8 نکته در مورد عکاسی پرتره که هر عکاس باید بداند

عکاسی پرتره
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

هشت نکته مهم درباره عکاسی پرتره که هر عکاس باید بداند

شما به عنوان یک عکاس، همیشه به دنبال مهارت هایی برای پیشرفت هستید. یادگیری نحوه ثبت حرفه ای عکاسی پرتره یکی از آنهاست.

از عکاسی پرتره می توان به عنوان یک ایده تجاری یا راهی برای ثبت زندگی شخصی و خانوادگی خود استفاده کرد. عکاسان پرتره خوب مورد توجه و احترام هستند.

آیا برای گرفتن عکس های پرتره با ظاهر حرفه ای تلاش می کنید؟ در این آموزش شما هشت روش بسیار موثر را کشف خواهید کرد که باعث می شود عکس پرتره شما به سطح بالاتری برسد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه صحنه را برای حداکثر تأثیر و همچنین بهترین تنظیمات دوربین برای استفاده تنظیم کنید. در پایان این مقاله قادر خواهید بود با DSLR یا دوربین بدون آینه عکس های خیره کننده پرتره بگیرید.

آموزش عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

 

عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره همه چیز در مورد مردم است. چگونگی نشان دادن آنها در بهترین حالت یک چالش است. مهم نیست که این برای عکسهای تجاری است یا برای تنظیم یک گروه از اعضای خانواده یا برای یک تصویر گروهی.

مطمئناً، اگر پرتره های عکاسی به راحتی بریدن «پنیر!» بود ، همه ما این کار را می کردیم.

اما این نیست یک مقدار پیچیدگی های کوچک در آن وجود دارد. از انتخاب لوازم و مکان مناسب، تا ارائه مدل و تنظیم ترکیب بندی و نور وجود دارد. حتی پس از تسلط بر نور ، مرحله پردازش در فتوشاپ وجود دارد.

گذشته از اینها تعامل با سوژه شما دشوار است و همچنین باید به فکر تجهیزات باشید.

برای تسلط بر عکاسی باید همه اینها را بدانید. این همان چیزی است که ما قصد داریم در اینجا پوشش دهیم.

 

1. زمینه مناسب برای سوژه خود را انتخاب کنید.

در عکاسی پرتره پس زمینه به همان اندازه موضوع مهم است. پس زمینه شلوغ یا حواس پرتی، توجه را در عکس شما جلب می کند.

معمولاً برای عکاسی پرتره، یک پس زمینه خنثی و بدون نویز میتواند بیننده را از سوژه پرتره شما منحرف نکند.

عکاسی پرتره

 

با این حال، لازم نیست یک پس زمینه کاملاً ساده انتخاب کنید. به عنوان مثال، یک دیوار یا حصار جالب می تواند رنگ و بافت فوق العاده ای ایجاد کند.

آموزش عکاسی پرتره

 

تکنیک دیگر قرار دادن یک شی در پس زمینه برای ایجاد علاقه یا زمینه بیشتر است. به عنوان مثال ، یک هنرمند در جلوی تخته سنگ، یک ماهیگیر در مقابل یک قایق یا یک نوازنده در مقابل گیتارش.

آموزش عکاسی پرتره

 

2. موضوع پرتره خود را برای شات آماده کنید.

اگر سوژه شما آماده، راحت، آرام و در بهترین حالت نباشد، حتی بهترین و گرانترین تجهیزات دوربین نیز نتایج ضعیفی به همراه خواهد داشت.

از شخصی عکس گرفتن یک تجربه کاملاً غیر طبیعی و در نتیجه استرس زا است، بنابراین وظیفه شما به عنوان یک عکاس این است که تجربه را ساده کنید، سرگرم کننده و بدون استرس کنید.

 

آموزش عکاسی پرتره

 

 

با صحبت های کوچک یخ شخص را بشکنید. حتی اگر فرد را به خوبی بشناسید، باز هم ممکن است احساس ترس داشته باشد.

نوع شات مورد نظر خود را توضیح دهید – یا از آنها بپرسید که کدام نوع شات را دوست دارند. در مورد پیشنهادات سوژه خود مشورت کنید.

برای عکاسی پرتره از کودکان، به سطح آنها رسیده و به آرامی با آنها صحبت کنید. به آنها بگویید که سرگرم خواهید شد. و آنها را به بازی تشویق کنید تا دوربین را فراموش کنند.

در صورت امکان از سوژه خود بخواهید از رنگ های خنثی استفاده کند – ترجیحاً از رنگ های تیره – زیرا این امر باعث می شود چهره سوژه شما بهتر جلوه کند.

سوژه خود را از نظر وجود چیزهایی که ممکن است باعث حواس پرتی شود، بررسی کنید مانند پرزهای روی لباس، دکمه ها و زیپ های ناصاف، یقه ها  و غیره.

 

 

همچنین بخوانید : راه اندازی استودیو عکاسی در خانه

یکی از بهترین آمادگی هایی که می توانید انجام دهید این است که خودتان آماده شوید. دوربین و تجهیزات اضافی خود را تنظیم کنید و قبل از انتظار توجه کامل سوژه، چند عکس آزمایشی بگیرید.

 

3. سوژه پرتره خود را مانند یک حرفه ای مطرح کنید

اکنون که سوژه شما آماده، راحت و آرام است، باید آنها را در طول عکسبرداری به همین ترتیب حفظ کنید. سریع اما با اعتماد به نفس و آرام کار کنید، در حین شات به آنها دستورالعمل های واضحی بدهید.

آموزش عکاسی پرتره

 

بعید است آنها بدانند که چگونه برای شما ژست بگیرند بنابراین باید آنها را دائماً راهنمایی کنید.

آنها را با درخواستهای پیچیده غرق نکنید. فقط آنها را وادار کنید تا حرکاتی ساده و کوچکی انجام دهند، به عنوان مثال، “چانه خود را کمی بالا بیاورید”، “پشت خود را صاف کنید” یا “حالا به من نگاه کنید”.

بیایید چندین روش مختلف پوزیشن را که می توانید امتحان کنید، بررسی کنیم. سوژه خود را بنشانید. این کار آنها را ساکت نگه می دارد و احساس آرامش و راحتی بیشتری خواهند داشت.

سوژه را برای حالت جذاب تر به سمت دوربین خم کنید (یا برای داشتن همان جلوه کمی از بالا عکس بگیرید).

 

آموزش عکاسی پرتره

 

بدن و شانه های آنها کمی دور از دوربین باشد تا احساس طبیعی داشته باشد. یا  برای یک تصویر رویارویی بیشتر ، شانه های خود را به شکل مربع روی دوربین قرار دهید همانطور که در زیر نشان داده شده است.

عکاسی پرتره

 

برای کمی متفاوت بودن، از یک perspective  غیرمعمول مانند خیلی ارتفاع کم یا خیلی زیاد عکاسی کنید.

آموزش عکاسی پرتره

 

اگر سوژه کمر خود را از دوربین دور کند، کمرها می توانند لاغرتر به نظر برسند.

 

آموزش عکاسی پرتره

 

معرفی لوازم جانبی یک روش عالی برای افزودن چیز خاصی به فیلمبرداری است. این موارد می تواند شامل کلاه، عینک مهمانی، بادکنک، خودکار، گل یا ساز باشد.

عکاسی پرتره

 

4. اطمینان حاصل کنید که سوژه شما به خوبی روشن شده است

به طور کلی، نور طبیعی روز جذاب ترین منبع نور برای عکاسی پرتره میدانند- به خصوص اگر نور استودیوی اختصاصی ندارید.

 

 

 

یک روز کمی ابری نور ملایم و زیبایی را فراهم می کند که برای سوژه شما بهتر خواهد بود. نور مستقیم خورشید معمولاً مطلوب نیست زیرا سایه های  سختی را در صورت سوژه ایجاد می کند. در چنین شرایطی بهتر است سایه روشن برای قرار دادن سوژه خود پیدا کنید.

همچنین، سوژه خود را به خورشید برگردانید و با دقت به خورشید شات کنید. این نور پس زمینه نامیده می شود و می تواند منجر به درخشش طلایی در اطراف سوژه شما شود.

بخاطر داشته باشید که گرفتن عکس به خورشید مستلزم تهیه مقداری نور برای پر کردن سایه های صورت خود است.

 

آموزش عکاسی پرتره

 

نور پرشده را می توان با تابش نور خورشید، با استفاده از بازتابنده یا حتی یک برگه کارت سفید، به صورت سوژه بازگرداند. همچنین می توانید از فلاش داخلی دوربین یا فلاش خارجی همانطور که در بالا نشان داده شد استفاده کنید.

می توانید از نور طبیعی روز در داخل خانه نیز استفاده کنید. برای بهترین نتیجه ، سوژه خود را نزدیک پنجره قرار دهید و سوژه خود را کمی به سمت نور قرار دهید.

 

 

 

در قسمت هایی از سوژه خود که با نور پنجره روشن نمی شود ، سایه خواهید گرفت. این می تواند عمق و احساس درام را به تصویر اضافه کند.

اگر سایه ها خیلی تاریک است ، سعی کنید با استفاده از بازتابنده مقداری از نور پنجره را به این مناطق سایه دار برگردانید.

 

5. از یک فاصله کانونی استفاده کنید

فاصله کانونی تأثیر عمده ای بر روی تصاویر شما دارد زیرا مقدار قابل توجهی از تحریف تصویر را ایجاد می کند که می تواند باعث ایجاد یا شکسته شدن عکاسی پرتره شما شود.

با بررسی لوله لنز ، دریابید که لنزهای شما چه فاصله کانونی را ارائه می دهند. فاصله کانونی بر حسب میلی متر نمایش داده می شود ، به عنوان مثال. 18 میلی متر ، 55 میلی متر و غیره اگر از یک لنز ثابت یا پرایم استفاده می کنید ، فقط یک فاصله کانونی وجود دارد.

برای انتخاب فاصله کانونی روی لنز بزرگنمایی ، حلقه بزرگنمایی را روی بشکه لنزی بچرخانید. اگر دوربین شما حلقه زوم ندارد ، از دکمه های بزرگنمایی +/- در بدنه دوربین استفاده کنید.

چگونه می دانید از کدام فاصله کانونی استفاده کنید؟ در اینجا هیچ درست و غلطی وجود ندارد ، اما اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که برای شما بهترین است.

عکاسی پرتره

 

فاصله کانونی 50 میلی متر دقیق ترین نمایشی از سوژه شما را به شما ارائه می دهد زیرا باعث ایجاد تحریف در چهره آنها نمی شود. عکس بالا با لنز پرایم 50 میلی متری گرفته شده است.

اگر با فاصله کانونی زیر 50 میلی متر عکاسی کنید ، شاهد برخی از اعوجاج های نامطلوب ویژگی های صورت خواهید بود. به عنوان مثال ، اندازه پیشانی ، بینی و نزدیکترین گونه سوژه شما اغراق آمیز میشود در حالی که به نظر می رسد سایر ویژگی ها مانند گوش ، چانه و مو مانند اندازه زیر کاهش می یابد.

 

آموزش عکاسی پرتره

 

اگرچه این می تواند نتایج سرگرم کننده ای ایجاد کند ، اما معمولاً مطلوب نیست. علاوه بر این ، برای پر کردن قاب باید به سوژه خود نزدیک شوید. این ممکن است برای راحتی شما و سوژه شما خیلی نزدیک باشد!

فاصله کانونی بیش از 50 میلی متر می تواند ویژگی های صورت سوژه پرتره شما را صاف نشان دهد. در حد اعتدال این کاملا چاپلوسانه است – اما در افراط می تواند صورت فرد را بسیار پهن یا چاق نشان دهد. 80 میلی متر یک فاصله کانونی محبوب برای پرتره است اگرچه برخی از عکاسان 100 میلی متر یا بیشتر را ترجیح می دهند.

عکاسی پرتره

 

همچنین ، هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد ، باید از سوژه خود فاصله بگیرید تا بتوانید آنها را در کادر قرار دهید.

این می تواند در هنگام عکسبرداری صریح و آرام برای گرفتن نتایج طبیعی تر یا مفید باشد ، اگر احساس می کنید سوژه شما از داشتن فضای کافی سود می برد. با این وجود اگر فقط فضای کافی برای فاصله گرفتن از سوژه خود ندارید – به عنوان مثال هنگام عکسبرداری در داخل خانه ، این می تواند یک مشکل باشد.

 

6. پس زمینه را با استفاده از حالت اولویت دیافراگم تاری کنید

یک روش مطمئن برای بالا بردن بازی عکاسی پرتره ، عکاسی با عمق میدان کم است. این به شما امکان می دهد سوژه خود را در فوکوس واضح داشته باشید در حالی که پس زمینه تار یا خارج از فوکوس به نظر می رسد ، این به برجسته شدن سوژه پرتره کمک می کند.

آموزش عکاسی پرتره

 

با تنظیم دیافراگم لنز می توانید عمق میدان را در دوربین خود کنترل کنید. دیافراگم دهانه داخل لنز شماست که به نور اجازه می دهد از جلوی لنز به سمت سنسور دوربین حرکت کند. لنز شما حداقل و حداکثر دامنه دیافراگم را خواهد داشت.

دیافراگم با f / stop اندازه گیری می شود. هرچه دیافراگم لنز بزرگتر باشد ، f / number نیز کوچکتر خواهد بود. هرچه دیافراگم بزرگتر باشد (f / عدد هرچه کوچکتر باشد) تاری پس زمینه شما بیشتر می شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله راهنمای کامل دیافراگم در عکاسی مراجعه نمایید.

عکاسی پرتره

 

به طور کلی ، شما می توانید بزرگترین دیافراگم (کوچکترین دیافراگم) را که لنز شما ارائه می دهد انتخاب کنید. F / 4 یک دیافراگم پرتره است زیرا باید عمق میدان کافی را برای تمرکز تمام سوژه شما فراهم کند.

برای تغییر دیافراگم در دوربین خود اطمینان حاصل کنید که حالت عکسبرداری را بر روی دیافراگم اولویت یا حالت AV تنظیم کرده اید.

سپس با چرخاندن انگشت شست ، شماره گیری ، دکمه ها یا تنظیمات منو استفاده کنید تا مقدار دیافراگم را کم یا زیاد کنید. در Canon 5D mk ii من مقدار دیافراگم را با استفاده از صفحه اصلی درست در پشت دکمه شاتر تغییر می دهم.

 

آموزش عکاسی

 

 

شما می توانید با اندازه های دیافراگم کوچکتر و بزرگتر آزمایش کنید ، اما قانون طلایی این است که مطمئن شوید حداقل چشمان سوژه شما ، در بهترین حالت نوک بینی نیز متمرکز هستند.

اگر پس زمینه به اندازه کافی تار به نظر نمی رسد ، سعی کنید سوژه را از پس زمینه دور کنید. هرچه زمینه از سوژه بیشتر باشد ، تارتر به نظر می رسد.

 

7. Expos For The Subject’s Face

نوردهی به میزان روشن یا تاریک بودن تصویر شما اشاره دارد. در عکاسی پرتره مهمترین قسمت صحنه چهره سوژه است. بنابراین ، اطمینان حاصل کنید که صورت به درستی در معرض دید قرار گرفته است – نه خیلی تاریک (کم نور) و نه خیلی روشن (بیش از حد در معرض نور).

اموزش عکاسی پرتره

 

برای عکاسی پرتره بهتر است پس زمینه ای بیش از حد تاریک یا خیلی روشن داشته باشید تا چهره ای که در زیر یا بیش از حد روشن باشد.

بسته به اینکه در کدام حالت در حال عکاسی هستید ، می توانید به راحتی تنظیمات جبران نوردهی (EV) را در دوربین خود تنظیم کنید. این امکان را برای شما فراهم می کند تا در معرض مناسب نور بودن را کنترل کنید.

آموزش عکاسی پرتره

 

در Canon 5D mk ii دکمه ISO / flash +/- را با انگشت شست راست پایین نگه داشته و مقدار جبران نوردهی را با استفاده از صفحه اصلی با انگشت اشاره تنظیم می کنم.

همچنین می توانید حالت اندازه گیری دوربین خود را بر روی Spot metering یا Center-weighted metering تنظیم کنید. این به دوربین می گوید که مناطق بیش از حد روشن یا تاریک در لبه صحنه را که ممکن است باعث فریب عکس شود را نادیده بگیرد.

 

عکاسی پرتره

 

8. تمرکز بر روی چشم ها

عکس های پرتره اگر چشم ها در فوکوس واضح باشند بهترین حالت را دارند این امر باعث ایجاد حس تماس چشمی بین سوژه و بیننده می شود و یک عکس قدرتمند و جذاب ایجاد می کند.

بنابراین ، هنگام عکاسی از پرتره ها ، به ویژه با عمق میدان کم ، مطمئن شوید که نقطه تمرکز خود را با دقت تنظیم کرده اید.

 

عکاسی پرتره

 

دوربین شما به احتمال زیاد دارای چندین نقطه فوکوس خودکار / AF است که در منظره یاب قابل مشاهده است. با استفاده از گزینه AF در دوربین خود ، نقطه AF مرکزی را انتخاب کنید ، سپس نقطه کانونی مرکزی را مستقیماً بالای یکی از چشم های سوژه قرار دهید.

اکنون دکمه شاتر دوربین را نیمه فشار دهید تا فوکوس قفل شود. در صورت لزوم ، دوربین را حرکت دهید تا عکس شما برای بهترین ترکیب ترکیب شود ، سپس دکمه شاتر را فشار دهید تا عکس گرفته شود.

در صورت ترکیب مجدد ، اطمینان حاصل کنید که فاصله دوربین و سوژه را تغییر نمی دهید در غیر این صورت چشم دیگر در کانون توجه قرار نمی گیرد.

 

آموزش عکاسی پرتره

 

 

بسیاری از دوربین ها توانایی بزرگنمایی صحنه در منظره یاب را دارند که برای بررسی فوکوس قبل از عکسبرداری بسیار ارزشمند است.

برای اینکه واقعاً چشم سوژه شما “مردمی” شود ، ترفند زیر را که بهترین عکاسان حرفه ای پرتره استفاده می کنند ، امتحان کنید. همانطور که در عکس زیر نشان داده شده است ، به سادگی اطمینان حاصل کنید که منبع نور شما در چشم سوژه منعکس شده است.

 

 

آموزش عکاسی پرتره

 

 

این بازتاب ها “catch lights” نامیده می شوند و در تبدیل یک پرتره خسته کننده به چیزی واقعا خاص بسیار کارآمد هستند. برای داشتن حداکثر اثر ، فقط یک چشم گیر داشته باشید و هدف آنها را نزدیک به بالای چشم قرار دهید.

خلاصه عکاسی پرتره

در این آموزش هشت روش مهم عکاسی را یاد گرفته اید که به شما کمک می کند با دوربین خود عکس های خیره کننده پرتره بگیرید.

برای جمع بندی ، وقت بگذارید و یک پس زمینه خوب پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که نور برای روشن کردن سوژه شما مناسب است.

 

آموزش عکاسی پرتره

 

سوژه خود را راحت کنید و ژست های مختلف را امتحان کنید. حتی می توانید برای افزودن علاقه بصری و زمینه ، برخی از وسایل را اضافه کنید.

یک دیافراگم بزرگ (f / number کوچک) برای ایجاد عمق میدان کم با پس زمینه تار و زیبا انتخاب کنید. جبران نوردهی را تنظیم کنید تا به درستی برای چهره سوژه آشکار شود.

برای اطمینان از عدم تحریف ویژگی های سوژه ، از فاصله کانونی مناسب استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که نقطه تمرکز خود را با دقت تنظیم کرده اید. موثرترین نقطه تمرکز معمولاً در چشمان سوژه است.

 

آموزش عکاسی پرتره

 

شما عزیران میتوانید برخی از نمونه کارهای ما را در صفحه عکاسی صنعتی ما مشاهده نمایید.

این نکات را دنبال کنید و به زودی با DSLR یا دوربین بدون آینه عکس های پرتره زیبا با ظاهری حرفه ای ایجاد خواهید کرد، موفق باشید.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *