انواع روش های چاپ

انواع روش های چاپ
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

شناخت انواع روش چاپ و انتخاب بهترین روش

مقدمه با دقت و حوصله به اطراف خود نگاه کنید. اگر چاپ را به معنی ثبت نوشته یا نقش بر روی يك سطح در نظر بگیریم تقریبا اکثر اشیاء پیرامون ما به نوعی با چاپ ارتباط دارند. وقتی که صحبت از چاپ می شود شاید نخستین شیء چاپی که به نظرمان می رسد، کتاب باشد. کمی که دقت کنید و به اطراف نظری بیندازید اشیاء متعدد چاپی از قبیل پارچه، فلز، صفحه کلید کامپیوتر، ظروف آشپزخانه، اشیاء پلاستیکی، شیشه ها، ظروف پت ظرف نوشابه خانواده) و چینی و… را می توان نام برد.

اشياء متنوع از نظر جنس و شکل، نوع چاپ متفاوتی را طلب می کنند. ابزار و شیوه های مختلف چاپ برای رفع این نیاز ابداع گردیده و هر روز سیر تکاملی خود را از لحاظ سرعت و دقت طی می‌کنند. آگاهی حداقل از روش های چاپی متعدد، ما را در توسعه فعالیت های کاری در زمینه طراحی و نظارت، کارآمد کرده، باعث می‌گردد که در زمینه های مختلف روش مناسب را به کار گیریم.

به جز چاپ افست و دیجیتال که در صفحات چاپ افست و چاپ دیجیتال در سایت طرح گندم توضیح دادیم امروز چاپ های دیگر را بررسی می‌کنیم.

مشاهده نمونه‌های چاپ شده در مدرن طرح

انواع چاپ

انواع شیوه های چاپ را می توان به سه گروه عمده تقسیم کرد:

۱- چاپ مستقیم

۲- چاپ غیر مستقیم

۳- چاپ غیر تماسی

 

۱- چاپ مستقیم:

در این شیوه سطح چاپ شونده به طور مستقیم با فرم چاپ در تماس می باشد و عمل چاپ انجام می‌گردد. روش های معروف این نوع چاپ عبارتند از کلیشه، لترپرس، طلاکوب، فلکسو، نایلوپرینت، هلیوگراور، سیلک اسکرین، باتيك. قدیمی ترین شیوه چاپ، ساخت کلیشه به طرق مختلف است که مهر فروشگاه ها از متداول ترین آنهاست.

 

۲- چاپ غیر مستقیم

در این شیوه چاپ، سطح چاپ شونده به طور غیر مستقیم با فرم چاپ در تماس است بدین معنی که نقش به سطوح دیگر منتقل شده، در نهایت به روی کاغذ چاپ می شود. معروف ترین شیوه چاپ غیر مستقیم، چاپ افست است که رابط چاپ (زینك)نقش را به روی لاستیك منتقل کرده، نقش از روی لاستیك، چاپ می شود.

 

همچنین بخوانید : انواع زینک متداول در چاپ

 

٣- چاپ غیرتماسی

در این شیوه، چاپ در اثر تماس صورت نمی‌گیرد بلکه پودر یا جوهر به سطح چاپ شونده پاشیده می‌شود. مثل چاپگرهای لیزری-جوهرافشان و فتوکپی

ساعت نمونه دیگری از اشیاء غیر متعارفی است که روی آن چاپ صورت گرفته است.

 

شیوه‌های مختلف چاپ

چاپ فلکسو

Flex0 یك نوع چاپ برجسته است د برجسته است که در آن از کلیشه های ژلاتینی استفاده می‌شود. از طرح مورد نظر فیلم و سپس کلیشه ژلاتینی تهیه شده، روی ماشین بسته می‌شود. با این روش، بر روی سلفون، نایلون و جنس های متنوعی از جمله PVC، کاغذ، BOPP و… چاپ صورت می‌گیرد.

چاپ فلکسو
چاپ فلکسو

 

چاپ هلیو HIeliogravure يك نوع چاپ گود است که از سیلندرهای فلزی جهت چاپ بهره می برد. در این شیوه چاپ از طرح، فیلم و سپس سیلندر تهیه میگردد. طبیعتا این شیوه تنها برای تیراژهای بسیار بالا مقرون به صرفه است، چرا که هزینه تهیه و آماده سازی اولیه سیلندرهای فلزی آن، بالاست.

 

چاپ سیلک اسکرین Silk screen

در این شیوه که طیف وسیعی از مواد را در برمی گیرد ابتدا از طرح مورد نظر فیلم با ترام درشت، تهیه می کنند، سپس روی توری مخصوص چاپ سيلك قرار داده، نقش را روی آن منتقل می کنند. سپس رنگ درون قاب توری ریخته می شود و با حرکت دادن رنگ بر روی توری، نقش بر روی کاغذ زیر توری، منتقل می گردد.

چاپ سیلک اسکرین
چاپ سیلک اسکرین

 

ورنی سرد

ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست چاپ می‌کنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچ گونه جلا و درخشندگی ندارد.

 

ورنی گرم

ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می‌کنند. به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم، معمولا کاتالوگ یا بروشورهایی که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی می‌دهند. مدتی است که اسانس های خوش بو کننده به ورنی گرم می افزایند.

پوشش UV مات و براق

پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است. این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین یا سیلندری انجام می شود و نوع مواد مصرفی، کار را مات یا براق میکند. معمولا ترکیب هردو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف يك بروشور به کار به می‌گیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش، به روش و ماوراء بنفش خشك می شود و دلیل این نامگذاری نیز به همین خاطر است.

 

لترپرس (ملخی)

در این شیوه، چاپ به وسیله کلیشه های فلزی صورت می‌گیرد و امکان چاپ با رنگ های ترکیبی وجود ندارد. در واقع بایستی رنگ ها به صورت مجزا و بدون ترام باشند. از طرح یا نوشته مورد نظر، فیلم نگاتیو تهیه کرده، سپس کلیشه فلزی می‌سازند. مرکب به وسيله يك غلتک به روی کلیشه مالیده می‌شود و سپس کلیشه نقش را روی کاغذ، منتقل می‌کند.

 

داغی (طلاکوب) Hot foil

در این روش نیز چاپ به وسیله کلیشه فلزی انجام می شود و مراحل تهیه کلیشه، شبیه به چاپ ملخی است. ورقه های طلا که به رنگ های مختلف موجود است، بین کاغذ و کلیشه قرار گرفته، با فشار و حرارت نوشته به روی کاغذ منتقل می گردد. در این نوع چاپ نیز شبیه به چاپ ملخی، تنها امکان چاپ طرح های خطی وجود دارد.

 

داغی (طلاکوب) Hot foil
داغی (طلاکوب) Hot foil
داغی (طلاکوب) Hot foil
داغی (طلاکوب) Hot foil

ترموگرافی Thermography

در این شیوه نیز شبیه به چاپ افست فیلم و سپس زينك تهیه می شود، اما آن چه که چاپ می‌گردد بایستی خطی و تك رنگ باشد. معمولا با این روش چاپ، حروف و نوشته ها را به شکل برجسته چاپ می کنند که با کشیدن دست بر روی چاپ ترموگرافی، برجستگی زیردست کاملا حس می گردد. با فن آوری فعلی چاپ ترموگرافی را نمی توان بر دو روی کاغذ انجام داد.

 

ما در مجموعه تبلیغاتی مدرن طرح با سالها تجربه در زمینه طراحی و چاپ تبلیغات از جمله کاتالوگ، بروشور، کارتن، جعبه در خدمت شما همراهان هستیم. از شما دعوت می‌کنم برخی از نمونه کارهای چاپی مدرن طرح را مشاهده نمایید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *