راهنمای نهایی: نحوه انتخاب بسته بندی مناسب برای محصول خود

راهنمای نهایی: نحوه انتخاب بسته بندی مناسب برای محصول خود

بسته بندی اولین چیزی است که مشتریان شما با آن در تعامل هستند، بنابراین باید بسته بندی مناسبی را برای محصول خود انتخاب کنید. بسته بندی مناسب، علاوه بر حفاظت از محصول، می تواند برای جذب مشتریان و ارتقای تجربه خرید آنان نیز موثر باشد. از جمله مواردی که در انتخاب بسته بندی مناسب باید در نظر گرفت، ارزش محصول، ویژگی‌های خود محصول، بسته بندی محیط حمل و نقل، و نوع بسته بندی است. همچنین باید به‌دنبال بسته بندی‌هایی باشید که از مواد با کیفیت و قابل تجدید استفاده کرده‌اند و همچنین بسته بندی‌هایی که از لحاظ زیبایی و جذابیت در چشم مشتریان خود جایگاه ویژه‌ای دارند.

 

آنچه در داخل بسته بندی است اهمیت دارد ، اما شگفت انگیز است که بسته بندی مناسب چه چیزی می تواند برای محصول شما انجام دهد.نحوه بسته بندی محصول شما نقش مهمی در نحوه واکنش مصرف کنندگان به آن دارد. بسته بندی خوب می تواند مارک شما را بالا ببرد ، قیمت بالا را توجیه کند و به عنوان تمایز اصلی بین شما و رقبای شما عمل کند – و این تازه آغاز کار است.

آنچه اینجا می خوانید

چرا بسته بندی اینقدر مهم است

برای درک اینکه چرا بسته بندی اینقدر مهم است ، باید بدانید که بسته بندی شما چه ارتباطی با هم دارد. چند عنصر اساسی در بسته بندی محصول شما وجود دارد: شکل ، طرح ، مواد ، رنگ و متن. هر عنصر به تنهایی و در ارتباط با کل بسته بندی چیزی در مورد نام تجاری شما ارائه می دهد. این موارد مانند:

صدا و ارزش برند شما.
محصول شما برای چه کسانی به بازار عرضه می شود.
آنچه محصول شما انجام می دهد.
بسته بندی شما همچنین به طور ذاتی موارد دیگری مانند ارزش بازار آن را (هرچند عجیب به نظر  رسد) در صورت استفاده از محصول بیان می کند.

در نهایت بسته بندی محصول مربوط به بازاریابی است. روشی که برای طراحی جعبه یا بسته بندی خود انتخاب می کنید به مصرف کنندگان کمک می کند تا بین محصولات شما و سایر محصولات مشابه تمایز قائل شوند و به شما در ایجاد شناخت برند کمک می کند.

همچنین بسته بندی مناسب یا جعبه با طراحی خوب می تواند رفتار مصرف کننده را به نفع شما تغییر دهد. به عنوان مثال ، 72 تا  از مصرف کنندگان می گویند نحوه بسته بندی یک محصول بر تصمیم خرید آنها تأثیر می گذارد ، و حتی بیشتر (81) مصرف کننده می گویند که بر انتخاب هدیه آنها تأثیر می گذارد.

برای خواندن همه چیز که باید در مورد انتخاب بسته بندی مناسب برای محصول خود بدانید ، ادامه مطلب را مطالعه کنید. ما انواع بسته ها و جعبه هایی را که باید در نظر بگیرید ، جلوه های چاپ سفارشی ، نحوه انتقال ایده های خود به چاپگر و موارد دیگر را پوشش خواهیم داد.

👈 در این رابطه بخوانید: عکاسی صنعتی چیست؟

فناوری‌های نوین در بسته بندی

بسته بندی هوشمند یک فناوری نوآورانه است که به وسیله آن می‌توان به دقت محتویات بسته بندی را پایش کرد. این فناوری از سنسورها، تراشه‌های الکترونیکی و نرم‌افزارهای کامپیوتری برای جمع‌آوری و پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. در بسته بندی هوشمند، سنسورهای مختلفی برای اندازه‌گیری شرایط مختلفی مانند دما، رطوبت، فشار و آلودگی به کار می‌روند. سپس این اطلاعات به تراشه‌های الکترونیکی ارسال شده و توسط نرم‌افزارهای کامپیوتری پردازش می‌شوند. در نهایت، این اطلاعات به صورت صوتی، تصویری یا متنی بر روی بسته بندی نمایش داده می‌شوند. بسته بندی هوشمند می‌تواند به بهبود کیفیت محصولات، کاهش هدررفت و همچنین تضمین بهداشت محصولات کمک کند.

بسته بندی فعال یک نوع بسته بندی است که به دنبال تغییر وضعیت محصول درون بسته بندی است. بسته بندی فعال می‌تواند با استفاده از مواد شیمیایی، فیزیکی یا زیستی به تغییر وضعیت محصول درون بسته بندی بپردازد. به عنوان مثال، بسته بندی فعال می‌تواند به کنترل تولید گازهایی که درون بسته بندی ایجاد می‌شوند کمک کند. این گازها می‌توانند به عنوان نشانگری برای تغییر وضعیت محصول درون بسته بندی استفاده شوند. با کنترل این گازها، می‌توان فرآیند فاسد یا خراب شدن محصول را به تاخیر انداخت. بسته بندی فعال همچنین می‌تواند به کاهش هدررفت و افزایش عمر مفید محصولات کمک کند.

 

تعیین اصول طراحی بسته شما

قبل از اینکه بتوانید بهترین بسته بندی را برای محصول خود انتخاب کنید ، باید از قبل تصمیماتی بگیرید. با این سوالات شروع کنید تا گزینه های خود را محدود کرده و مشخص کنید که در چه مسیری باید حرکت کنید:

1. از چه موادی می خواهید استفاده کنید؟

انتخاب مواد شما یکی از مهمترین بخش های طراحی جعبه شما است. اینکه از مسیر کاغذی یا پلاستیکی استفاده می کنید بستگی به سبک برند شما و خود محصول دارد ، اگرچه به خاطر داشته باشید که مصرف کنندگان به طور عمده بسته بندی کاغذی را ترجیح می دهند. 68 درصد از مصرف کنندگان می گویند به احتمال زیاد محصولی را در بسته کاغذی یا مقوایی در مقایسه با بسته بندی پلاستیکی انتخاب می کنند و 63 درصد می گویند بسته بندی کاغذی باعث می شود محصول با کیفیت تر به نظر برسد.

2. چگونه محصول شما حمل می شود؟

دوام برابر با بسته بندی موفق است و هنگام طراحی جعبه ، عملکرد و سهولت حمل و نقل باید در نظر گرفته شود. شما نباید بسته بندی اصلی و چشم نوازی را طراحی کنید تا قبل از رسیدن به مقصد شکل خود را از دست بدهد.

3. بودجه شما چقدر است؟

مانند بیشتر استراتژی های بازاریابی ، بودجه تأثیر زیادی بر آنچه شما می توانید و نمی توانید انجام دهید خواهد داشت. هنگام تعیین محدودیت هزینه ، مطمئن شوید که نه تنها برای خود بسته بندی بلکه برای کارهای خلاقانه ای که در طراحی آن پیش می رود ، بودجه بندی کنید.

4. چه چیزی برای مشتریان مورد نظر شما جذاب خواهد بود؟

این یکی از بزرگترین زمینه هایی است که باید هنگام تهیه جعبه خود تعیین کنید. از جنس مواد گرفته تا رنگ ، هر جنبه از بسته بندی شما باید بهینه سازی شود تا مورد توجه مخاطبان مورد نظر قرار گیرد. زمان خود را صرف تحقیق در مورد آنچه که بیشترین تأثیر را در جمعیت شناسی کلیدی شما می کند ، کنید و یافته های خود را در طرح نهایی خود وارد کنید.

مطالب مرتبط : نحوه طراحی بسته بندی لوازم آرایشی: راهنمای نهایی

 

12 سبک بسته بندی

در بحث بسته بندی از نظر سبک هیچ کمبودی وجود ندارد. یکی را انتخاب کنید که با پاسخ های شما به سوالات در قسمت آخر مطابقت داشته باشد و با اندازه و شکل محصول شما و همچنین ارائه کلی که به دنبال آن هستید به خوبی کار کند.

1. Straight Tuck End

جعبه های Straight Tuck End (STE) همه کاره و آسان برای جمع آوری ، یک گزینه عالی برای بسته بندی ساده است. بسته شدن تاشو/جمع شدن در هر دو طرف باعث ایجاد مهر و موم ساده و موثر می شود. درپوش ها به سمت عقب قرار گرفته اند و به طور یکپارچه در امتداد لبه ها ترکیب می شوند تا یک طراحی واضح در کل جعبه حفظ شود.

2.Reverse Tuck End

جعبه های Reverse Tuck End (RTE) از نظر سبک شبیه به جعبه های STE هستند ، اما به جای اینکه هر دو درپوش در پشت مهر و موم شده باشند ، مهر و موم های بالایی در جلو بسته می شوند. بسته شدن متناوب دوام مهر و موم را افزایش می دهد و RTE ها را برای موارد سنگین تر یا مواردی که ممکن است در حال جابجایی باشند انتخاب های خوبی می کند.

3.Display Box

جعبه های Display در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند تا به محصولات شما در قفسه ها متمایز شوند.  جعبه های Display خود را برای اطمینان از اینکه محصولات شما از حفاظت خوب و موقعیت مناسب برای فروش برخوردار شوند ، بهینه کنید.

4.Gable Bags and Box

یکی از رهبران بسته بندی های لوکس ، کیف های جعبه ای و جعبه ها دارای ساختار ثابت و درب جلو است که به آنها کمک می کند تا به راحتی کنار هم قرار بگیرند و بسته بمانند. برای بسته بندی یا نمایش محصولات ، از این نمونه ها  استفاده کنید.

5. چهار گوشه

بسته بندی چهار گوشه-که شامل یک سینی و یک جعبه با درب است-دارای یک طراحی کلاسیک چهار گوشه است که در آن هر طرف برای حفظ شکل خود به داخل تا می شود. این ساختار برای حمل و ذخیره سازی ایده آل است و همچنین صفحه نمایش های شیک روی صفحه را ایجاد می کند.

6. شش گوشه

شش گوشه یک ردیف روی بسته بندی استاندارد با چهار گوشه است ، شامل یک جعبه چهار برابر و یک درب دو برابر است که هنگام جمع شدن به راحتی روی جعبه بسته میشود. می توان جعبه ها را برای ذخیره عملی حمل کرد و در محل قرار داد.

7.Sleeve

جعبه Sleeveاز ساختار دو قسمتی برای ایجاد یک راه حل بسته بندی بسیار بادوام استفاده می کند. سینی دو جداره بدون هیچ زحمتی داخل یک کارتن تاشو قرار می گیرد که از هر طرف روی آن را می پوشاند. سینی ها را می توان در هر دو طرف باز کرد و محکم نصب شده است تا از لغزش آنها در مواقعی که نمی خواهید جلوگیری کند.

8. جعبه Pillow

به راحتی می توان فهمید که جعبه Pillow چگونه نام خود را گرفته است. این کارتن های اصلی به راحتی مونتاژ می شوند ، با طراحی یک تکه و بسته شدن تاشو در هر انتها.

9.Foot Lock

همچنین به عنوان قفل واکر شناخته می شود ، سینی های Foot Lock دارای طراحی سنتی قفل هستند که پس از ساخت ثبات را تضمین می کند. دارای چهار فلپ ثابت که جدا از طرح قفل اصلی در کنار هم نگه داشته می شوند. برای ذخیره و سازماندهی موجودی های بزرگ و اقلام سنگین مناسب است.

10. 1-2-3 پایین (معروف به قفل ضربه محکم و ناگهانی)

1-2-3 جعبه هایی که قفل های محکم نیز نامیده می شوند ،برای افزایش دوام می توان قفل یا اصطکاک اضافی روی جعبه ها اعمال کرد.

11. شش ضلعی/هشت ضلعی

برای کسانی که می خواهند کمی با شکل بسته بندی خود خلاقیت بیشتری نشان دهند ، جعبه های شش ضلعی و هشت ضلعی امنیت مشابه جعبه های مربع ، مستطیل و … را ارائه می دهند. با وجود شکل منحصر به فرد ، جعبه های شش ضلعی و هشت ضلعی می توانند به صورت مسطح برای ذخیره سازی جمع شوند و برای انواع مختلفی از محصولات مناسب هستند.

13. جعبه کتاب

جعبه های کتاب سبک هستند اما قوی هستند و آنها را برای ارسال مقادیر زیادی کتاب ، نمونه محصولات ، بروشورها و موارد دیگر گزینه ها محکم می کند. محفظه فلپ جلو باعث باز و بسته شدن آسان می شود .

👈 بیشتر بخوانید: طراحی کاتالوگ چگونه انجام می شود؟

بسته بندی سفارشی

بسته بندی سفارشی

همه راه حل ها و طرح های بسته بندی ما می توانند کاملاً سفارشی شوند تا هم محصول شما و هم نام تجاری شما را در بر بگیرند. شرکت های مختلف در صنایع مختلف از بسته بندی سفارشی به عنوان روشی ابتکاری برای افزودن جلوه ای متمایز به محصولات خود استفاده می کنند .

بسته بندی سفارشی می تواند تجربه خوبی برای محصول شما برای مصرف کننده باشد و میل کاربر به استفاده از محصول را افزایش دهد.

شاید در هیچ کجای دیگر شاهد بسته بندی سفارشی رسا تر از شرکت های فروشگاه آنلاین  نباشیم. فروشگاههای آنلاین فقط برای حمل و نقل کارآمد و هم برای افزایش ارزش نام تجاری خود به بسته بندی خود متکی هستند ، که انتقال آن در وب سایت دشوار است. با خلاقیت در بسته بندی خود ، شرکت های فروش آنلاین به ایجاد هویت نام تجاری در وب کمک می کنند.

 

 

جلوه های چاپ سفارشی

تنها محدودیت خلاقیت یک شرکت با بسته بندی آنها تخیل آنها است. جلوه های چاپی سفارشی امروز می تواند تقریباً هر ایده بسته بندی را سریع و مقرون به صرفه زنده کند. کمی بیشتر با جلوه های چاپ سفارشی ما و نحوه تبدیل طرح بسته بندی رویایی به واقعیت آشنا شوید.

جلوه های جوهر

جلوه های سفارشی جوهر شخصیت زیادی به بسته بندی برند شما می بخشد و برای حفظ یک پیام بازاریابی منسجم در مواد مختلف مارک تجاری بسیار مفید است.

هنگام انتخاب رنگ برای بسته بندی محصول خود فراتر از فرایند استاندارد CMYK فکر کنید. جوهر و روکش سفارشی یک اثر چاپ نسبتاً ساده است که از انواع جوهرهای تخصصی برای معروف شدن محصول شما استفاده می کند.

کاهش Die Cutting

قالب Die Cutt با جلوه های ویژه به بسته بندی شما عمق و بافت می بخشد که به شما کمک کند ایده های کلیدی در مورد نام تجاری خود و محصولات خود را بیان کنید. اشکال برش خورده با برش های سفارشی ایجاد می شود  که منجر به طرح های بسیار دقیق و لبه های تیز می شود که می تواند زیبایی بسته بندی های شما را افزایش داده. برش های قالب را می توان به صورت دیجیتالی نیز انجام داد.

سایر جلوه های چاپ ویژه

فراتر از اصول آن جلوه هایی هستند که به طور دقیق در یک دسته خاص قرار نمی گیرند. این شامل:

مهر زنی فویل. گرما برای فرآیند رنگ آمیزی فشار می آورد که جلوه ای لوکس به هر بسته ای می بخشد. فویل گرم شده به سطح فشار داده می شود و با یک فرآیند فشار منحصر به فرد در محل خود حفظ می شود. می تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد یا با نقش برجسته برای جلوه ای سه بعدی استفاده شود. انواع مختلف فویل را می توان استفاده کرد ، از جمله فلزات ، چوب و هولوگرام.
برجسته کاری ”  فرایند منبت کاری، بسته بندی شما را با کلمات و طرح هایی که به طور ظریف از بسته خارج می شوند ، برای شما ظاهری واقعاً چشم نواز به ارمغان می آورد. رنگ برجسته می تواند همرنگ بقیه بسته بندی باشد ، یا از قالب ها، از جمله ورقه های فلزی مجلل – می تواند برای جلوه بیشتر آن استفاده کنید.
چاپ UV نقطه ای با اشعه ماوراء بنفش :  از نور ماوراء بنفش برای جوهر براق یا روکش روی بسته بندی شما استفاده می شود. نتیجه یک جلد چاپ براق است که برای برجسته کردن متن کلیدی روی بسته بندی شما ، مانند لوگوی شما یا نام محصول شما عالی است.
وقتی صحبت از گزینه های جلوه چاپ سفارشی شما می شود ، گزینه ها نامحدود هستند، برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان چاپ ما در تماس باشید.

نکات کلیدی انتخاب بسته بندی

مهمترین نکاتی که باید در انتخاب بسته بندی درنظر گرفت شامل موارد زیر است.

تناسب با محصول

تناسب بسته بندی با محصول، یکی از مهمترین نکاتی است که در انتخاب بسته بندی باید مد نظر قرار گیرد. بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که بهترین حفاظت را برای محصول فراهم کند. در این راستا، اندازه، شکل، وزن و مواد بسته بندی باید با ویژگی‌های محصول هماهنگ باشد.

جذابیت بصری

جذابیت بصری بسته بندی نقش مهمی در جذب مشتریان و افزایش فروش دارد. بسته بندی باید زیبا، جذاب و متناسب با محصول باشد تا بهترین تاثیر را بر روی مشتریان داشته باشد. بنابراین، انتخاب رنگ‌های مناسب، نوع چاپ و طراحی بسته بندی بسیار مهم است.

امنیت و محافظت از محصول

امنیت محصول در طول حمل و نقل و نگهداری، یکی از مهمترین نیازهای هر محصول است. بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که محصول را در برابر آسیب‌های مختلفی مانند ضربه، فشار، رطوبت و حرارت محافظت کند. در این راستا، مواد بسته بندی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و باید توجه ویژه‌ای به نوع بسته بندی در مورد محصولات شکننده و حساس به دما داشته باشیم.

چاپگر شما مسئول برداشت ایده های بسته بندی شما و تبدیل آن به یک محصول کامل است. به این ترتیب ، طراحی بسته بندی بیشتر یک تلاش مشترک است. آماده پاسخگویی به سوالات کلیدی باشید که به چاپگر شما کمک می کند تا دستورالعمل های بسته بندی شما را تعیین کند و اطمینان حاصل کند که بسته ای که در ذهن خود می بینید همان چیزی است که در نهایت به آن می رسید.

سوال 1: ابعاد دقیق محصول شما چقدر است؟

مهمترین نکته در مورد بسته بندی مناسب شما این است که محصول شما در داخل آن قرار گیرد. در حالی که اندازه بسته ها قطعاً می تواند بسیار فراتر از ابعاد محصول شما باشد ، این پاسخ حداقل اندازه بسته بندی شما را مشخص می کند و ممکن است نشان دهد که محصول شما در برخی از ساختارهای جعبه بهتر از سایرین عمل می کند.

سوال 2: کالایی که قرار است داخل بسته قرار دهید چقدر سنگین است؟

مشابه ابعاد محصول شما و دفعات استفاده از بسته ، وزن محصول شما بر ساختار و موادی که چاپگر شما استفاده می کند تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، اگر محصول شما سنگین است ، ممکن است به مقوا متفاوتی نیاز داشته باشید تا یک کارتن تاشو ، تا مطمئن شوید همه چیز سر جایش است.

سوال 3: می خواهید جعبه شما چه کاری انجام دهد؟

این سوال بزرگ است. بسته به اینکه بسته شما روی قفسه یا میز نمایش داده شود یا از طریق پست ارسال شود ، ملاحظات بسته بندی شما متفاوت خواهد بود.

سوال 4: چه پوشش/بافتی می خواهید؟

جلوه های چاپ سفارشی بسیار متنوع هستند، اما همه جلوه ها با تمام مراحل چاپ کار نمی کنند. قبل از اینکه سفارش جعبه خود را نهایی کنید ، باید بدانید چه نوع جوهر سفارشی ، روکش ، بافت و غیره را برای بسته خود می خواهید.

سوال 5: چه شکلی از جعبه را می خواهید؟

در این مرحله ، چاپگر شما بیش از اندازه کافی از الزامات بسته شما مطلع است که به شما کمک می کند شکل ایده آل را محدود کنید. اگر یک مربع یا مستطیل استاندارد نمی خواهید ، گزینه های جعبه سفارشی مانند جعبهشش ضلعی یا سایر اشکال منحصر به فرد را در نظر بگیرید.

 

بسته بندی مناسب

 

 

نکاتی برای طراحی بسته کامل

بسته بندی مناسب شما باید اهداف زیادی را ارائه دهد-هم مربوط به عملکرد و هم سبک. طراحی بسته کامل به تصمیم گیری هوشمندانه مربوط می شود نه تنها در مورد آنچه می خواهید بسته بندی محصول شما انجام دهد ، بلکه آنچه شما می خواهید بفروشید.

هیچ چیزی به عنوان یک بسته بندی مناسب برای همه محصولات و هر نام تجاری وجود ندارد. با این وجود ، بسته بندی کاملی برای محصول شما و نام تجاری شما است. در اینجا چگونه می توان فهمید که آن چیست:

با محصول خود شروع کنید.

بالاخره به این دلیل است که شما بسته بندی را طراحی می کنید. بسته بندی مناسب شما باید متناسب با فروش  محصول شما باشد، نه برعکس. علاوه بر سفارشی سازی برای تناسب و طراحی ، نحوه انتقال و ذخیره سازی بسته بندی خود را نیز فراموش نکنید.

ببینید رقبای شما چه می کنند.

ایده خوبی است که به رقیبان برند قوی در صنعت خود نگاه کنید تا ببینید بسته بندی مناسب خود را چگونه انجام می دهند، نه اینکه طراحی آنها را بدزدید، بلکه برخی از ویژگی های کلیدی را که بسته بندی آنها را بسیار موثر می کند ، شناسایی کنید. اینها شامل شرکتهایی می شود که محصولات مشابه شما را به فروش می رسانند و همچنین شرکت هایی که در محیط های مشابه می فروشند. آنها در حال انجام چه کاری هستند و چگونه می توانید از این نقاط قوت برای الهام بخشیدن به طراحی خود استفاده کنید؟

مشتری خود را در نظر بگیرید.

شخصیت های مشتری خوب توسعه یافته می توانند به شما کمک کنند تا همه چیز را از آنچه در قفسه ها توجه مشتریان را جلب می کند گرفته تا مواد بسته بندی که به احتمال زیاد به سمت آنها متمایل می شوند ، تعیین کنید. مشتریان “کاربران نهایی” بسته بندی شما هستند ، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که با هر جزئیات آنها را جذب کنید.

دریافت نتایج و بازخورد.

اگر در اولین تلاش درست متوجه نشوید اشکالی ندارد. در حالی که حفظ بسته بندی شما در طول زمان برای هویت نام تجاری مهم است ، شما نباید سبک بسته بندی را نگه دارید که برای شما کار نمی کند. سعی کنید فرصت هایی برای بازخورد واضح از پایگاه مشتری خود ایجاد کنید که آیا بسته بندی شما را دوست دارند و چه چیزی در آن (یا متناوبا ، آنچه دوست ندارند).

طراحی بسته بندی مناسب برای موفقیت تجارت شما بسیار مهم است. شما باید به همان اندازه که محصول خود را تولید کرده اید ، به آن توجه داشته باشید و به ملاحظات کاربردی دیگری مانند دوام و قابلیت حمل توجه داشته باشید.

برای مشاهده نمونه محصولات ما به صفحه طراحی جعبه مراجعه نمایید.

سخن پایانی

انتخاب بسته بندی مناسب برای محصول شما، می‌تواند تأثیر بسزایی در میزان فروش و موفقیت کسب و کار شما داشته باشد. بنابراین، حتماً باید به این موضوع توجه کنید. همچنین، باید در نظر داشت که یک بسته بندی مناسب از نظر اندازه و ابعاد، مناسب محصول شما است. بسته بندی باید به صورت اقتصادی و بهینه، برای حمل و نقل محصول، مناسب باشد. در نهایت، انتخاب بسته بندی مناسب برای محصول شما، یک فرآیند پیچیده است که نیاز به تحلیل دقیق و به‌دنبال آن انتخاب بهترین گزینه دارد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *