انواع پوشش های چاپ

انواع پوشش های چاپ
[vc_row][vc_column][vc_column_text]انواع پوشش های چاپ :پوشش به جهت محافظت بیشتر از بسته بندی در برابر عواملی مانند رنگ گرفتگی و ممانعت از ساییده شدن و پوسیدگی و پیدایش براقیت و جذابیت در محصول چاپ شده از پوشش هایی مانند: سلفون، یووی و ورنی استفاده میشود که این عملیات را می توان با استفاده از دستگاه های مخصوص سلفون کشی و روش های چاپی مانند: سیلک اسکرین، لترپرس، افست و … انجام داد.

انواع پوشش های چاپ

سلفون: سلفون پوششی است که موجب استقامت بسته بندی و از آن در برابر صدمه های احتمالی محافظت می کند و در انواع متفاوت مانند: مات، براق، مخملی و طرح دار بر روی محصول چاپی، با توجه به نیاز آن محصول انجام می شود و یکی از رایج ترین شیوه ها به منظور پوشش روی سطح چاپی میباشد که توسط دستگاه های مخصوص سلفون کشی لایه نازکی از پلاستیک روی سطح کار چسبانده میشود. شیوه کار آن به این شکل است که سلفون های رول به کمک چسب روی سطح جعبه چسبانده میشود.

به دو شکل ماشینی: اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و در دو نوع حرارتی و ساده می باشند. در نوع حرارتی به سبب بهره گیری از حرارت سلفون به شکل قابل قبول تری بر روی محصول چاپی قرار می گیرد.

انواع سلفون

همان گونه که توضیح داده شد، سلفون در انواع مات، براق، طرحدار و مخملی موجود میباشد که با توجه به مدل های بالا و با توجه به شرایط کار و دستگاه به صورت های مختلف روی کار کشیده می شود. لازم به ذکر است که به طور معمول انواع جعبه های لمینتی پیش از لمینت کردن سلفون می کشند. به منظور مات یا براق شدن کار و اساسی ترین علت آن شکسته نشدن کاغذ یا نشکستن مرکب در هنگام دایکات زدن و تا کردن. سلفون دارای میکرون های مختلفی است که بسته به کاری که روی آن انجام می گردد قابل استفاده هستند.برای اطلاعات بیشتر به صفحه انواع جعبه ما مراجعه کنید.

الف)سلفون حرارتی

همان طور که از نام آن مشخص است با استفاده از حرارت سلفون به کار چسبیده میشود لیکن با این تفاوت که سلفونی که برای دستگاه حرارتی استفاده می گردد، خود دارای چسب می باشد که بعد از رسیدن به سیلندر داغ دستگاه، چسب موجب چسبیدن به کار می گردد و به وسیله حرارت به کار می چسبد. این نوع سلفون به لحاظ کیفیت بهترین نوع می باشد و تمامی پودری را که اپراتور چاپ به کار زده که کار به اصطلاح پشت نزند را حل می کند و دیگر حبابی روی کار نمی ماند. چنانچه کاری با دستگاه ۴ رنگ همزمان چاپ شود و دارای پودر باشد را نمی توان با دستگاههای دیگر سلفون کشید و باید با دستگاههای حرارتی این کار را انجام داد. نکته دارای اهمیت این است که پس از کشیدن سلفون بر روی کار بعضی از رنگهای تنپلات به وسیله دستگاه حرارتی نمی توانیم روی کار امباس کنیم که در مراحل بعدی به آن اشاره می شود سلفون این دستگاه دارای طول و عرض های متفاوت می باشند.

انواع پوشش های چاپ
انواع پوشش های چاپ

ب) سلفون سرد (واتربیس)

در این نوع دستگاه چسب سرد داخل مخزن وجود دارد که سلفون خام از روی نوردی که داخل آن مخزن در حال چرخش است عبور می کند و چسبی می شود سپس سلفون حاوی چسب روی کار کشیده می شود. در این دستگاه دیگر اثری از حرارت نیست، سلفون این دستگاه هم مانند دستگاه حرارتی دارای طول و عرض های مختلف می باشد. یکی از مشکلاتی که در این دستگاه ها با آن مواجه هستیم در خصوص پودر کارهای چاپی میباشد که پس از کشیدن سلفون اکثر مواقع حباب های کوچکی ظاهر می شود. میزان براق بودن که در این نوع سلفون می باشد و میکرون بالای آن کیفیتی به نسبت بالاتر از حرارتی را دارا می باشد، اما در صورتی که روی سلفون مات این نوع کار نمی توان UV کشید و چنانچه این کار را انجام دهیم احتمال برآمدن UV وجود دارد.

 

ج)سلفون ایرانی:

در این نوع دستگاه که بسیار کم برای کشیدن سلفون استفاده میشود کار را چسبی کرده و بعد سلفون را از روی کار چسبی شده عبور می دهیم. در این روش به هیچ عنوان حباب که از پودر ماشین چاپ به وجود می آید، نمایان نمی شود اما تمام لبه های کار چسبیده میشود که تمیز در آمدن کار مشکل است.

 

یووی UV

استفاده از اشعه ماوراء بنفش به عنوان تکنیکی برای خشک شدن سطوح چاپی از قرن ۲۰ میلادی شروع شد. علت استفاده بیشتر از این تکنیک در میان سایر روش های رایج خشک کن ها عبارت است از:

خشک شدن آنی و سریع مرکب

• امکان انجام عملیات پس از چاپ

• به حداقل رساندن پشت زدگی محصولات چاپی

• پایداری و ثبات سطح چاپی

• افزایش مقاومت مرکب در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی UV در دو نوع براق و مات می باشد که از نوع مات آن بسیار کم استفاده می شود، که وجود زمان زیاد و هزینه بالا از دلایل آن می باشد.

همچنین بخوانید : ۶ نکته در مورد نحوه استفاده از فضای چاپ در جعبه یا کارتن

 

انواع پوشش های چاپ
انواع پوشش های چاپ

 

 UV سیلندری تخت :

در این روش مانند ورنی سرد کاغذ را از توری سیلک اسکرینی که محتوی مواد UV می باشد یا از غلطک UV بدون هیچ فیلتری رد می شود که تمام کاغذ آغشته به UV می گردد و بعد از خشک کن UV عبور داده می شود و کاغذ به صورت تنپلات براق می شود.

انواع پوشش های چاپ
انواع پوشش های چاپ

UV موضعی برجسته:

UV موضعی برجسته نوع دیگری از پوشش است که با کلیشه مجزا بر روی سطح چاپ شده قرار می گیرد و برخی از نقاط چاپ را مشخص و برجسته تر می کند. این لایه برجسته باعث میشود که حالت سایه روشن و براق بر روی سطح دیده شود. این کار به چاپ جذابیت خاصی می دهد. برای مثال می توان قسمتهایی از چاپ از برند تجاری محصولات، لوگوی شرکت، عکس، نام شرکت و مدیریت را از سایر قسمت ها برجسته تر کرد. این کار تاثیر تبلیغات را دو چندان می کند. در روش یووی موضعی، کاغذ از زیر توری سیلک اسکرینی که محتوی مواد یووی است، رد میشود و با توجه به فیلم ليتوگرافی، محل های خاصی که باید بر روی آن UV قرار می گیرد، شابلون گذاشته میشود که بعد از کشیدن یک بار و رفتن زیر خشک کن، UV بر روی محل مورد نظر کشیده میشود. دستگاه یووی موضعی ساکورایی که به صورت کاملا اتوماتیک کار می کند و برای UV شنی، UV موضعی معمولی و UV برجسته مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط: ۴ فناوری برای چاپ بسته بندی کارتن یا جعبه

ورنی

یکی از شیوه های پوشش روی سطوح چاپی و ایجاد جذابیت و براقیت در کار و نیز بالا بردن طول عمر و استحکام محصولات چاپی استفاده از ورنی در فرایند چاپ می باشد که با استفاده از چاپ افست این امر میسر شد. با توجه به نوع مواد مصرفی و سیستمهای چاپ مختلف، نوع ورنی مورد استفاده در آنها متفاوت است به همین دلیل ورنی دارای انواع متفاوتی است مانند: ورنی گرم، ورنی سرد و ورنی، که در صنایع بسته بندی از آن استفاده میشود.

برای مشاهده نمونه کارهای افست و … اینجا کلیک کنید.

 

ورنی گرم:

در این روش محصول چاپی را به شیوه سیلک اسکرین پوشش می دهند. از این شیوه برای پوشش روی جلد کتاب، کاتالوگ، بروشور، جعبه های بسته بندی مانند دستمال کاغذی و … استفاده می شود. شیوه کار به این صورت است که از مناطقی از سطح چاپی که قرار است ورنی زده شود فیلم گرفته شده و عملیات انتقال آن به سطح چاپی مانند تمامی چاپهای دیگر انجام می شود با این تفاوت که به جای استفاده از مرکب از مواد شفاف و بی رنگی به نام ورنی استفاده می کنند. در این روش برای این که در یک مختصات خاص از بسته بندی بخواهیم ورنی بزنیم یک پلیت جداگانه تهیه کرده و مانند یک رنگ تفکیکی چاپ عمل می کنیم. در این روش مانند چهار رنگ اصلی از اصل تضاد آب و چربی در چاپ افست تبعیت می کنند، یعنی محلول رطوبت دهی دستگاه افست مانند چهار رنگ اصلی وظیفه رطوبت ده خود را انجام میدهد.

ورنی سرد :

با این روش تنها به محصول چاپی یک پوشش داده می شود و هیچ گونه درخشندگی یا جلا به محصول چاپی داده نمیشود و تنها موجب تثبیت رنگ آن می گردد که معمولا با چاپ افست این کار انجام می شود که به دو روش صورت می گیرد: در این روش کل سطح چاپی به ورنی آغشته می شود. بدین ترتیب هر پلیتی که دارای تنپلات کامل باشد می تواند انتقال ورنی را انجام دهد. بنابراین نیازی به رطوبت دهی نیست و می توان در این مرحله آب دستگاه های چاپ را حذف کرد و به همین خاطر به روش ( بدون آب) معروف است.

انتقال ورنی با روش چاپی برجسته (لتر پرس) :

در این شیوه به علت نوع تکنولوژی به کار رفته شده در انتقال مواد انتقال دهنده به سطح چاپی می توان میزان بیشتری نسبت به روش بدون آب، ورنی به سطح بسته بندی انتقال داد.

روش تهیه و طراحی قالب تهیه قالب

از خدمات پس از چاپ می باشد که پس از آماده شدن چاپ نهایی روی کار مربوط انجام می گردد. به عنوان مثال: برای ساخت قالب دایره روی سایز استاندارد کارت ویزیت باید این مورد را در نظر بگیریم که کلیه نوشته و متن هایی که می خواهیم جزء کار ما باقی بماند حداقل نیم سانتی متر از خط برش فرضی فاصله داشته باشد.

 

گاهی برخی از طراحان و از طراحان حرفه ای برای زیبایی کار ، نوشته یا متنی را در لبه ی خط فرضی قرار میدهند که این مورد از موارد استثناء می باشد.

فضای مورد نظر برای قالب باید به گونه ای باشد که حداقل یک سانتی متر لب پنجه ی کار در نظر گرفته شود و امکان قالب خوردن آن وجود داشته باشد. لب پنجه ی کار به قسمتی اطلاق می شود که توسط دست یا دستگاه گرفته شده تا قالب مربوط به کار چاپی زده و قالب خاص ما جدا گردد.

از قرار دادن خط فرضی قالب خود در حاشیه ی کار بدون فاصله جدا پرهیز نمایید، چرا که حداقل فاصله تا مرز کار باید ۵ تا ۷میلی متر باشد. در نظر داشته باشید ساخت قالب به صورت تیغ و نیم تیغ انجام می گیرد. در روش تیغ پس از برخورد تیغ با کار، کل قسمت از کار اصلی جدا می گردد و در روش نیم تیغ قسمت قالب خورده هنوز به کار اصلی متصل می باشد. در کارهایی که دارای زمینه ی رنگی یا طرح خاصی می باشد مثلا stroke نسبت به خط فرضی قالب خود رنگ زمینه و یا طرح خود را حداقل تا نیم سانتی متر ادامه دهید.

در نظر داشته باشید کلیه موارد بحث شده در چاپ کاتالوگ و بروشور نیز به همین صورت می باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *