فوکوس انتخابی چیست؟ (و نحوه استفاده از آن برای عکس های عالی)

فوکوس انتخابی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]فوکوس انتخابی از ترجیحات بصری ما برای برجسته کردن عناصر در ترکیب ما استفاده می کند. توجه ما را ابتدا به درخشان ترین قسمتهای صحنه و شارپ ترین قسمتها می اندازد.

در این مقاله ، ما به شما نحوه ایجاد فوکوس انتخابی را نشان خواهیم داد.

 

فوکوس انتخابی
فوکوس انتخابی به شما امکان می دهد تا گیاه phlox آبی وحشی را در برابر یک گل برجسته کنید. تنظیمات من 1/100 ثانیه در f / 2.8 ، ISO 125 بود.

 

فوکوس انتخابی چیست؟

فوکوس انتخابی یک سوژه را جدا می کند. یک نقطه تمرکز خاص در تصویر خود انتخاب کنید و اجازه دهید سایر عناصر موجود در ترکیب شما تار شوند. نقطه کانونی به مرکز توجه تبدیل می شود. عکاسان از فوکوس انتخابی برای جلوه هنری استفاده می کنند ، اما از کاربرد عملی نیز برخوردار است. وقتی پس زمینه شلوغ است یا خیلی جذاب نیست ، می توانید از فوکوس انتخابی استفاده کنید.

فوکوس انتخابی با ایجاد یک عمق میدان کم کار می کند. عمق میدان مقدار تصویر ، پیش زمینه تا پس زمینه است که در فوکوس قرار دارد. در عکاسی از مناظر ، ما عمق میدان عمیق را می خواهیم. تصویر دارای پیش زمینه و زمینه واضحی است. اما در انواع دیگر عکاسی از عمق میدان کم استفاده می شود. به عنوان مثال ، تاری اغلب بخشی از عکاسی پرتره یا خیابان است.

همچنین مطالعه کنید : راهنما نورپردازی در عکاسی پرتره

عمق میدان در یک پیوستار متفاوت است. می توانید تا حدی تار کنید که همه جزئیات از بین بروند. اما می توانید جزئیات پس زمینه را نیز حفظ کنید. فوکوس انتخابی اغلب در عکاسی ماکرو یا نمای نزدیک استفاده می شود.

 

فوکوس انتخابی
فوکوس انتخابی می تواند الگوی انتزاعی ایجاد کند اگر در نمای نزدیک از یک منطقه بسیار کوچک استفاده شود. تنظیمات من 1/100 صدم ثانیه در f / 5.0 ، ISO 800 بود.

 

 

نحوه استفاده از فوکوس انتخابی

هنگام استفاده از فوکوس انتخابی ، باید کنترل کنید: 1) نقطه فوکوس شما کجا باشد ، و 2) میزان تاری را می خواهید. در هر مرحله تکنیک هایی وجود دارد که به شما در ایجاد فوکوس انتخابی کمک می کند.

مرحله 1: یک نقطه کانونی را انتخاب کنید

اولین قدم در فوکوس انتخابی این است که تصمیم بگیرید کدام قسمت از صحنه خود را در فوکوس می خواهید. شما باید یک نقطه کانونی کوچک مانند پرچم های یک گل یا یک سوژه بزرگتر مانند یک شخص یا یک حیوان انتخاب کنید. اکنون ، شما باید به دوربین خود بگویید تا در صحنه روی این قسمت فوکوس کند. این به معنای انتخاب حالت فوکوس هدفمند است.

اگر از حالت های فوکوس گسترده یا zone استفاده می کنید ، باید به حالت کانونی یا حالت فوکوس خودکار Spot تغییر دهید. همچنین می توانید از فوکوس دستی استفاده کنید. مدل های دوربین ممکن است حالت های فوکوس را متفاوت برچسب گذاری کنند. برای تعیین حالتهای فوکوس ممکن است لازم باشد به دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید.

بیشتر دوربین های سطح متوسط ​​تا سطح بالا به شما امکان انتخاب یک نقطه فوکوس خاص را می دهند. کانن این AF را Single-point می نامد. سونی این نقطه انعطاف پذیر را اصطلاح می کند. دوربین شما ممکن است دارای یک جوی استیک باشد که هدف را به دور قاب حرکت می دهد. یا ممکن است بتوانید صفحه LCD را لمس کنید تا یک نقطه کانونی تنظیم شود. گزینه دیگر استفاده از فوکوس خودکار مرکز است. سوژه خود را در مرکز قاب خود قرار دهید تا فوکوس شود. سپس قبل از فشار دادن دکمه شاتر دوباره ترکیب کنید. بسیاری از تصاویر فوکوس انتخابی دارای یک موضوع واضح در پیش زمینه هستند و اجازه می دهند پس زمینه تار شود. یک نقطه فوکوس در عمق کادر هم باعث ایجاد تاری پیش زمینه و هم زمینه می شود.

 

با استفاده از فوکوس انتخابی ، من می توانم هم علف های پیش زمینه حواس پرت و هم زمینه این اسب وحشی را تار کنم. تنظیمات من 1/1250th ثانیه در f / 8.0 ، ISO 800 بود. سرعت شاتر بالا برای گرفتن حرکت در گله اسب بود.

 

 

Focus نواری در تصویر شما است. هر عنصری که در همان فاصله از نقطه تمرکز شما باشد ، در کانون توجه قرار خواهد گرفت. به این حالت صفحه کانونی گفته می شود. اگر گلها در یک فاصله در یک خط مستقیم در مقابل شما قرار بگیرند ، همه آنها در کانون توجه قرار می گیرند. موقعیت خود را تغییر دهید تا برخی از گلها بیشتر از دیگران به شما نزدیکتر شود. بعضی از گلها تار می شوند و برخی دیگر در کانون توجه قرار می گیرند.

 

فوکوس انتخابی
هدف این بود که ساقه Impatiens مورد توجه قرار گیرد. به صفحه باریک کانونی توجه کنید که شامل میز گل است. تنظیمات من 1/100 صدم ثانیه در f / 2.8 ، ISO 1000 بود.

 

 

اگر در فوکوس انتخابی تازه وارد هستید ، دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید و تغییر مکان در نقاط فوکوس مختلف در صحنه را تمرین کنید. روی یک عنصر نزدیک به خود در پیش زمینه تمرکز کنید. سپس تغییر دهید تا روی چیزی بیشتر از دور تمرکز کنید. فیلمبرداران می توانند این کار را طی یک بار شات انجام دهند. فوکوس Rack در حال جابجایی بین  فوکوس points  در طی یک شات است.

مرحله 2: ایجاد عمق کم میدان

تاری تصویر در هنگام استفاده از تصاویر فوکوس انتخابی به اندازه سوژه مهم است. اینکه چقدر پس زمینه را تار کنید ، یک اولویت شخصی است. می تواند چنان محو شود که پس زمینه به صورت شستشوی رنگی بدون جزئیات و بافت در آید. این ممکن است همان چیزی باشد که شما دنبال آن هستید ، گرچه زمینه را از دست می دهید. همچنین می توانید کمتر تار شوید و جزئیات را در پس زمینه نگه دارید.

 

فوکوس انتخابی
تریلیوم سفید در برابر تجارت جنگل خودنمایی می کند. در این حالت ، کف جنگل فقط کمی تار شده است. تنظیمات من 1 / 80th ثانیه در f / 5.6 ، ISO 100 بود.

 

بوکه به کیفیت تاری اشاره دارد. Blur بر رنگ تأکید دارد و اشکال را مخدوش می کند. پس زمینه ای را انتخاب کنید که متناسب با سوژه شما مناسب باشد. همچنین ، سعی کنید نقاط روشن در پس زمینه را محدود کنید. اینها چشم را به سمت خود می کشد و از نقطه اصلی مورد علاقه شما می کاهد.

همچنین ممکن است دریابید که برخی از لنزها نسبت به بقیه لکه های تاریکی را ایجاد می کنند. برخی از عکاسان از لنزهای مخصوص برای ایجاد جلوه های تاری استفاده می کنند. لنزهای Lensbaby برای فوکوس انتخابی ساخته شده اند. اعوجاج کانونی در لنزها تعبیه شده است. هر نوع لنز اثر فوکوس متفاوتی دارد.

فوکوس انتخابی
این تصویر با Lensbaby Composer Pro & Sweet 35 گرفته شده است. به تاری منحصر به فرد ایجاد شده توسط لنزهای اطراف لاله توجه کنید. تنظیمات 1 / 3200th ثانیه در f / 2.8 ، ISO 200 بود. عکس از لورا ایوانز.

 

 

تاری در تصاویر فوکوس انتخابی مهم است. این تاری است که سوژه را از پس زمینه جدا می کند. ایجاد تاری در تصویر فوکوس انتخابی مربوط به کنترل عمق میدان است. میزان تاری تصویر شما بر اساس دیافراگم ، لنز و موقعیت سوژه است. اگر تازه با مفهوم عمق میدان کم آشنا شدید ، به مقاله عمق میدان ما مراجعه نمایید.

دیافراگم
فاصله کانونی لنز
موقعیت سوژه در قاب

دیافراگم

دیافراگم وسیع تری مانند f / 2.8 به شما عمق میدان کم می دهد. برای دیدن تفاوت های دیافراگم ، دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید و آن را روی حالت or اولویت دیافراگم set تنظیم کنید. روی چیزی نزدیک به خود فوکوس کنید. هنگام حرکت در دیافراگم های مختلف ، به تغییر تاری پس زمینه توجه کنید. دیافراگم های گسترده تر ، تاری بیشتری ایجاد می کنند. دیافراگم های باریک باعث فوکوس بیشتر صحنه می شوند.

گرافیکی که سطوح مختلف فوکوس را برای f / 2.8 و f / 16 نشان می دهد.

 

 

 

وقتی یک نقطه فوکوس را انتخاب می کنید ، تقریباً یک سوم فوکوس در مقابل سوژه قرار می گیرد و دو سوم عقب می افتد. ماشین حساب های عمق میدان به شما کمک می کنند دریابید که در یک دیافراگم خاص چه میزان از صحنه در کانون توجه قرار گرفته است. فاصله برنامه از سوژه ، دیافراگم و فاصله کانونی. عمق محاسبه میدان به شما این امکان را می دهد تا بدانید که جلو و پشت سوژه تا چه اندازه فوکوس دارد.

وقتی سوژه ام را روی 3 متر تنظیم می کنم ، فاصله کانونی را در دیافراگم و فاصله کانونی مختلف مقایسه کنید. اگر از f / 11 استفاده کنم ، کل عمق میدان 2.86 متر (9.38 فوت) با 2 متر (6.56 فوت) فوکوس پشت سوژه است. اگر دیافراگم را به f / 2.8 تغییر دهم و همه موارد دیگر را ثابت نگه دارم ، کل عمق میدان من فقط 0.61 متر (2 فوت) است. تقریباً نیمی ، یعنی 0.33 متر (1 فوت) ، در پشت سوژه قرار دارد.

نمودار نشان می دهد که چگونه فاصله فوکوس بین f / 11 و f / 2.8 تغییر می کند.

 

 

فاصله کانونی لنز

عمق میدان نیز با فاصله کانونی لنز شما تغییر می کند. با استفاده از لنز 50 میلی متری در f / 8.0 ، عمق میدان 1.85 متر (6.06 فوت) با 1.19 متر (3.90 فوت) فوکوس پشت سوژه است. تغییر فاصله کانونی من به 200 میلی متر ، با نگه داشتن همه موارد دیگر ، عمق میدان من به 0.1 متر (4 اینچ) کاهش می یابد. فقط 0.05 متر (2 اینچ) در پشت موضوع قرار دارد. به طور کلی ، لنزهای بلندتر تاری بیشتری ایجاد می کنند. لنزهای زاویه دید باعث ایجاد تاری کمتری می شوند.

 

گرافیکی که نشان می دهد چگونه فاصله فوکوس بین 50 میلی متر و 200 میلی متر تغییر می کند.

 

 

هر لنز حداقل فاصله فوکوس را دارد. اگر از این فاصله نزدیکتر باشید ، لنز نمی تواند فوکوس کند. این مشخص می کند که چقدر می توانید به سوژه خود نزدیک شوید. در عکاسی ماکرو باید نزدیک شوید. برای نزدیک شدن بیشتر ، از یک لوله کششی ارزان قیمت استفاده کنید. یک لوله کششی فاصله کانونی را کوتاه می کند. بین لنز و دوربین شما سوار می شود. این لنز را از سنسور دور می کند. لوله های کششی فاصله کانونی را کوتاه می کنند. این بدان معنی است که می توانید به سوژه خود نزدیکتر شوید و یک اثر تارتر ایجاد کنید. اما لوله های کششی نور را نیز فریز می کنند. شما باید این کار را با کاهش سرعت شاتر یا استفاده از ISO بالاتر جبران کنید.

 

موقعیت سوژه در قاب

تاری فقط مربوط به دیافراگم نیست. همچنین درباره موقعیت شما نسبت به سوژه و موقعیت سوژه در پس زمینه است. همه چیز در مورد فاصله بیش از حد کانونی است. در نمونه های تاکنون ، دوربین در 3 متری سوژه قرار گرفته بود. جابجایی مجدد دوربین در فاصله نزدیکتر یا دورتر ، عمق میدان را تغییر می دهد. نزدیک شدن به سوژه خود ، یک عمق میدان کم ایجاد می کند. دورتر رفتن عمق میدان را گسترش می دهد. اگر دورتر شوید ، بیشتر صحنه در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

 

سه نیلوفر آبی در فاصله متفاوت از دوربین. وقتی روی نزدیکترین فوکوس می کنم ، دو تای پشت سر بسته به فاصله آنها از دوربین از فوکوس خارج می شوند. تنظیمات من 1 / 800th ثانیه در f / 8.0 ، ISO 1000 بود.

 

 

 

تنظیم تاری

اگر می خواهید تاری بیشتری ایجاد شود ، در اینجا چند مرحله وجود دارد:

دیافراگم خود را باز کنید. با بزرگترین دیافراگم (کمترین تعداد) لنز خود شروع کنید. این به شما اجازه می دهد تا ببینید که چه میزان تاری از موقعیت شما در دسترس است.
به سوژه خود نزدیکتر شوید. این موقعیت نسبی سوژه شما را در کادر تغییر می دهد. دوباره روی موضوع تمرکز کنید و تاری را بررسی کنید.
سوژه خود را بیشتر از پس زمینه حرکت دهید. این کار همیشه خارج از محیط استودیو امکان پذیر نیست. اما به دنبال زوایای دیگر باشید. بعضی اوقات تغییر زاویه شما با حرکت به چپ یا راست یا بالا یا پایین ، رابطه را با پس زمینه تغییر می دهد.

همچنین مطالعه کنید : بهترین زاویه برای عکاسی از محصول
لنزها را عوض کنید. به جای لنزهای زاویه دید عریض ، از لنزهای تله استفاده کنید.

برنامه های فوکوس انتخابی

برنامه های فوکوس انتخابی به شما امکان می دهند با گوشی هوشمند خود پس زمینه تار ایجاد کنید. حالت عمودی در آیفون X یا نسخه جدیدتر ، عمق میدان کم را شبیه سازی می کند. حالت عمودی را انتخاب کنید و گزینه های روشنایی را تنظیم کنید. بعد از عکاسی ، میزان تاری را در پس زمینه تنظیم کنید. روی دکمه EDIT کلیک کنید و دیافراگم را در بالای صفحه انتخاب کنید. اکنون شما یک ابزار کشویی دارید که f-stop را تغییر می دهد. گوشی شما دیافراگم باز مانند f / 1.4 یا دیافراگم باریک مانند f / 16 را شبیه سازی می کند.

 

فوکوس انتخابی
عکس های صفحه نمایش آیفون 11 که تصویر اصلی را در دیافراگم حالت پرتره (چپ) و f / 1.4 (میانی) و f / 16 (راست) شبیه سازی شده نشان می دهد.

 

 

برنامه های دیگر به شما امکان می دهند جلوه های فوکوس انتخابی را حتی روی تصاویری که قبلاً گرفته اید کنترل کنید.

Focos هم در iPhone و هم در Android موجود است.
EZ Blur Focus Photo Effect (IOS)

AfterFocus (اندروید)

در EZ Blur ، عکسی را که گرفته اید باز کنید و نقطه فوکوس را انتخاب کنید. سپس انتخاب کنید که چه میزان تاری و میزان تار شدن تدریجی از سوژه کاهش یابد. همچنین می توانید نوع تیرگی را استفاده کنید. به عنوان مثال ، Gaussian یا Motion Blur برای افزودن تاری به ابرها.

نتیجه
فوکوس انتخابی با تقابل شدید یک سوژه در فوکوس با عناصر تار ، بخشی از تصویر شما را برجسته می کند. برای ایجاد فوکوس انتخابی ، یک نقطه فوکوس را انتخاب کنید و دوربین خود را روی دیافراگم وسیع قرار دهید.

با استفاده از دیافراگم باز ، یک عمق میدان کم در تصویر خود ایجاد کنید. بسیاری از لنزهای کیت دارای f / 3.5 یا f / 4.0 به عنوان گسترده ترین دیافراگم هستند. دیافراگم های دیگر لنزهای مخصوص ممکن است به اندازه f / 1.2 باشد. به طور کلی ، هرچه دیافراگم بیشتر باشد ، تاری بیشتر می شود. شاید لازم نباشد دوربین خود را در بیشترین دیافراگم تنظیم کنید. اگر می خواهید جزئیات در قسمتهای تاری تصویر شما باشد ، f-stop باریک تری مانند f / 5.6 یا f / 11 را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط : نحوه استفاده از دیافراگم دوربین برای حداکثر تاثیر

شما می توانید از عمق میدان استفاده کنید تا به شما کمک کند مکان خود را نسبت به سوژه ، دیافراگم و فاصله کانونی قرار دهید. یا می توانید رویکرد تجربی تری داشته باشید. دیافراگم های مختلف را امتحان کنید و موقعیت را در اطراف سوژه حرکت دهید.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *