چگونه ISO را در دوربین دیجیتال خود درک کنیم؟

چگونه ISO را در دوربین دیجیتال خود درک کنیم
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

درک ISO در دوربین دیجیتال

در این مقاله به چگونگی استفاده و درک بهتر ISO از دوربین دیجیتال خواهیم پرداخت.

 

آیا از حالت‌های خودکار دوربین عکاسی استفاده می‌کنید؟

آیا شما عکاسی هستید که در حالت دستی عکاسی می کند؟ یا اینکه به حالت دیگری می روید و از یکی از حالت های نوردهی کاملاً خودکار دوربین خود استفاده می کنید؟ اگر تمایل دارید مسیر کاملاً خودکار را طی کنید، ممکن است که هرگز به تنظیمات نوردهی دوربین خود توجه نکرده باشید – ISO، دیافراگم و سرعت شاتر.

دیافراگم، احتمالاً می دانید که عمق میدان را کنترل می کند، مطالب مرتبط :چگونه می توان عمق میدان را در عکاسی خود کنترل کرد

سرعت شاتر بر نحوه ضبط سوژه های متحرک توسط دوربین تأثیر می گذارد. اما در مورد ISO چطور؟ ISO از آنجا که شما را قادر می سازد در هر صحنه از نور خورشید تا نور شمع عکس بگیرید، یک تنظیم قابل توجه است. این به لطف ISO است که دوربین دیجیتال شما بسیار متنوع است.

همچنین مطالعه کنید: انتخاب بهترین دیافراگم برای عکاسی پرتره

 

 

بنابراین بیایید نگاهی دقیق تر به ISO و انتخاب تنظیم ISO برای عکس های شما بیندازیم.

 

ISO چیست؟

به زبان ساده ، ISO اندازه گیری میزان حساسیت سنسور دوربین به نور است. کمترین تنظیم ISO در بیشتر دوربین های دیجیتال 50 ، 100 یا 200 است. در این تنظیمات، سنسور دوربین کمترین حساسیت را به نور دارد. در تنظیمات بالاتر، مانند 3200 یا 6400، حسگر نسبت به نور حساس تر است.

توجه: بله از آن پیچیده تر است. این توضیح ساده برای کسانی است که در این تنظیم تازه کار هستند تا بتوانند آن را بهتر درک کنند.

 

ISO از کجا آمده است؟

حروف ISO مخفف سازمان استاندارد بین المللی است (اصطلاح صحیح تر به نام سازمان بین المللی استاندارد). سازمان بین المللی استاندارد معیارهایی را تعیین می کند که سازندگان دوربین برای کالیبره کردن تنظیمات ISO در دوربین های خود استفاده می کنند.

 

ایده این است که ترکیبات مختلف دوربین و لنز همگی در یک دیافراگم، سرعت شاتر و تنظیمات ISO نتایج یکسانی را ارائه می دهند.

به عبارت دیگر، عکسی که در ISO 400 ،f / 5.6 و 1 / 500th ثانیه گرفته شده است ، مانند عکس زیر با Fujifilm X-T1 من، باید همان عکس گرفته شده در همان تنظیمات دوربین شما باشد، هرچه باشد.

 

 

داشتن استاندارد جهانی در هنگام استفاده از نورسنج از اهمیت برخوردار است. به عنوان مثال ، اگر یک عکاس استودیویی چراغ ها را تنظیم کرده و از فلش برای اثبات میزان نوردهی مورد نیاز مثلاً f / 11 در ISO 100 استفاده کند ، لازم است بدانید که این تنظیمات برای هر دوربینی مناسب است.

در عمل، اغلب تفاوت هایی در دقت تنظیمات ISO بین مدل های مختلف دوربین وجود دارد. اما در بیشتر موارد ، اینها جزئی هستند و جای نگرانی نیست.

 

نحوه استفاده از ISO

ISO بخشی از مثلث نوردهی است. با سرعت شاتر و دیافراگم کار می کند تا (امیدوارم!) نوردهی مناسبی برای سطح نور محیط شما ایجاد کند. یکی از مزایای دوربین های دیجیتال این است که ISO متغیری دارند که در صورت لزوم می توانید از عکس به عکس دیگر تغییر دهید.

مزیت این است که می توانید تقریباً در هر شرایط نوری از دوربین دیجیتال خود استفاده کنید. وقتی سطح نور کم است، علاوه بر استفاده از دیافراگم بزرگتر یا سرعت شاتر بیشتر، می توانید ISO را افزایش دهید تا به شما کمک کند تا نوردهی خوبی داشته باشید.

اما باید توجه داشته باشید که بالا بردن ISO یک عارضه جانبی به همراه دارد. این باعث افزایش میزان نویز در عکس های شما می شود، به ویژه در تاریک ترین حالت. این مشکلی است که 10 سال بیش تر از امروز  وجود داشت، زیرا سنسورهای مدرن در تنظیمات ISO بالا بسیار توانایی شگفت آوری دارند، اما شما باید از آن آگاه باشید.

من برای کمک به دستیابی به سرعت شاتر آهسته (تاری آب) و کیفیت تصویر بهینه از ISO پایین 50 برای این عکس منظره استفاده کردم.

 

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی آژانس تبلیغاتی مدرن طرح

 

 

من از ISO بالا 6400 برای این عکس استفاده کردم (در زیر) زیرا در داخل خانه با دوربین دستی در شرایط کم نور گرفته شده است.

 

 

 

اجتناب از ISO خودکار

اگر از حالت برنامه، اولویت دیافراگم، اولویت شاتر، یا نوردهی دستی روی دوربین خود استفاده می کنید، می توانید ISO را خود تنظیم کنید نه اینکه به دوربین اجازه دهید تصمیم بگیرد که در چه شرایطی باشد. من شما را به این کار تشویق می کنم زیرا باعث می شود در مورد رابطه بین ISO و کیفیت تصویر فکر کنید.

 

این بیشتر در مورد نور کم مربوط می شود. به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم شما در موقعیتی قرار دارید که دوربین را در دست دارید (بنابراین نمی توانید از سرعت شاتر کمتری استفاده کنید) و برای دستیابی به نوردهی صحیح باید ISO را بالا ببرید یا دیافراگم را باز کنید.

اگر دیافراگم را باز کنید، عمق میدان کمتری خواهید داشت. اگر ISO را بالا ببرید، نویز بیشتری خواهید داشت. شما باید انتخاب کنید نویز یا عمق میدان مهمتر چیست؟ شما کنترل دارید، نه دوربین.

به عنوان مثال، من این عکس را با دوربین دستی در داخل خانه ساخته ام. برای جلوگیری از لرزش دوربین، به سرعت شاتر 1/60 ثانیه نیاز داشتم ، بنابراین نمی توانم آن را تغییر دهم. من تصمیم گرفتم با ISO 3200 و f / 8 شات کنم تا عمق میدان خوبی داشته باشم. متناوباً، می توانم از تنظیمات ISO 200 و f / 2 برای ایجاد عکسی با عمق میدان کمتر استفاده کنم. انتخاب باشماست!

 

 

دوربین‌های فول فریم در مقابل دوربین های سنسور برش

به طور کلی، دوربین های دیجیتال با سنسورهای فول فریم در هر تنظیم ISO خاص نسبت به دوربین های سنسور برش (یعنی سنسورهای دوربین های APS-C و Micro چهار سوم) تصاویری با نویز کمتر ایجاد می کنند.

اما با افزایش عملکرد ISO، فاصله بین فول فریم و سنسور برش کاهش یافته است. کیفیت تصویر (نویز) تنها دلیلی نیست که شما می توانید به جای یک سنسور برش، یک دوربین تمام فریم بخرید، اما این دیگر مورد توجه قبلی نیست.

به عنوان مثال ، عکس های گرفته شده با ISO بالا با دوربین جدیدتر Fujifilm X-T1 (سنسور APS-C) من به راحتی با کیفیت دوربین قدیمی تمام فریم EOS 5D Mark II مطابقت دارند. عملکرد بالای ISO در دوربین های سنسور برش مدرن بیش از اندازه کافی برای اکثر عکاسان مناسب است.

 

ISO برای مناظر، عکاسی معماری و آتلیه

تصاویر با بهترین کیفیت (یعنی آنهایی که کمترین نویز را دارند) همیشه با کمترین تنظیمات ISO ساخته می شوند. شما می توانید از ISO 100 کاملاً راحت در یک دوربین دستی و در زیر نور خورشید استفاده کنید، اما در شرایط کم نور ، به عنوان مثال هنگام غروب یا داخل خانه ، این کار دشوارتر است.

در صورت داشتن سه پایه برای پشتیبانی از دوربین، می توانید از ISO پایین استفاده کنید. این سه پایه به شما امکان می دهد بدون نگرانی از لرزش دوربین، از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید. به همین دلیل، ISO های کم برای عکاسی از مناظر و معماری ایده آل هستند ، جایی که استفاده از سه پایه برای عکاسان طبیعی است.

ISO کم برای عکاسی در استودیو نیز مناسب است ، زیرا اکثر چراغ های استودیو آنقدر قدرت دارند که می توانند در ISO 100 نور خوبی داشته باشند.

من برای این عکس از ISO 50 استفاده کردم و برای جلوگیری از لرزش دوربین از سه پایه استفاده کردم.

 

 

از ایزو بالا نترسید

با گفتن این حرف، هیچ دلیلی برای ترس از ISO بالای دوربین وجود ندارد. نکته اصلی این است که دوربین خود را در هر تنظیم اصلی با ISO بالا (1600 ، 3200 ، 6400 ، 12800 و غیره) آزمایش کنید تا ببینید چه میزان نویز در تصاویر خود ایجاد می کنید و تحمل شخصی شما در برابر نویز با دوربین چیست. به عنوان مثال ممکن است دریابید که از تصاویر گرفته شده در ISO 6400 راضی هستید، اما نه با 12800. هنگامی که این موضوع را تأیید کردید، می توانید در آن محدودیت ها کار کنید.

مواردی مانند پرتره ها با نور طبیعی یا عکسهایی که در فضای داخلی گرفته می شوند، اغلب به تنظیمات ISO بالایی نیاز دارند، به خصوص اگر  کمبود سطح نور محیط مانند غروب انجام شود. تنظیمات بالای ISO در دوربین های مدرن در شرایط نوری کم بسیار سودمند است زیرا به شما امکان می دهد با استفاده از عکس های دستی آزمایش کنید که سال ها پیش فقط با سه پایه (و سرعت شاتر پایین) یا با استفاده از فلاش برای روشن شدن می توانستید این کار را انجام دهید.

 

من از ISO 6400 برای این عکس ساخته شده در معبدی در چین استفاده کردم. من سه پایه نداشتم و نور آنقدر کم بود که نمی توانستم از ISO پایین تری استفاده کنم.

 

نوع دیگری از عکاسی که ISO های بالاتری را میطلبد، عکاسی نجومی است. برای نوردهی مناسب از آسمان شب که باعث ضبط ستاره ها می شود، با استفاده از سرعت شاتر بیشتر از 20 ثانیه، به تنظیمات ISO بالایی نیاز است.

 

 

نتیجه
پیشرفت های اخیر در فناوری دوربین به این معنی است که بسیاری از عکاسان می توانند در تنظیمات ISO حداکثر 6400 و بالاتر از دوربین های خود نتایج عالی بگیرند. این انقلابی است که با گشودن امکان کار خلاقانه در شرایط کم نور ، نحوه کار برخی از عکاسان را تغییر داده است. اما درک این نکته نیز مهم است که گاهی اوقات بهتر است از تنظیمات ISO پایین برای بهترین کیفیت تصویر استفاده کنید.

 

ما در مدرن طرح با متخصصان و عکسان حرفه‌ایی با سابقه چندین ساله در عکاسی تبلیغاتی و ساخت تیزر حرفه‌ایی در کنار تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات و خدمات زیادی بوده‌ایم. در صورت نیاز به عکاسی صنعتی حتما از نمونه کارهای ما دیدن نمایید.

سوالی دارید؟ به من در کامنت ها اطلاع دهید![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *