی: آسان برای مشورت و طراحی بصری
جذاب: دارای جلد محکم ، کاغذ باکیفیت، طرح روشن و مدرن و غیره

در کدام قالب ها می توان کاتالوگ را طراحی کرد؟

اول از همه، بیایید قالب های کاتالوگ را ببینیم. کاتالوگ همیشه به صورت دیجیتالی ایجاد می شود، اما محصول نهایی می تواند یکی از دو نوع زیر باشد:

کاتالوگ چاپی (به عنوان مثال، کاتالوگ میز، کاتالوگ IKEA *)

کاتالوگ دیجیتال (PDF ، lipbook، برنامه و غیره)

راهنمای طراحی کاتالوگ

همانطور که IKEA تایید می‌کند، کاتالوگ چاپی یکی از بهترین ابزار فروش در جهان است. این انتشارات کاغذی مبتنی بر مزایای بسیاری دارند:

قرار گرفتن برند در معرض تبلیغات به صورت ثابت

کاتالوگ یک شیء فیزیکی است که معمولاً روی یک جا یا میز نگه داشته می شود، تا به راحتی در دسترس باشد. “حضور حجیم” آن، برند شما را دائما در معرض دید مشتریان قرار می‌دهد (یکی از اصل های اساسی در تبلیغات، قرار گرفتن برند شما در معرض دید عموم است).

کاربر پسند

 کاتالوگ چاپی همیشه دسترسی به آن آسان است. برای درک بهتر، باید آن را با کاتالوگ دیجیتال مقایسه کنیم. بیایید در مورد چگونگی جستجوی یک کالا در کاتالوگ آنلاین یا دیجیتال فکر کنیم. ابتدا به یک اتصال اینترنتی خوب نیاز دارید. سپس، شما باید اطلاعات موردنیاز خود را پیدا کنید. اگر خوش شانس باشید، یک حالت قابل پیمایش وجود دارد ، بنابراین می توانید با یک کلیک به صفحه صحیح بروید. در غیر این صورت، تا زمانی که تصویر  یا محتوای مورد دلخواه خود را پیدا نکنید، باید در آن جستجو کنید.

راهنمای طراحی کاتالوگ

جستجوی سریع

کاتالوگ چاپی به شما این امکان را می دهد یک فهرست را در هر کجا که نیاز دارید درج کنید، بنابراین می توانید به راحتی چند صفحه را در چند ثانیه با هم مقایسه کنید.

کاتالوگ های دیجیتال

بیایید به کاتالوگ های دیجیتال برویم. کاتالوگ ها با استفاده از ابزارهای دیجیتال ایجاد می شوند و امروزه بیشتر شرکت ها فقط از وسایل دیجیتالی برای توزیع و تبلیغ اسناد خود استفاده می کنند.

یک کاتالوگ دیجیتالی معمولاً با فرمت PDF ایجاد می شود، برای تحویل سریع و آسان به مشتریان. همچنین می توان flipbooks را با استفاده از نرم افزار اختصاصی ایجاد کرد. Flipbooks انتشارات تعاملی و آنلاین است که مجلات کاغذی را تقلید می کند. برای ایجاد یک flipbook، اغلب لازم است که یک PDF کامل از سند آماده شود تا به یک قالب تعاملی تبدیل شود.

کاتالوگ های دیجیتال در مقایسه با هزینه های چاپ و توزیع، صرفه جویی زیادی را ارائه می دهند که نزدیک به صفر است. علاوه بر این، به اشتراک گذاری و ارتقاء سند شما فوری تر میشود، زیرا شما فقط باید آن را در وب سایت خود بارگذاری و به اشتراک بگذارید.
مزایای یک فهرست چاپی در یک دیجیتال وجود ندارد، اما این موارد را می توان از لحاظ خوانایی بیشتر ، کاربرپسندی و احساس کلی درگیری و حرفه ای خلاصه کرد.

چه بخش هایی کاتالوگ را تشکیل می دهند؟

کاتالوگ سندی است که از قسمت های مختلف تشکیل شده است. بعضی از موارد اشتراکی در همه آنها مانند جلد، فهرست مطالب و پشت جلد مشترک است. دیگر موضوعات بستگی به نوع کاتالوگ دارد که عبارت است از :

جلد جلویی
فهرست
صفحات مقدمه: توضیحات ، تبلیغات
فهرست مطالب: فصل ها / بخش ها ، زیر فصل ها ، شاخص های شماره صفحه
کاتالوگ: جداکننده فصل
فهرست مطالب: ترتیب حروف الفبا یا کد
صفحات نهایی: توضیحات ، تبلیغات ، یادداشت ها
جلد پشتی

راهنمای طراحی کاتالوگ

چگونه می‌توانید کاتالوگی ترتیب دهید؟

اطلاعاتی که می خواهیم درج کنیم باید با توجه به نحوه تعامل مشتری با کاتالوگ سازماندهی شود. شما باید بسیاری از عناصر را در نظر بگیرید: آیا مشتری به دنبال محصولات بر اساس طبقه بندی خواهد بود یا اینکه او در هر صفحه جابجا می شود؟ آیا مشتری یک نسخه کاغذی را به دیجیتال ترجیح می دهد؟

در بیشتر موارد، اگر ما در مورد کاتالوگ تجاری صحبت می کنیم ، سازماندهی عناصر بر اساس طبقه بندی یا ویژگی های محصول مانند قیمت، رنگ، کاربرد و غیره مفید است.

کاتالوگ ها با کاربردهای مختلف ساختار متفاوتی ارائه می دهند. به عنوان مثال، درباره کاتالوگهای پزشکی فکر کنید، که در آن مقاله ها به ترتیب حروف الفبا تنظیم می شوند.

برای طراحی کاتالوگ، به چه چیزی شما نیاز دارید:

داده های محصول
تصاویر
چیدمان کاتالوگ
بیایید با جزئیات به آنها نگاه کنیم.

داده‌های محصول

اول از همه ، برای طراحی یک کاتالوگ نیاز به داده های محصول خود دارید. با توجه به داده های محصول ، منظور ما: کد (SKU / تعداد کالا) ، دسته ، زیر مجموعه ، نام محصول ، توضیحات ، ویژگی ها ، قیمت ها ، بارکدها و غیره است.

تصاویر کاتالوگ

پیش از این ، پس از جمع آوری تمام اطلاعات متنی که می خواهید در کاتالوگ خود وارد کنید ، در صورت لزوم باید تمام مقالات و نمادها / نمادهای نهایی را جمع آوری کنید.

اگر در حال طراحی کاتالوگ چاپی هستید ، به تصاویر با کیفیت بالا (200/300 dpi) نیاز خواهید داشت. تصاویر با کیفیت خوب برای طراحی کاتالوگ شما به یک کاتالوگ حرفه ای ضروری است.

اغلب ، شما نمی توانید تمام تصاویر محصول را در اختیار داشته باشید و ممکن است سعی کنید آنها را از وب سایت شرکت خود بازیابی کنید. این تصاویر از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهند بود (معمولاً 72 dpi هستند)؛ بنابراین ، آنها برای استفاده در کاتالوگ چاپی مناسب نیستند.به شما پیشنهاد میکنیم از عکاسی صنعتی یا تبلیغاتی مرتبط با صنف خودتان در حوزه عکاسی استفاده کنید چرا که یک عکاس حرفه ای به خوبی میداند محصول شما چگونه باید در کاتالوگ شما نمایش داده شود.

راهنمای طراحی کاتالوگ

چیدمان کاتالوگ

وقتی همه عناصر لازم جمع آوری شده است ، می توانید به مرحله عملی طراحی کاتالوگ بروید. در این مرحله ، طراح گرافیک وارد کار میشود

 طراح به شما کمک می کند تا ایده های خود را در مورد چگونگی ساماندهی اطلاعات و تصاویر مربوط به محصول در کاتالوگ خود  قرار دهید.

طراح پیش نویس های بسیاری را ایجاد می کند تا شما انتخاب کنید ، معمولاً با استفاده از نرم افزار Adobe InDesign ، تا زمانی که شما تایید برای طراحی کاتالوگ اصلی را بدهید.

راهنمای طراحی کاتالوگ

روند انتشار: چه نوع فرآیند انتشاراتی وجود دارد؟

پس از تصویب طرح ، یکی از مراحل مهم آغاز می شود: روند انتشار. این شامل درج اطلاعات در کاتالوگ به صورت ساختاری است.

این مرحله می تواند بصورت دستی یا با استفاده از نرم افزار خودکار انجام شود در نظر داشته باشید که اگر این اطلاعات را بخواهید خودکار درج کنید نیاز به اطلاعات طبقه بندی شده مشتری در یک فرمت خاص را دارید تا نرم افزار بتواند این فرمت را بخواند و کلیه اطلاعات شما را در قالب مشخص طراح درج کند.

انواع انتشار

انتشار دستی: کپی و چسباندن (این کار به زمان زیادی نیاز دارد و مستعد خطا است)
انتشار خودکار: نرم افزار داخلی (این بسته های نرم افزاری بسیار گران هستند و ایجاد طرح در آن ها دشوار است ؛ پشتیبانی آن یک سرویس پولی است)
خدمات انتشار Cloud: نرم افزار Cloud یا SaaS (ارزان است ، طرح بندی ها کاملاً قابل ویرایش هستند ، و پشتیبانی در قیمت پروژه گنجانده شده است).

اول از همه ، بیایید با روند انتشار کتابچه راهنمای کاربر شروع کنیم. ایجاد کاتالوگ شما به صورت دستی شامل کپی کردن و چسباندن کلیه داده ها به صورت قطعه قطعه از منبع داده های شما در کاتالوگ شما است.

 یکی دیگر از عناصر مهم که باید هنگام تهیه کاتالوگ به آن توجه کنید ، احتمال زیاد خطا است ، به این دلیل که انسان این فرآیند را هدایت می کند ، نه یک ماشین.

فرایند انتشار خودکار برای غلبه بر این اشکالات متولد شد.

راهنمای طراحی کاتالوگ

روند انتشار خودکار

اصطلاح “نشر خودکار” به راه حل های نرم افزاری / افزونه ای اطلاق می شود که به شما امکان می دهد داده های محصول را از یک صفحه داده / پایگاه داده به طور خودکار وارد کاتالوگی که طراحی می شود، کنید.

معایب این نرم افزارها

همه پرونده های داده برای هر بسته نرم افزاری مناسب نیستند. هر کدام از آنها به نوع داده خاص خود نیاز دارند: XML ،CSV ،Excel و غیره.
روند طراحی محدود است. طرح بندی ها با استفاده از شبکه های پیش فرض ایجاد می شوند یا اگر می خواهید تغییراتی ایجاد کنید ، باید قوانین نرم افزار را رعایت کنید (به امید اینکه آنچه شما نیاز دارید عملی شود!).

راهنمای طراحی کاتالوگ
یادگیری نحوه استفاده از این برنامه ها دشوار است ، و آموزش آنلاین زیادی برای پشتیبانی از آنها وجود ندارد. شما همچنین باید در نظر بگیرید که هر پروژه متفاوت است و به قوانین مختلفی نیاز دارد.
معمولاً فقط یک یا دو نفر در یک شرکت تخصص لازم را برای استفاده از این بسته ها دارند. اگر  تغییر شغل دهند یا جایگزین شوند ، این مهارتها از بین می روند.
هزینه این بسته ها معمولاً حدود 15.000تا 25.000 یورو است ، به استثنای به روزرسانی ها ، مجوزها و آموزش.

برای مشاهده برخی از نمونه کارهای طراحی کاتالوگ به صفحه مربوطه طراحی کاتالوگ مراجعه فرمایید.

جمع بندی:

در این مقاله به نکاتی پیرامون طراحی کاتالوگ پرداخته شد، هم چنین اگر نیاز به راهنمای طراحی کاتالوگ داشتید با خواندن این مقاله میتوانید پاسخ سوال هایتان را دریابید. به طور کلی هدف  از طراحی كاتالوگ این است كه طیف گسترده ای از فهرست کالاهای موجود در کوتاه ترین زمان ممکن برای مشتری قابل فهم باشد و از آن بخاطر طراحی قدردانی شود. طراحی کاتالوگ در زمان حال به طور گسترده ای فراگیر شده و مورد استقبال بی شمار قرار گرفته است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *