بالاترین ISO که می توانید برای دوربین خود استفاده کنید چیست؟

بالاترین ISO دوربین
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 ISO مناسب برای دوربینتان

منظور من از حد، نقطه ای است که در آن، نویز زیاد است، اگر شما هرگز زحمت نداده‌اید به خود که به محدودیت دوربین خود پی ببرید، من یک آزمایش آسان برای شما دارم که باید آن را امتحان کنید.

هر مدل دوربین متفاوت است و سازندگان دوربین با هر نسخه جدید عملکرد ISO را بهبود می بخشند. به همین دلیل مهم است که تصور نکنید نسخه Mark IV با Mark III یکسان است.

 

ISO چیست؟

ISO مخفف سازمان بین المللی استاندارد سازی است. آیا نام های بزرگ و بلند با سبک دولتی باعث به خواب رفتن شما می شود؟ اگر این طور است است سریع بریم سر اصل مطلب.

گروه ISO استانداردهایی را تعیین می‌کنند بنابراین فیلم Kodak، در واقع 100 همان ISO 100 فوجی یا Agfa یا هر تولید دیگری است. داشتن استانداردهایی خوب است در غیر این صورت نمی دانید چگونه سرعت شاتر و دیافراگم خود را تنظیم کنید.

همچنین مطالعه کنید: نحوه استفاده از دیافراگم دوربین برای حداکثر تاثیر

حمل این مفهوم به دیجیتال و ISO اندازه گیری حساسیت سنسور دوربین شماست. هرچه عدد کمتر باشد ، حساسیت آن کمتر می شود ، بنابراین برای نوردهی به نور بیشتری احتیاج دارید. ایزوی بالاتر امکان نور کم در همان شرایط را فراهم می کند ، که می تواند منجر به سرعت شاتر سریعتر یا تنظیم دیافراگم بهینه شود.

 

چرا باید مراقب باشیم؟

افزایش تنظیمات ISO شما یک اشکال بزرگ دارد: افزایش حساسیت می تواند مصنوعات ناخواسته ای به نام “نویز” ایجاد کند.

این تصاویر، بیشتر در مناطق تاریک و سیاه رنگ تغییر رنگ می دهد. همه چیز را بهم می زند.

بگذارید تفاوت را با دو عکس به شما نشان دهم، اولی با ISO 12،800 و دومی با ISO 80 گرفته شد.

همچنین بخوانید: تنظیمات دوربین عکاسی در شب و نکات مهم

 

 

آیا می توانید تغییر رنگ سبز و بنفش را ببینید؟ این نویز است.

از کمترین ISO که می توانید استفاده کنید
با دانستن اینکه ISO بالاتر می تواند این نویز زشت را ایجاد کند، بهتر است تقریباً همیشه با کمترین ISO عکس بگیرید که همچنان تصویری واضح به شما می دهد. به عنوان مثال، عکاسان منظره در روزهای فیلم ISO 50 را دوست داشتند و برخی هنوز هم به خاطر لطافت شگفت انگیزی که فیلم به تصاویرش می بخشد به تجهیزات فیلم خود بازمی گردند.

DSLR های زیادی وجود دارد که می توانند از ISO 50 استفاده کنند، مانند Canon EOS 5D قدیمی.

 

Canon 5D ISO 50
Canon 5D ISO 50

 

مگر اینکه نتوانید

اما در مورد شرایط تاریک چطور؟ به عنوان مثال، وقتی سالن تماشاخانه یا صحنه کم نور دارید، چه می کنید؟ والدین با بچه ها در کلاس های ورزشی داخل سالن یا نمایش و نمایش های مدرسه یا برنامه های تعطیلات این وضعیت را به خوبی می دانند. مثالی اینجا است:

 

ISO 5000

 

در چنین شرایطی خوب است بدانید که حداکثر ISO قابل استفاده دوربین شما چیست، در واقع موضوع مقاله ما اینجاست! همچنین ایده خوبی است بدانید که اگر از این حداکثر خودخواسته بالاتر بروید ، با چه میزان نویز مواجه خواهید شد، زیرا گاهی اوقات احساسات و خاطرات مهمتر از نگرانی در مورد تصاویر بدون نویز هستند.

یا شاید با توجه به شرایط نوری فعلی به سرعت شاتر بالایی نیاز دارید و یک فلاش صحنه را خراب می کند.

 

ISO 5000

 

یک آزمایش ساده

آزمایش دستیابی به بالاترین میزان ISO که باید استفاده کنید، بدون اینکه نویز زیادی به دست بیاورید، بسیار آسان است.

شما نیاز خواهید داشت:

  • دوربین
  • میز یا سه پایه
  • انواع مختلف اشیا، با رنگ های تیره و سیاه، شاید برخی از سایه ها نیز
  • نور کافی (اما نه خیلی روشن)

 

 

دوربین خود را روی میز یا سه پایه تنظیم کنید. شما باید آن را ثابت نگه دارید زیرا بعضی از عکسهایی که می‌گیرید ممکن است سرعت شاتر کم داشته باشد. تاری باعث خراب شدن نتایج می شود.
در انتهای دیگر جدول اشیا خود را تنظیم کنید. من اشیایی را پیشنهاد می کنم که براقیت زیادی ندارند و می توانید زمینه ای از رنگ سیاه را به خوبی پیدا کنید. پارچه های موجود در پیراهن و مانند آن.
اطمینان حاصل کنید که نور کافی در صحنه شما وجود دارد.
دوربین خود را روی حالت Program قرار دهید، مگر اینکه مورد دلخواه خود را داشته باشید.
همچنین گزینه های کاهش نویز دوربین را خاموش کنید.
اگر ISO شما کمتر از 100 باشد ISO را روی 100 یا L تنظیم کنید.
روی اشیا سیاه خود فوکوس کنید و عکس بگیرید.
اکنون ISO را به 200 تغییر دهید و یک عکس دیگر بگیرید.
در حالی که هر بار یک عکس را می گیرید، با یک توقف (با دو برابر شدن عدد) به سمت بالا حرکت کنید.
وقتی به بالاترین حد دوربین خود رسیدید، متوقف شوید. این ممکن است ISO 3200 یا شاید ISO 512،000 باشد.

 

نتایج را بررسی کنید

تصاویر خود را به رایانه منتقل کنید تا بتوانید نتایج را پیکسل کنید. همانطور که دوربین شما در حالت Program بود، قرار گرفتن در معرض کلی تصاویر باید تقریباً یکسان باشد. اگر از نرم افزار ویرایش عکس مانند Lightroom استفاده می کنید، پیشنهاد می کنم هرگونه ابزارک کاهش خودکار نویز را خاموش کنید.

اکنون روی تصاویر خود بزرگنمایی کنید.

 

ISO 12,800

 

با بالاتر رفتن ISO، متوجه نویز بیشتر و بیشتر به مناطق تاریک خواهید شد. همانطور که گفته شد، این تغییر رنگ است که اغلب به رنگ بنفش و سبز است. به نظر درست نمی آید  که مشخصه فیلم های با ایزو بالا باشد.

در برخی موارد، و انتخاب با شما است، نویز باید بیش از حد باشد. هر مدل دوربین کمی متفاوت است و طی 18 سالی که از دوربین های دیجیتال استفاده می کنم، کیفیت به طور مداوم بهتر و بهتر می شود. به همین دلیل این آزمایش یکی از اولین کارهایی است که باید با دوربین جدید انجام دهید.

 

مثال ها
بگذارید چند نمونه از مواردی که به نظر می رسد نویز زیاد دارد را برای شما بیان کنم. اینها فقط نظر من است، اما امیدوارم که این مثالها بتوانند به شما کمک کنند تا تصور بهتری از محدودیت دوربین خود داشته باشید.

 

ISO 12,800

 

ISO 12,800

 

ISO 12,800

 

ISO 40,000

 

نتیجه
دانستن محدودیت های ISO دوربین در هر نوع عکاسی مهم است. زمانهایی وجود دارد که ممکن است ایزوی بیشتری را انتخاب کنید، مانند عکسبرداری در نور بسیار کم. میزان نویز برای وضعیت شما بسیار زیاد است و دوربین سطحی است که بهتر است قبل از ایجاد شرایط آزمایش شود.

یک نکته دیگر: در این آزمایش توانایی فوق العاده اکثر نرم افزارهای مدرن ویرایش عکس در کاهش جنبه های منفی نویز در نظر گرفته نشده است. این یک مقاله کاملاً متفاوت و دگیر است!

در صورتی که نیاز به عکاسی صنعتی از محصولات خود دارید، لطفا از نمونه کارهای عکاسی صنعتی مدرن طرح بازدید نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *