دمای رنگ در عکاسی چیست؟ (و نحوه استفاده از آن در عکاسی)

دمای رنگ در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

دمای رنگ در عکاسی

آیا تا به حال به رنگ نارنجی یا آبی در عکس های خود توجه کرده اید؟ رنگ ها باعث می شوند پوست زرد یا کشنده به نظر برسد. آنچه در عکس شما باید سفید باشد رنگ غیرمعمولی به خود می گیرد. در این صورت ، دمای رنگ یا تعادل رنگ سفید شما باید تنظیم شود.

در این مقاله ، ما درجه حرارت رنگ را تعریف خواهیم کرد و نحوه تنظیم آن را در لایت روم به شما نشان خواهیم داد.

مطالب مرتبط : توضیح تراز سفیدی در عکاسی

 

دمای رنگ در عکاسی
نور در این صحنه زمستانی رنگ آبی به خود می گیرد. چشمانمان تنظیم می شود تا برف را سفید ببیند. اصلاح دما باعث سفید شدن عکس برف می شود

 

 

دمای رنگ چیست؟

دمای رنگ گرما یا خنکی نسبی نور است. هر نور از خورشید گرفته تا صفحه رایانه شما رنگ منحصر به فردی دارد. رنگ نور همه رنگ های صحنه ، از جمله رنگ پوست را تیره می کند. بعضی از چراغ ها باعث خنک شدن رنگ ها می شوند. برخی دیگر صحنه را گرمتر نشان می دهند.

چشم انسان در سازگاری با انواع مختلف نور مهارت دارد. ما اغلب حتی رنگی بودن آن را نیز مشاهده نمی کنیم. چشمان ما همه را سفید می بینند ، حتی اگر چراغ ها سطح سفید را رنگ کنند. اما دوربین های ما رنگ را ضبط می کنند. آنها زرد شمع ها یا آبی فلش را می بینند.

اگر عکسی گرفته اید که نارنجی یا آبی به نظر می رسد ، دما باید تنظیم شود. در عکاسی ، ما اغلب اصطلاحات درجه حرارت رنگ و تعادل رنگ سفید را با یکدیگر عوض می کنیم. هدف ما این است که رنگها را طوری تنظیم کنیم که سفیدها رنگی نشوند. برای این کار ، رنگ ها را در اطراف سایه خنثی خاکستری تنظیم می کنیم. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه این مشکل را در دوربین و هنگام ویرایش اصلاح کنید.

نمودار دمای رنگ

ما دمای رنگ را در کلوین اندازه گیری می کنیم. این مقیاس علمی است ، مانند سانتیگراد ، گرما یا خنک بودن نور را توصیف می کند. در مقیاس دمای رنگ ، کمترین تعداد گرم ترین هستند. اعداد بالاتر سردتر هستند. نور روز در حدود 5،500 – 6،500K است. سایه اغلب خنک تر و غروب آفتاب گرمتر است.

دمای رنگ در عکاسی
مقیاس دمای رنگ در عکاسی که دمای کلوین بسیاری از منابع نور را نشان می دهد.

 

 

ما با تنظیم در جهت مخالف ، رنگ ها را مقابله می کنیم. می دانیم که یک آسمان ابری دمای رنگی سرد خواهد داشت. برای طبیعی تر به نظر رسیدن صحنه ، رنگ های گرم تری به آن اضافه می کنیم. ما می توانیم این کار را هنگام عکس گرفتن یا در مراحل پردازش پس از آن انجام دهیم.

دمای رنگ در عکاسی
مقایسه نشان دادن نور خنک و ابری (چپ) و اصلاح رنگ گرمتر (راست) | دمای رنگ در عکاسی

 

 

انتخاب تراز سفید

در عکس هیچ “بهترین” دمای رنگ وجود ندارد. در عکاسی از محصول و پرتره ، تطبیق رنگ دقیق اغلب مهم است. ما تمایل به انتخاب درجه حرارت رنگی داریم که با نحوه یادآوری صحنه مطابقت داشته باشد. اما می توانیم احساس یک صحنه را نیز ثبت کنیم. یک روز تابستانی گرمتر از یک صبح خنک زمستانی است. دمای رنگ یک اولویت شخصی است. برخی از عکاسان به عنوان بخشی از سبک ویرایش ، از رنگ بندی سردتر یا گرمتر برخوردار هستند.

اکثر دوربین ها ، از جمله برخی از برنامه های گوشی های هوشمند ، دیفالت های از پیش تعیین شده برای دمای رنگ دارند. رایج ترین آنها عبارتند از: تنگستن ، فلورسنت ، نور روز ، ابری ، سایه و فلش. مدل های حرفه ای همچنین به شما امکان می دهند درجه حرارت خاصی را تنظیم کنید. از پیش تعیین شده برای رنگ ارسال شده توسط منبع نور تنظیم می شود.

اگر بدانید نوع نور در صحنه چیست ، این تنظیمات عالی هستند. اما اگر نور پیچیده یا نامشخص است ، بهتر است از Auto White Balance استفاده کنید.

حالت خودکار صحنه را جستجو می کند که به دنبال خاکستری خنثی است. این سایه ای بدون رنگ است. از این سایه برای انتخاب تنظیمات مناسب تعادل رنگ سفید استفاده خواهد کرد. این را نمی توان فریب داد ، یا ممکن است سایه خنثی در صحنه وجود نداشته باشد. اما بعداً می توانید دمای رنگ را نیز تنظیم کنید.

اکثر برنامه های ویرایش به شما امکان می دهند تا لحن عکس های خود را تنظیم کنید. اگر raw ahj کنید بیشترین انعطاف را خواهید داشت. در Lightroom Classic ، تعادل رنگ سفید در صفحه توسعه در زیر صفحه اصلی است. به طور پیش فرض ، Lightroom از دمای انتخاب شده توسط دوربین شما استفاده خواهد کرد. به آن برچسب “As Shot” می زند.

 

مطالب مرتبط : عکاسی RAW در گوشی : روشی آسان برای بهبود عکس های شما

 

Lightroom کلاسیک که تنظیمات دما را نشان می دهد. برای دیدن تنظیمات از پیش تعیین شده ، روی منوی کشویی کلیک کنید.

 

برای دیدن تنظیمات از پیش تعیین شده تراز سفید ، با کلیک روی “As Shot” منوی کشویی را باز کنید. اینها باعث تغییر رنگ در عکس شما می شوند. به عنوان مثال ، لامپ های تنگستن درخشش گرمی می بخشند. برای مقابله با این ، Lightroom دمای سردتری را تنظیم می کند. این در مقایسه آبی به نظر می رسد.

 

 

 

برای تنظیم رنگ می توانید از sliders نیز استفاده کنید. در Lightroom ، نوار sliders را به سمت راست حرکت دهید تا دمای رنگی گرمتر شود. برای احساس خنک تر ، آن را به سمت چپ حرکت دهید. نوار sliders رنگ به شما امکان می دهد سبزها و سرخابی ها را تنظیم کنید. غالباً دمای خنک باعث ترجیح سبزها می شود سرخابی را به دمای گرمتر اضافه کنید.

Lightroom همچنین دارای یک ابزار قطره چکان است. قطره چکان را انتخاب کرده و بر روی رنگهای تصویر خود حرکت کنید تا خاکستری خنثی پیدا کنید. به نظر می رسد یک صفحه رنگی طیف رنگی را در اطراف پیکسل های انتخاب شده به شما نشان می دهد. برای تنظیم WB کلیک کنید.

 

محل ابزار قطره چکان (سمت راست) را نشان می دهد. هنگامی که قطره چکان روی تصویر حرکت می کند ، یک صفحه رنگی ظاهر می شود (چپ)

 

 

نتیجه گیری
دمای رنگ اندازه گیری گرما یا خنک بودن نور است. دمای نور روی همه رنگ های صحنه تأثیر می گذارد. می توانید درجه حرارت رنگ را در دوربین خود و یا در طی پردازش پس از آن تنظیم کنید. هدف این است که از دمای رنگی استفاده کنید که خنثی به نظر برسد بدون اینکه رنگ آبی یا نارنجی روی تصاویر شما ایجاد شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *