حالت اولویت شاتر چیست (نحوه و زمان استفاده از آن)

حالت اولویت شاتر

حالت اولویت شاتر یک حالت کمکی است که به شما امکان می دهد سرعت شاتر دوربین خود را کنترل کنید. اگر می خواهید از حالت خودکار یا برنامه دور شوید اما برای حالت دستی یا manual آماده نیستید ، حالت های کمکی مانند Shutter Priority و Aperture Priority بهترین مکان برای شروع هستند. در این مقاله ، ما توضیح خواهیم داد که حالت Shutter Priority چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد. ما همچنین بررسی خواهیم کرد که چرا گاهی اوقات بهتر از عکسبرداری در حالت کاملاً دستی است.

سرعت روان شاتر 6 ثانیه برای صاف کردن امواج دریاچه میشیگان لازم است.

حالت اولویت شاتر چیست؟

در حالت اولویت شاتر ، سرعت شاتر دوربین خود را تنظیم کنید. سپس دوربین شما دیافراگم را تنظیم می کند که با سرعت شاتر شما کامل می شود تا از نوردهی مناسب تصویر اطمینان حاصل کند. حالت اولویت دیافراگم عکس است ، جایی که دیافراگم را انتخاب می کنید و دوربین شما سرعت شاتر را تنظیم می کند. در حالت عکسبرداری دستی ، سرعت شاتر و دیافراگم را تنظیم می کنید.

سرعت شاتر به این معنی است که شاتر با چه سرعتی باز و بسته می شود. این میزان نور را وارد دوربین می کند. با سرعت شاتر سریع ، نور زیادی به سنسور شما نمی رسد. اما وقتی شاتر مدت بیشتری باز بماند ، نور بیشتری به سنسور می رسد و بنابراین تصویر بیشتر در معرض دید قرار می گیرد.

✅ در این رابطه بخوانید: عکاسی صنعتی چیست؟

 

سرعت شاتر به مدت باز بودن شاتر شما اشاره دارد (تصویر توسط Fernando Zhiminaicela)

در حالت اولویت شاتر ، دوربین شما دیافراگم را تنظیم می کند تا به شما در گرفتن عکسی با نوردهی مناسب کمک کند. به عنوان مثال ، اگر سرعت شاتر سریع را انتخاب کنید ، دوربین شما دیافراگم وسیع تری مانند f / 2.8 تنظیم می کند. به این ترتیب در مدت زمان کوتاهی که دیافراگم باز است ، نور تا حد ممکن فراهم می شود. اگر سرعت شاتر پایین را انتخاب کنید ، دوربین دیافراگم باریکی مانند f / 16 تنظیم می کند. این میزان میزان برخورد نور با سنسور شما را کاهش می دهد. همه چیز در مورد مثلث نوردهی است.

مزایا و معایب حالت اولویت شاتر

حالت اولویت شاتر یکی از حالات نیمه خودکار دوربین است که بسیاری از عکاسان از آن استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از مزایا و معایب حالت اولویت شاتر بیان شده است.

مزایا اولویت شاتر

  • کنترل بیشتر بر سرعت شاتر: حالت اولویت شاتر به عکاس این امکان را می‌دهد تا بر روی سرعت شاتر تمرکز کرده و به دلخواه خود تنظیم کند. این برای عکاسانی که در شرایط نوری مختلف عکاسی می‌کنند و یا می‌خواهند حرکت سریع را به تصویر بکشند بسیار مفید است.
  • عکاسی در شرایط نوری مختلف: در شرایطی که نور کم است، حالت اولویت شاتر به عکاس این امکان را می‌دهد تا سرعت شاتر را به حداکثر برساند و عکسی با نور کافی بگیرد. در شرایط نوری خیلی روشن هم می‌توان از این حالت استفاده کرد و با تنظیم سرعت شاتر، عکسی با نور کافی و بدون اضافه شدن نور اضافی گرفت.

معایب اولویت شاتر

  • مشکلات با عمق میدان: در حالت اولویت شاتر، دوربین به طور خودکار دیافراگم را تنظیم می‌کند. این ممکن است باعث شود که عمق میدان کمتری در عکس حاصل شده و فقط بخشی از تصویر مورد نظر فوکوس شود. برای رفع این مشکل، باید دیافراگم را به صورت دستی تنظیم کرد.

عدم کنترل بر دیافراگم و ISO: در حالت اولویت شاتر، دوربین به طور خودکار دیافراگم و ISO  را تنظیم می‌کند. این ممکن است باعث شود که در شرایط نوری مختلف، تصاویر با کیفیت پایین‌تری بگیرید. برای رفع این مشکل، باید دیافراگم و ISO  را به صورت دستی تنظیم نمود.

👈 آیا می دانید چرا باید از طراحی کاتالوگ حرفه ای استقاده کرد؟

 

 

مثلث نوردهی
مثلث نوردهی نحوه تعامل سرعت شاتر ، دیافراگم و ISO را برای ایجاد نوردهی متعادل نشان می دهد

 

در اکثر دوربین های دیجیتال ، می توانید شاتر را از 30 ثانیه تا حداکثر 1/8000 ثانیه باز کنید! برای سرعت شاتر بیش از 30 ثانیه ، می توانید از حالت Bulb برای کنترل مدت زمان باز ماندن شاتر با یک ریموت از راه دور استفاده کنید.

نحوه تنظیم حالت اولویت شاتر

دوربین های دارای حالت دستی نیز دارای حالت اولویت شاتر خواهند بود. اکثر دوربین های دارای این ویژگی برای انتخاب حالت اولویت شاتر از صفحه شماره گیری حالت بالا استفاده می کنند. این حالت یا دارای “S” یا “Tv” است. Tv مخفف Time Value است. حالت اولویت دیافراگم معمولاً با “A” و دستی با “M” برچسب گذاری می شود.

👈 همچنین بخوانید : آموزش حالت اولویت دیافراگم

 

اولویت شاتر با عنوان “S” یا “Tv” برچسب گذاری شده است

 

شماره گیری را روی حالت اولویت شاتر تنظیم کنید ، سپس سرعت شاتر را انتخاب کنید. در مدل های دوربین متفاوت است ، اما معمولاً در بالا یا کنار دوربین شماره گیری وجود دارد که سرعت شاتر را کنترل می کند.

همچنین می توانید مقدار ISO را همراه با سرعت شاتر تنظیم کنید. یکی از گزینه ها انتخاب خودکار ISO است. در این حالت ، دوربین برای ایجاد تعادل در نوردهی بهترین ترکیب از دیافراگم و مقادیر ISO را انتخاب می کند. بعضی از دوربین ها به شما امکان می دهند محدوده ISO را تعیین کنید ، جایی که در مورد حداقل و حداکثر ISO تصمیم می گیرید. این اطمینان می دهد که تصاویر شما خیلی پر نویز نخواهند شد.

بالا بردن یا کاهش سرعت شاتر باعث تغییر نوردهی نمی شود. دوربین شما دیافراگم را تنظیم می کند تا همان نوردهی را حفظ کند. اگر تصویر روشن یا تاریک می خواهید ، از صفحه جبران نوردهی استفاده کنید.

زمان استفاده از حالت اولویت شاتر

هنگامی که سرعت شاتر مهمترین عامل برای گرفتن صحنه است ، از حالت اولویت شاتر استفاده کنید. به عنوان مثال ، هنگام عکاسی از حرکت. بسته به سرعت شاتر ، می توانید سوژه در حال حرکت را فریز کنید یا تاری حرکت را نشان دهید ، پیشنهاد میکنیم مقاله ✅ نحوه عکاسی از سوژه متحرک : حرکت در عکاسی را مطالعه نمایید.

حرکت فریز با سرعت شاتر سریع

سرعت شاتر سریع حرکت را فریز می کند. این مهم هنگام عکاسی از حیات وحش یا ورزش است. هرچه حرکت سریعتر باشد ، سریعتر باید کرکره ها را برای منجمد کردن حرکت انجام داد. به عنوان مثال ، هنگام عکاسی از پرندگان در حال پرواز می توانید با سرعت شاتر 1/500 ثانیه شروع کنید. اما ممکن است لازم باشد سرعت شاتر را بسیار سریعتر تنظیم کنید تا حرکت بال های تند تند را منجمد کند برای این منظور اینجا را بخوانید.

 

حالت اولویت شاتر
قوها در پرواز با سرعت شاتر 1 / 1000th ثانیه یخ زده اند

 

حرکت تاری با سرعت شاتر آهسته

وقتی شاتر را برای مدت طولانی تری باز می گذارید ، حرکت را به صورت تار نشان می دهد. عکاسان منظره اغلب دوست دارند آب یا ابرها را تار کنند. هرچه سرعت حرکت کندتر باشد ، برای شفاف شدن حرکت ، شاتر باید به مدت طولانی تری باز بماند. برای تار کردن ابرها باید شاتر خود را بیشتر از زمانی که آب را صاف می کنید باز بگذارید. در هنگام تار شدن آب یا ابرها ، طول شاتر از نیم ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد.

 

حالت اولویت شاتر
حرکت آب در 0.6 ثانیه تار می شود

 

شما همچنین می توانید برای ایجاد جلوه هنری ، حرکت تاری ایجاد کنید. به عنوان مثال ، جالب است که برخی از تاری ها را به یک صحنه خیابان اضافه کنید. یا می توانید شاتر خود را کمی کند کرده و با سوژه متحرک حرکت دهید. تغییر شکل سوژه را در فوکوس نگه می دارد اما در پس زمینه تاری حرکت ایجاد می کند. سرعت شاتر مختلف را امتحان کنید تا میزان تاری ایجاد شده را کاوش کنید.

 

حالت اولویت شاتر
تاری حرکت هنری پرندگان در 1/10 ثانیه

 

جلوگیری از لرزش دوربین در سرعت شاتر پایین

هنگام استفاده از سرعت شاتر طولانی ، برای تثبیت دوربین از سه پایه استفاده کنید. اگر سرعت شاتر کمتر از فاصله کانونی لنز شما باشد ، استفاده از سه پایه یک قاعده کلی است. سرعت شاتر شما باید هنگام استفاده از لنز 50 میلی متر از 1/50 ثانیه بیشتر باشد. اما این یک قاعده کلی است – عکاسانی که ثبات بیشتری دارند می توانند با سرعت شاتر کمتری کار کنند.

برای جلوگیری از نمایش لرزش دوربین در تصاویر می توانید از حالت اولویت شاتر استفاده کنید. سرعت شاتر را به اندازه ای سریع تنظیم کنید که از حرکت تصادفی دوربین جلوگیری کند. این زمانی مفید است که سه پایه مفید ندارید.

اولویت شاتر در مقابل Manual

حالت اولویت شاتر در برخی شرایط می تواند از حالت دستی بهتر باشد. به عنوان مثال ، اگر فوکوس شما روی گرفتن حرکت باشد ، ممکن است به اندازه دیافراگم اهمیت ندهید. در حالت manual ، باید تنظیمات دیافراگم را انتخاب کنید که بهترین میزان نوردهی را برای سرعت شاتر انتخاب شده به شما ارائه دهد.

در موقعیت های سریع مانند ورزش ، ممکن است وقت کافی برای  دیافراگم را نداشته باشید. همچنین  اگر شرایط نوری صحنه شما مرتباً تغییر می کند ، استفاده از حالت assisted اغلب سریعتر است. این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که خورشید در پشت ابرها حرکت کند.

اما ، اگر می خواهید عمق میدان را تنظیم کنید ، به حالت دستی یا اولویت شاتر بروید. عمق میدان تعیین می کند که چه میزان از صحنه در کانون توجه باشد. یک عمق میدان کم یک تاری پس زمینه دلپذیر ایجاد می کند. یکی از راه های دستیابی به عمق میدان کم استفاده از دیافراگم وسیع است.

اگر از یک حالت assisted برای فیلمبرداری از حیات وحش یا ورزش در یک روز آفتابی استفاده کنید ، دوربین شما دیافراگم گسترده ای را انتخاب نمی کند. سعی کنید با انتخاب یک دیافراگم باریک ، نور شدید وارد شده به دوربین را کنترل کنید. برای نادیده گرفتن تأکید دوربین در گرفتن نوردهی متعادل ، باید از حالت دستی استفاده کنید.

حالت اولویت شاتر
از حالت دستی برای استفاده از سرعت شاتر سریع با دیافراگم وسیع استفاده کنید (تصویر گرفته شده در 1 / 1000th ثانیه در f / 8.0 ، ISO 1000)

 

نکات تکمیلی برای استفاده بهینه از حالت اولویت شاتر

استفاده از حالت اولویت شاتر به شما امکان می دهد تا سرعت شاتر را تنظیم کنید و برای عکاسی از سوژه هایی که در حال حرکت هستند، بهبود بخشید. در این بخش، نکات تکمیلی برای استفاده بهینه از حالت اولویت شاتر بیان شده است.

تنظیم سرعت شاتر

در حالت اولویت شاتر، شاتر دوربین تنها برای مدت زمانی که شما تعیین کرده اید باز می شود. بنابراین، باید سرعت شاتر را برای هر سوژه مجزا تنظیم کرد. برای مثال، در صورتی که شما قصد دارید یک عکس از یک ماشین در حال حرکت بگیرید، باید سرعت شاتر را بالا ببرید تا تصویری که بازیابی می کنید، بدون هیچ گونه تاریخی باشد.

استفاده از ترکیبی از حالت ها

در برخی موارد، استفاده از ترکیبی از حالت های دوربین می تواند به شما کمک کند تا تصاویر بهتری بگیرید. برای مثال، در صورتی که شما قصد دارید عکسی از یک سوژه در حرکت بگیرید، می توانید از حالت اولویت شاتر و حالت دیافراگم ترکیب کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا سرعت شاتر را بالا ببرید و در عین حال، مقدار نوری که به دوربین وارد می شود را کنترل کنید.

استفاده از حالت تکراری

در برخی موارد، استفاده از حالت تکراری می تواند به شما کمک کند تا تصاویر بهتری بگیرید. در این حالت، دوربین به طور مداوم عکس می گیرد تا شما بتوانید بهترین تصویر را انتخاب کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا از تصاویر بهتری برای پردازش و ویرایش استفاده کنید.

نتیجه
حالت عکسبرداری دستی اغلب به عنوان بهترین و حرفه ای ترین حالت در دوربین شما مشاهده می شود. مطمئناً مواردی وجود دارد که حالت دستی بهترین است. اما بسیاری از عکاسان حرفه ای از حالت های کمکی مانند شاتر یا حالت اولویت دیافراگم استفاده می کنند. اگر در حال گرفتن عکس هستید ، حالت اولویت شاتر می تواند بسیار بهتر از حالت دستی باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *